Lider i cztery filary przywództwa

Lider i cztery filary przywództwa
Tomasz Chwaja, Tomasz Sztreker

Chris Lowney to światowej klasy ekspert w dziedzinie przywództwa, zarządzania i rozwoju osobistego. Ten ceniony mówca wykładał na wszystkich kontynentach i przeprowadził setki szkoleń. Jego fundacje prowadzą działalność charytatywną w Ameryce Południowej, USA, Afryce oraz Australii. Jest laureatem 5 doktoratów honoris causa, a w jego życiorysie jest fakt, który czyni go ewenementem wśród ludzi sukcesu wielkiej finansjery.

Zanim Chris Lowney przez 17 lat zarządzał bankiem J.P.Morgan - korporacją finansową, której aktywa są pięciokrotnie większe od rocznego PKB Polski - był przez 7 lat zakonnikiem w Towarzystwie Jezusowym. To właśnie okres, w którym był jezuitą zmienił jego życie i silnie wpłynął na pracę w wielkiej korporacji, w której, piastując stanowisko dyrektora zarządzającego w Nowym Jorku, Londynie, Tokio i Singapurze, wprowadził systemy zarządzania oparte na formule stworzonej ponad 450 lat temu przez założyciela Towarzystwa Jezusowego, Ignacego Loyolę.

Jaki wpływ na postawę Lowneya jako dyrektora wielkiej firmy miała jego przeszłość w zakonie? Nie ma żadnej wątpliwości, że odpowiedź brzmi - ogromny. Trzeba na początku podkreślić, że, rezygnując z życia w Towarzystwie, Chris nie odrzucił wartości, które przyświecały jego życiu przez 7 zakonnych lat. Chrześcijańskie credo stało się motywem przewodnim jego życia, modlitwa stałym elementem dnia, a jezuicki sposób zarządzania towarzyszył mu w codziennej pracy.

Połączenie uduchowionego, wyciszonego świata zakonów religijnych z dynamicznym, bezlitosnym światem wielkich pieniędzy i korporacji mogłoby się wydawać niemożliwe, jednak Lowney podjął się tego trudnego zadania i osiągnął spektakularny sukces!

Dziś Chris jest światowej sławy mówcą, który prowadzi wykłady na temat przywództwa, etyki biznesu, podejmowania decyzji, a także jezuickich systemów zarządzania. Dzięki swojemu wieloletniemu doświadczeniu, głębokiej erudycji oraz wielkiemu profesjonalizmowi potrafi w niezwykle ciekawy sposób przekazać wiedzę, łącząc najnowsze trendy panujące w gospodarce z duchowością chrześcijańską.

Ten niesamowity człowiek napisał książkę, która trafiła na listę rekomendacji Dowództwa Korpusu Piechoty Morskiej USA. "Heroiczne przywództwo", bo o tym bestsellerze mowa, zostało ogłoszone książką roku 2003 magazynu "ForeWord". Książka ta znajduje się także na liście lektur każdego lidera, menedżera, a także dla osób, które aspirują do tego, by nimi się zostać. Autor wykazuje w niej, że Ignacy Loyola już w XVI wieku odkrył tajemnicę przywództwa, a Towarzystwo Jezusowe można uznać za doskonale działającą korporację. Takie porównanie może szokować, lecz z każdą kolejno przeczytaną stroną okazuje się, że szok zmienia się w podziw dla mądrości i roztropności jezuitów.

Chris Lowney wskazuje na cztery filary przywództwa: samoświadomość, dzięki której można spoglądać wewnątrz siebie, heroizm, przez który wyznacza się szersze niż własne ego priorytety, innowacyjność, która pozwala na przystosowanie się do zmieniających się nieustannie okoliczności oraz miłość, która gwarantuje szacunek dla godności i potencjału ludzi, którzy nas otaczają. To te cechy Lowney uznaje za determinanty bycia doskonałym liderem.

