Mały kościółek. 6 porad dla wzmocnienia wiary twojego katolickiego domu

Mały kościółek. 6 porad dla wzmocnienia wiary twojego katolickiego domu
(fot. shutterstock.com)
3 lata temu
Logo źródła: Catholic Gentleman Sam Guzman

Pesymizm, cynizm i sceptycyzm nie mogą opanować naszych serc. Potrzebne są ufność i nadzieja, że możemy pomagać budować lepszy świat poprzez dążenie do stworzenia lepszej, jeszcze świętszej rodziny.

Myślisz, że się nie da? Nie zapominaj nigdy pocieszających słów Archanioła Gabriela do Maryi, które możesz przeczytać w historii o Zwiastowaniu Pańskim: "U Boga nic nie jest niemożliwe".

Oto 6 sposobów, by ożywić ducha Twojej rodziny: 

1.Wspólna, rodzinna modlitwa

Jednym z głównych powodów walk, kłótni, goryczy, chłodu i ostatecznie separacji jest brak modlitwy w rodzinie. Tak jak tlen jest potrzebny płucom, tak modlitwa potrzebna jest duszy. Powinna być w sercu życia rodzinnego.

2. Przebaczenie i miłosierdzie 

W wielu rodzinach oziębłość, obojętność, a nawet gorycz jest tym, co dominuje w życiu codziennym. Dlaczego? Jednym z powodów jest brak przebaczenia.

Członkowie rodziny muszą być dla siebie łaskawi i wybaczać: nie tylko 7 razy, ale 70 razy po 7 razy - czyli zawsze. Jeśli potrzebujemy przebaczenia, wtedy musimy przebaczyć z głębi serca. Nasz Pan mówi tak: "I odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom".

3. Proste słowa, które zawsze przynoszą dobro

Brytyjski poeta, Alexander Pope, napisał takie słowa: "Błądzić jest rzeczą ludzką, przebaczać zaś Boską.

Członkowie rodzin, kultywując prawdziwą pokorę serca, muszą nauczyć się mówić te słowa: "Przepraszam…" i również ważne: "Wybaczam Ci!" Te słowa mogą ocalić rodzinę!

4. Wdzięczność

Nawet jeśli czasem wydaje się to mało znaczące, to jedno słowo - "dziękuję" - może dodać aromatu do "rodzinnego przepisu".

Święty Ignacy Loyola twierdził, że "istotą grzechu jest niewdzięczność." Kultywuj w swoich rodzinach postawę wdzięczności! Tak naprawdę wszystko, co mamy, otrzymaliśmy od Boga. Świadomość tego faktu pomaga, by być wdzięcznym nie tylko Bogu, ale również to dobro, które robią dla nas inni.

5. Zrób sobie przerwę od gadżetów

Kluczowym momentem w życiu rodziny jest często czas wspólnego posiłku.

Jest taki komiks, który przedstawia całą rodzinę siedzącą na tej samej kanapie. Ojciec ogląda telewizję, matka robi coś na tablecie, syn gra w grę komputerową na laptopie, nastoletnia córka wysyła wiadomość z telefonu, a pies ma słuchawki.

Czy widzisz w tym odzwierciedlenie twojej własnej rodziny? W związku z tym pamiętaj, by w czasie posiłku - nawet jeśli będzie to 20-25 minut - nie było miejsca na telefony, tablety, komputery, radio, czy telewizję. Każda osoba ma swoją nieskończoną wartość, ekran może Ci ją zasłonić.

6. Świętowanie

Znany katolicki autor, Jean Vanier, założyciel grupy, która pracuje głównie z osobami niepełnosprawnymi, odkrył, że rodzina jest powołana... do świętowania!

Urodziny, rocznice, święta takie jak Boże Narodzenie czy Święta Wielkiej Nocy, i wiele więcej - wszystkie są uroczystymi i pełnymi entuzjazmu momentami święta w kontekście rodziny.

Powinniśmy celebrować również inne uroczystości - zwłaszcza urodziny, chrzest i imieniny! Dlatego właśnie, jeśli chcesz zaszczepić dobrą dawkę radości w rodzinie, nabierz nawyku świętowania! Święty Paweł apeluje do nas w tych słowach: "Raduj się zawsze w Panu; powiem jeszcze raz: raduj się w Panu" (Flp 4:4).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś
25,83 zł
36,90 zł

Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła

Teksty arcybiskupa Grzegorza Rysia to Ewangelia głoszona z mocą. Budzą wiarę. Dodają nadziei. Pomagają doświadczyć miłości Boga. W czym tkwi ich siła? W Słowie Bożym, które nie jest przysłonięte...

Skomentuj artykuł

Mały kościółek. 6 porad dla wzmocnienia wiary twojego katolickiego domu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.