Ks. Kaczkowski pomógł ofierze prałata Jankowskiego. To dzięki niemu doznała uzdrowienia

Ks. Kaczkowski pomógł ofierze prałata Jankowskiego. To dzięki niemu doznała uzdrowienia
(fot. Damian Kramski)
2 lata temu
Logo źródła: DEON TV / Joanna Podsadecka / kw

Tę niewiarygodną historię opowiada Joanna Podsadecka, autorka książki "Sztuka czułości", w której po raz pierwszy opisane zostało doświadczenie Barbary Borowieckiej, która w dzieciństwie padła ofiarą prałata Jankowskiego.

Posłuchajcie o tym, co Barbara Borowiecka zawdzięcza księdzu Kaczkowskiemu.

Obejrzyj wideo:

Wypowiedź pochodzi z debaty "Wykorzystywanie seksualne małoletnich w Kościele katolickim", która odbyła się 15 marca 2019 roku.

Opis debaty:

Jeśli już temat wykorzystywania seksualnego małoletnich przez ludzi Kościoła pojawia się w mediach, to często towarzyszą temu emocje. Choć są one całkowicie zrozumiałe, to temat ten wymaga szacunku i wrażliwości dla ofiar, a zarazem sprawiedliwego podejścia względem oprawców (bądź tych, którzy pochopnie zostali oskarżeni o udział bądź ukrywanie przestępstw). Chcemy, by katolicy nie obawiali się dyskusji na temat molestowania seksualnego w Kościele. Byśmy nie traktowali każdego, kto próbuje to robić, jako "wroga Kościoła".

Byśmy nie wpadali w pułapkę oskarżania każdego księdza i biskupa, każdego katolika, za zło. Byśmy zrozumieli właściwe przyczyny, które prowadzą do molestowania małoletnich przez księży i innych ludzi związanych z Kościołem katolickim. Dlaczego tak naprawdę do tego dopuściliśmy? Jak pisał Franciszek w liście do Ludu Bożego: "Ze wstydem i skruchą, jako wspólnota kościelna, przyznajemy, że nie potrafiliśmy być tam, gdzie powinniśmy być, że nie działaliśmy w porę, rozpoznając rozmiary i powagę szkody spowodowanej w tak wielu ludzkich istnieniach. Zlekceważyliśmy i opuściliśmy maluczkich".

W jaki sposób, jako świeccy, osoby zakonne czy księża mamy reagować na to zło? Jak budować wspólnotę wolną od nadużyć względem małoletnich bądź innych osób posiadających mniejszą władzę i wpływ? Jak zadośćuczynić cierpieniu ofiar i ich bliskich? Nie lekceważyć ofiar i nie opuszczać ich? W jaki sposób mówić o tym problemie, by nie naruszać godności ofiar? Nie oskarżać ich ponownie i nie narzucać ciężarów nie do uniesienia?

Zaprosiliśmy do udziału w dyskusji czwórkę osób, które - będąc blisko Kościoła - nie boją się we właściwy sposób odpowiadać na kryzys:

Ewa Kusz - psycholog, seksuolog, terapeutka, wicedyrektor Centrum Ochrony Dziecka

Joanna Podsadecka - dziennikarka, autorka książki Sztuka czułości zawierającej historię uzdrowienia ofiary ks. Jankowskiego

Jola Szymańska - youtuberka, publicystka. Autorka tekstów i filmów, m.in. serii "Pogromcy KatoMitów". Na swoim kanale publicznie podzieliła się własnym doświadczeniem przemocy seksualnej w Kościele.

Adam Żak SJ - założyciel i dyrektor Centrum Ochrony Dziecka, koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży ze strony KEP

Debatę organizował portal DEON.pl.

Tutaj obejrzysz całość debaty:

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Joanna Podsadecka
19,44 zł
29,90 zł

Potrzeba nam dziś tylko jednego – odrobiny czułości

Wrażliwość na drugiego, choćby nie wiem jak był inny, choćby nie wiem jak był dziwny, jest właściwie kryterium zbawienia. Jeśli przestaniecie walczyć o relacje z najbliższymi, to...

Skomentuj artykuł

Ks. Kaczkowski pomógł ofierze prałata Jankowskiego. To dzięki niemu doznała uzdrowienia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.