Trzy najważniejsze zagrożenia duchowe. Czym jest "diabelska triada"?

Trzy najważniejsze zagrożenia duchowe. Czym jest "diabelska triada"?
Dobre Media Nowej Ewangelizacji / mł

- Może nie mamy tego świadomości, ale z każdą chwilą naszego życia toczymy walkę duchową. Nie mamy jednak wcale wybierać między dobrem a złem - mówi o. Paweł Sawiak SJ. 

Czym są zagrożenia duchowe? Jak się przed nimi ustrzec? Co mówił o nich Jezus i jaką "receptę" przygotował? Mówił o tym o. Paweł Sawiak SJ na swojej konferencji podczas Białogardzkiego Forum Charyzmatycznego przygotowanego przez Odnowę w Duchu Świętym.

Na czym polega walka duchowa?

Jak zaznacza jezuita, każdy chrześcijanin wie, że zostaliśmy uwolnieni od grzechu, a walka duchowa nie polega na wybieraniu dobra lub zła. Zły duch robi wszystko, by umniejszyć dobro, które chcemy wybrać, a przed jego pułapkami ostrzega nas Jezus w Ewangeliach, a także święty Paweł w Liście do Hebrajczyków. 

- Mówimy o zagrożenia duchowych, bo toczymy walkę duchową. Może nie mamy tego świadomości, ale z każdą chwilą naszego życia toczymy walkę duchową o większe dobro. Wybieramy między jednym dobrem a drugim. Bóg chce, abyś wybierał większe dobro. Nie mamy wybierać między grzechem a dobrem. Dla nas jest wybór między jednym dobrem a drugim i mamy wybierać to większe, a zły duch umniejsza to dobro, które mamy wybrać - wyjaśnia zakonnik. 

Trzy najważniejsze zagrożenia duchowe

- Zaczniemy od ostrzeżeń Jezusa, który te trzy zasadzki diabła zamknął w tym, co można określić mianem "triady diabelskiej": mam, znaczę, mogę. Jezus mówi, że właśnie do tego będzie nas kusił zły duch - mówi o. Sawiak SJ. 

Jak rozumieć "diabelską triadę"? Jej pierwszy element to "mieć", jest w nim chęć posiadania, bogactwa. Drugi element to "znaczyć" więcej niż inni, być ważniejszym. Trzeci element to "wszystko móc". Jeśli mam więcej, jeśli znaczę więcej niż inni - wydaje mi się, że wtedy wszystko mogę. I tak właśnie działa zły duch: kusi nas najpierw chęcią posiadania bogactwa, później wizją bycia wpływowym człowiekiem, którego nazwisko się liczy, a na końcu - pychą, która każe nam myśleć, że możemy zrobić wszystko, co przyjdzie nam do głowy. 

Jak walczyć z zagrożeniami duchowymi? 

- Jezus daje receptę na triadę diabelską: receptą jest "triada Pana Jezusa", w której zamiast "mieć" jest "dawać", bo w tym jest więcej szczęścia niż w braniu. Rozdawaj! Nie przywiązuj się do tego, co masz - mówi jezuita. - Zamiast "znaczyć więcej niż inni" - u Jezusa jest "wiele znaczyć u Boga". Wiele znaczysz u Boga, zrób z tego użytek! Jeśli masz status chrześcijanina, nie musisz się obawiać o to, ile będziesz znaczył. Możesz zacząć służyć tym, co masz. Pokaż innym, że wiele znaczą, zamiast łowić swoje znaczenie od nich!

Trzecia wskazówka Jezusa dotyczy pokusy "wszystko możesz". Jezus w Ewangelii mówi bardzo jasno: to Bóg wszystko może. Człowiek bez Niego nic nie możecie uczynić.

- Dla Boga nie ma nic niemożliwego. Bóg wszystko może, a ty możesz, o ile Bóg tego chce. To klasyka duchowości - wyjaśnia zakonnik. 

Posłuchaj całej konferencji:

Źródło: Dobre Media Nowej Ewangelizacji / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Marek Jagodziński

Kościół znajduje się dzisiaj w kryzysie, który – jak każdy kryzys – stanowi zagrożenie, ale także stwarza nadzieję na lepszą przyszłość. Wiele się zmieniło i zmienia się nieustannie. Kościół miał momenty chwały, ale również chwile...

Skomentuj artykuł

Trzy najważniejsze zagrożenia duchowe. Czym jest "diabelska triada"?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.