Te cztery filary są myślą przewodnią "Heroicznego Przywództwa". To właśnie trzymanie się tych zasad, które określił Ignacy Loyola, zaowocowało tym, że Towarzystwo Jezusowe nie tylko dynamicznie rozwijało się na początku swojej działalności, ale także przetrwało okres kasaty zakonu jak i rozwija się do dziś.

Oczywiście żaden z pierwszych członków Towarzystwa Jezusowego nie nazywał tego, co robi, przywództwem - to po prostu było ich "modo de proceder" - sposób zachowania. Autor zauważa jednak, że dzisiejsze rewelacyjne pomysły specjalistów od przywództwa były znane, choć oczywiście pod inną nazwą, już 450 lat temu.

"Heroiczne przywództwo" zostało przetłumaczone na 12 języków i sprzedało się w milionowym nakładzie. W Polsce Wydawnictwo WAM po raz kolejny wznawia nakład. Chris Lowney jest autorem także książki o papieżu Franciszku ("Pope Francis: Why He Leads the Way He Leads") oraz kontynuacji "Heroicznego przywództwa" -  "Heroiczne życie". W tej ostatniej książce Chris pokazuje drogę do sukcesu w życiu poprzez trzy proste zasady: sformułuj cel, dokonaj właściwych wyborów oraz uczyń każdy dzień ważnym i pięknym. To proste, oparte na jezuickich "Ćwiczeniach duchownych" zasady mogą zmienić życie każdego człowieka i są dowodem na to, że pracą i wytrwałością każdy z nas może dojść do obranego celu.

Chris Lowney udowadnia, że sensem życia mogą być najwyższe wartości, a wiara motorem do działania także w biznesie. Wykłady prowadzone przez tego niesamowicie skromnego człowieka obdarzonego ciekawą osobowością i charyzmą cieszą się na świecie wielką popularnością. W internecie można znaleźć wiele nagrań z jego wystąpień (niektóre także z polskimi napisami).

12 maja Chris Lowney odwiedzi Polskę, by wziąć udział w konferencji "Wiara w biznesie", której głównymi organizatorami są Centrum Kultury Chrześcijańskiej Agape oraz Polska Akademia Biznesu. To niesamowita okazja do spotkania tego wielkiego człowieka i dowiedzenia się tego, jak osiągnąć sukces w biznesie, pozostając wiernym chrześcijańskim zasadom.

Wiara w biznesie >> zobacz program konferencji

Chris Lowney pokazuje także, jak można dzielić się sukcesem z innymi. On sam prowadzi szeroko zakrojoną działalność społeczną i charytatywną, mającą na celu pomoc najuboższym. Jego fundacje są znane na całym świecie. Lowney jest Prezesem Zarządu Catholic Health Initiatives, jednej z największych amerykańskich organizacji zajmujących się opieką zdrowotną. Jest współzałożycielem Jesuit Commons, niezwykłej inicjatywy, która daje uchodźcom w Afryce i innych miejscach świata możliwość studiowania online. Jego fundacja - Pilgrimage for Our Children’s Future zajmuje się finansowaniem edukacji i opieki zdrowotnej w krajach rozwijających się, a Contemplative Leaders in Action, program rozwijania młodych liderów, działa już w kilkunastu amerykańskich miastach.

W dzisiejszym świecie brakuje liderów, a Chris Lowney pokazuje jak być przywódcą dla innych, ale także liderem dla samego siebie, by swoim działaniem nieustannie przybliżać się do bożej miłości.

Lider i cztery filary przywództwa - zdjęcie w treści artykułu Najpierw sformułuj cel. Potem dokonaj właściwych wyborów związanych z pracą i związkiem. I wreszcie uczyń każdy dzień ważnym i pięknym. Prawda, że łatwe? Jego książka to współczesna wersja "Ćwiczeń duchownych" Ignacego Loyoli. Dowód na to, że pracą i wytrwałością każdy może dojść do obranego celu.

Heroiczne życie. Odkryj cel w życiu i zmieniaj świat - zdobądź własny egzemplarz!

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Lider i cztery filary przywództwa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.