Prymas: odzyskana wolność jest dla nas zadaniem

Prymas: odzyskana wolność jest dla nas zadaniem
(fot. Mazur / episkopat.pl)
PAP / kk

Sobotnie uroczystości w Świątyni Opatrzności Bożej, z udziałem Episkopatu Polski i najwyższych władz państwowych, zainaugurują obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. O ich znaczeniu mówi prymas Polski, abp Wojciech Polak.

Zdaniem prymasa rocznica tego wydarzenia jest motywem "do radosnego świętowania, ale także do refleksji nad tym, w jaki sposób - mówiąc słowami świętego Jana Pawła II - odpowiadamy na ten dar wolności" współcześnie.

Arcybiskup podkreśla, że należy przypominać, że "wolności można używać dobrze lub źle", bo jak dodawał św. Jan Paweł II "prawdziwą wolność mierzy się stopniem gotowości do służby i daru z siebie. Tylko tak pojęta wolność jest prawdziwie twórcza, tak pojęta wolność buduje nasze człowieczeństwo, buduje więzi międzyludzkie. To powinniśmy sobie nieustannie powtarzać".

Pytany o to jak właściwie rozumieć patriotyzm, prymas przypomina, że najlepsze ujęcie zostało zaprezentowane w dokumencie polskich biskupów zatytułowanym "Chrześcijański kształt patriotyzmu". To w nim "biskupi wskazują, że patriotyzm jest obowiązkiem i że wiąże się z nakazem czwartego przykazania Bożego", ale także "przypominają, że miłość Ojczyzny, będąc wielką wartością, nie jest wartością absolutną" i wyraża się służbą względem dobra wspólnego.

"Biskupi przestrzegają też, że miłość do własnej Ojczyzny nigdy nie może być usprawiedliwieniem dla pogardy, agresji czy przemocy wobec innych" - dodaje arcybiskup Polak.

Prymas przypomina nauczanie papieża-Polaka, który potępiał "szaleńczy nacjonalizm, głoszący pogardę dla innych narodów i kultur" zestawiając go z patriotyzmem rozumianym jako  który jest "godziwa miłością do własnej Ojczyzny".

Dlaczego Kościół nie lubi nacjonalizmu? [KOMENTARZ] >>

Jan Paweł II "odróżnia więc te dwie postawy: z jednej strony zabieganie o własne dobro kosztem innych, z pogardą dla innych i uczuciem jakiejś wyższości, z drugiej zaś miłość własnego narodu, związana z głębokim szacunkiem dla wszystkiego, co stanowi wartość innych narodów".

Taki też patriotyzm wspierają biskupi: "otwarty na solidarną współpracę z innymi narodami i oparty na szacunku dla innych kultur i języków. [Taki patriotyzm to - przyp. red.] miłość i szacunek dla własnej Ojczyzny, wrażliwość na cierpienie i krzywdę innych, pomoc i solidarność".

Patrioteizm, czyli praktyczna herezja [KOMENTARZ] >>

W wywiadzie abp Polak został zapytany także o stosunek Kościoła w Polsce do "wolnej niedzieli". Prymas zaznacza, że to "prawo człowieka".

"Dla wierzących wiąże się przede wszystkim z dniem, w którym człowiek pozwala działać Panu Bogu i w sposób szczególny z Nim się spotyka. Taki jest podstawowy sens niedzielnego odpoczynku. Ma on także umożliwić budowanie więzi rodzinnych oraz umacnianie relacji społecznych" - uściśla arcybiskup, choć nie wiąże dążenia do realizacji tego postulatu ze stuleciem odzyskania niepodległości.

Dziennikarze dopytywali również o wyrok sądu w Rennes, który nakazuje zdjęcie krzyża z pomnika Jana Pawła II i o to czy decyzja sądu nie jest naruszaniem zasad wolności religijnej.

Francuski pomnik pełen ważnych pytań [KOMENTARZ] >>

"Informację o decyzji francuskiego sądu przyjąłem z ubolewaniem" - odpowiada prymas Polski. "Wiedząc oczywiście o francuskiej zasadzie laickości, myślę, że mamy prawo i w tym przypadku stawiać pytanie właśnie o ów szacunek dla pluralizmu w przestrzeni publicznej. Usuwanie krzyża z przestrzeni publicznej nie czyni jej (…) jak byśmy może na pierwszy rzut oka myśleli jakoś neutralną, ale jednoznacznie antychrześcijańską" - dodaje.

Zdaniem prymasa "rozwiązanie tej sytuacji musi dokonać się na miejscu i należy sobie życzyć, że się dokona przy zachowaniu zasady poszanowania pluralizmu w przestrzeni publicznej".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
James Martin SJ

Nie jest to przewodnik, który umożliwi zrozumienie wszystkiego o wszystkim.Pokazuje on raczej, jak odnaleźć Boga w każdym wymiarze swojego życia.

  • Skąd mam wiedzieć, co powinienem w życiu robić?
  • Skąd mam wiedzieć, kim być w życiu?
  • ...

Skomentuj artykuł

Prymas: odzyskana wolność jest dla nas zadaniem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.