Wacław Oszajca SJ: pozwólmy sobie na strach

Wacław Oszajca SJ: pozwólmy sobie na strach
(fot. Jakub.hp [CC BY-SA 4.0])
Onet.pl / kk

Jak odnaleźć nadzieję, gdy boimy się choroby? Jak opanować lęk? Zadaj sobie te pytania.

Wacław Oszajca SJ był gościem programu "#zostajewdomu z Onet" 25 marca. Jezuita opowiadał o tym jak radzić sobie z lękiem, który może nam towarzyszyć w trakcie kwarantanny.

DEON.PL POLECA
"Warto zadać sobie pytanie czego się boję (...). Boimy się o nasze dzieci, o współmałżonka, o bliskich, których kochamy. I wreszcie boimy się śmierci. Nie uciekniemy od tych pytań" - mówił Oszajca.

"Jeśli ma zacząć nas strach paraliżować, to myślę, że powinniśmy sobie powiedzieć «Dobrze, boję się, jutro może mnie spotkać wszystko co najgorsze, ale z tego nie wynika, że teraz muszę siąść, położyć się i umrzeć, tylko dam radę. Nie wiem na ile, nie wiem jak, ale dam radę». Wtedy strach, jeśli się z nim nie walczy, ale się go polubi, to on traci rogi. Może być czymś co człowieka inspiruje. Jeśli jest się człowiekiem religijnym, to dochodzi dodatkowy moduł, że nigdy nie jestem sam i nie zjawiłem się tu przez przypadek. Warto poddać się trochę tej melancholii związanej z tym zagrożeniem żeby postawić sobie te pytania: czy to z perspektywy religijnej, czy ateistycznej. Warto poszukać motywów, dla których będzie jutro warto wstać" - podkreślał jezuita.

Posłuchaj co zrobić w takiej sytuacji:

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Wacław Oszajca SJ, Damian Jankowski

Czasem trzeba stracić wiarę, by uwierzyć naprawdę

Wiara przestała być czymś oczywistym. Kościół przechodzi kryzysy, mierząc się z dramatem wykorzystania seksualnego oraz licznymi problemami związanymi z klerykalizmem, celibatem i skostniałymi strukturami, które niszczą wspólnotę. Czy...

Skomentuj artykuł

Wacław Oszajca SJ: pozwólmy sobie na strach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.