5 sposobów, by przeżyć WIELKI POST inaczej niż do tej pory!

5 sposobów, by przeżyć WIELKI POST inaczej niż do tej pory!
(Fot. Materiały Stowarzyszenia WIOSNA)
4 lata temu

Po raz kolejny Wielki Post przecieka Ci przez palce? Chciałbyś coś zmienić, ale brakuje Ci motywacji i nie wiesz, od czego zacząć?

A może odmawiasz sobie niemal wszystkiego, chodzisz na gorzkie żale i modlisz się trzy razy dziennie, ale nie widzisz żadnej różnicy w swoim życiu? Oto 5 oryginalnych sposobów na to, by NAPRAWDĘ dobrze przeżyć ten czas.

1. Jedz słodycze, ale przebaczaj
"Jako więc wybrańcy Boży - święci i umiłowani - obleczcie się w serdeczne miłosierdzie, dobroć, pokorę, cichość, cierpliwość, znosząc jedni drugich i wybaczając sobie nawzajem, jeśliby miał ktoś zarzut przeciw drugiemu: jak Pan wybaczył wam, tak i wy!" (Kol 3, 12-13)

Wielu ludzi uważa, że im więcej sobie odmówią, tym bliżej będą cierpiącego Chrystusa. Jednak okazuje się, że… nie tędy droga. Albo przynajmniej - nie tylko tędy. Jezus mówił wielokrotnie o tym, że chcąc być blisko Niego, musimy być obok ludzi. Słuchać ich, przyjmować, karmić głodnych i przebaczać tym, którzy nas skrzywdzili. Dlatego też, jeżeli masz do wyboru zjeść batonika lub pojednać się z bliźnim - nawet się nie zastanawiaj. Wcinaj snickersa, ale kochaj i przebaczaj!

2. Dostrzeż sens Męki
"Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne" (J 3, 16)

Jezus Chrystus oddał swoje życie, żeby zmazać grzechy całego świata. Za wszystkie grzechy każdej jednej osoby. Za moje i Twoje. Gdy to sobie uświadomisz, odkryjesz, że Chrystus poprzez swoją śmierć już zaprosił Cię do zbawienia. Nikt nie kocha Cię tak, jak On! Gdy więc będziesz medytować mękę Pańską, nie skupiaj się tylko na liczbie upadków i św. Weronice. Spójrz na Jego cierpienie przez pryzmat sensu ukrzyżowania. Gdy to odkryjemy, gdy zobaczymy, co Chrystus zrobił DLA NAS, już nigdy nie będziemy tacy sami.

3. Idź na EKSTREMALNĄ DROGĘ KRZYŻOWĄ
"Jeśli kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje" (Mt 16, 24)

Jeśli masz w sobie potrzebę wyrzeczeń, przekroczenia strefy swojego komfortu, życia wyzwaniami - EKSTREMALNA DROGA KRZYŻOWA jest dla Ciebie. To ponad 40 kilometrów przebytych nocą, w kompletnym milczeniu i modlitwie. W tym trudzie, zmęczeniu i wysiłku czeka sam Bóg. Wtedy nie masz już na sobie masek, możesz spojrzeć na twarz Jezusa i zobaczyć samego siebie. Takim, jakim jesteś. W tym roku na EDK wyruszy, według szacunków organizatorów, około 24 tysięcy osób. Do wyboru jest ponad 200 tras w całej Polsce i poza jej granicami. EDK ruszają 11. i 18. marca - zapisy wciąż trwają na stronie www.edk.org.pl

4. Kochaj ze wszystkich sił

"Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą, całym swoim umysłem i całą swoją mocą. Drugie jest to: Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego." (Mk 12, 28-31)

Jezus przed śmiercią zostawił nam jasne instrukcje postępowania. Powiedział, które przykazanie jest najważniejsze: przykazanie miłości. Mamy kochać Boga i bliźnich i nie ma nic ważniejszego! Jeśli więc pragniesz prawdziwej przemiany w Wielki Post, zainwestuj w relację z Panem Bogiem. Usuń to, co stoi Ci na drodze do jedności z Nim. Wyjdź naprzeciw ludzi, pokaż, że ich akceptujesz i kochasz.

5. Szukaj ciszy
"Panie, przenikasz i znasz mnie (...). Ty bowiem utworzyłeś moje nerki, Ty utkałeś mnie w łonie mej matki. Dziękuję Ci, że mnie stworzyłeś tak cudownie" (Ps 139, 13-14)

W otoczeniu natury poszukaj sensu. Pozwól sobie na chwilę wytchnienia. Zatrzymaj się i zastanów nad swoimi relacjami, pracą, tempem życia i budzącą się do życia wiosną. W ciszy najlepiej widać Boga, a on najgłośniej przemawia. Jezus przed śmiercią modlił się w Ogrodzie Oliwnym. My także, nie zważając na ważniejsze sprawy, powinniśmy przystanąć, by dobrze przeżyć nadchodzące Triduum Paschalne.

5 sposobów na owocny Wielki Post to dużo? Wystarczy, że zapamiętasz jedno. Że żyjemy po to, by nauczyć się kochać jak Jezus.

5 sposobów, by przeżyć WIELKI POST inaczej niż do tej pory! - zdjęcie w treści artykułu

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

5 sposobów, by przeżyć WIELKI POST inaczej niż do tej pory!
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.