Wielkanocny koszyczek dla seniora. Zostań darczyńcą akcji Stowarzyszenia mali bracia Ubogich

Wielkanocny koszyczek dla seniora. Zostań darczyńcą akcji Stowarzyszenia mali bracia Ubogich
Zdjęcie ilustracyjne (Fot. pl.depositphotos.com)
Stowarzyszenie mali bracia Ubogich/dm

Długotrwałe osamotnienie u osób starszych powoduje apatię i pogarsza stan zdrowia, a niekiedy prowadzi do pojawienia się depresji. Przeciwdziałanie samotności jest niezwykle istotne, szczególnie w Święta, gdy ważnym elementem jest spotkanie z bliskimi. Dlatego Stowarzyszenie mali bracia Ubogich zachęca do podarowania wielkanocnego koszyczka, ufundowania spotkania dla samotnych starszych osób. To dla nich okazja do wspólnego świętowania z drugim człowiekiem.

Apatię, pogorszony czy obniżony nastrój odczuwają zarówno dorośli, młodzież, jak i seniorzy.

DEON.PL POLECAU osób starszych mniej ruchu na świeżym powietrzu, czas spędzany głównie w domu i poczucie osamotnienia dodatkowo potęgują zły stan psychiczny. Wiosna jest nadzieją na zmianę i odzyskaniem sensu.

Wielkanoc to dla wielu seniorów pierwsza od dawna okazja do wyjścia z domu, spotkań i złapania promieni słońca. Dlatego działające od ponad 20 lat Stowarzyszenie mali bracia Ubogich organizuje wielkanocne śniadania dla podopiecznych z 13 polskich miast, stwarzając starszym osobom możliwość spotkania z innymi ludźmi.

Dla wielu samotnych seniorów to szansa, aby znów poczuć rodzinną atmosferę. Dla 90-letniej pani Aliny z Krakowa to jedno z nielicznych takich wyjść w ciągu roku, kiedy może spotkać się z ludźmi i poczuć radość, zarówno w trakcie spotkania, jak i długo po nim.

- Do tego spotkania długo wracałam myślami w ciągu kolejnych miesięcy. Szczególnie podobała mi się oprawa muzyczna i kwietny upominek, który pięknie ozdabiał mój parapet przez całą wiosnę - mówiła pani Alina po zeszłorocznym spotkaniu.

Przewlekła samotność u osób starszych ma różne oblicza

Pani Janina z Lublina, podopieczna Stowarzyszenia mali bracia Ubogich, w wieku 6 lat straciła ojca, a gdy miała 23 lata - matkę. Już od dziecka jej zdrowie było słabe, a po szkole pracowała u sąsiadów jako pomoc. Potem przez lata zatrudniona była przy pakowaniu cukierków i w fabryce, aż do momentu, gdy organizm całkowicie odmówił posłuszeństwa i przeszła na rentę.

Dzisiaj 88-letnia seniorka ma poważny problem z chodzeniem. Przez większość życia jest samotna, jej siostra mieszka w Kanadzie, a bracia już nie żyją. Szczególnie mocno doskwiera jej osamotnienie.

- Na starość jestem sama. Nigdzie nie wychodzę. Koleżanka przez 5 lat namawiała mnie, żebym zgłosiła się do Stowarzyszenia, a ja się bardzo krępowałam. W końcu się zdecydowałam. I jestem wreszcie z ludźmi - mówi pani Janina.

Seniorka bardzo ciepło wspomina ostatnie wydarzenie Stowarzyszenia, na którym była, czyli spotkanie wigilijne z wolontariuszami oraz pozostałymi podopiecznymi.

- Taka jedność panowała. Wokół zadowoleni ludzie. Czułam się jak w rodzinie - mówiła pani Janina, która z ogromną nadzieją wyczekuje kolejnego, wielkanocnego spotkania.

Osamotnienie przyczyną depresji u seniorów

Wg raportu „Samotność wśród osób 80+” Stowarzyszenia mali bracia Ubogich z 2023 roku, dla 94 proc. badanych seniorów relacje z bliską rodziną są bardzo ważne, a prawie połowa, bo aż 48 proc. osób, odczuwa brak towarzystwa.

Aż 72 proc. osób starszych utraciło swoich bliskich. Spędzenie Świąt Wielkanocnych samotnie to dla nich trudna sytuacja. Osoby osamotnione są znacznie bardziej podatne na wiele problemów ze zdrowiem, także psychicznych. 

Jak dodaje ekspertka pracująca z osobami starszymi i wspierająca je w budowaniu poczucia dobrostanu psychicznego, warto zauważyć, że wśród osób starszych obserwuje się znaczny odsetek występowania depresji, będącej jednym z ważniejszych problemów zdrowotnych w tej grupie.

- Niepokojąca u seniorów jest także samotność, która, jak wynika z dostępnych badań, jest groźna dla zdrowia, zarówno w wymiarze psychicznym, jak i fizycznym. Osoby starsze doświadczające samotności są w większym stopniu narażone na zachorowanie np. na cukrzycę typu 2 czy rozwój schorzeń sercowo-krążeniowych. Samotność sprzyja także występowaniu demencji, depresji czy choroby Alzheimera - mówi Ilona Zakowicz, gerontopedag od kilkunastu lat pracująca z osobami starszymi.

I dodaje: - Zwłaszcza gdy mówimy o tzw. samotności przewlekłej, doświadczanej wtedy, gdy poczucie osamotnienia, pustki, braku satysfakcjonujących relacji czy bliskich więzi trwa wiele miesięcy, a nawet lat. Niekiedy może się ona także wiązać z przedwczesną umieralnością, a ta w przypadku osób starszych wynosi aż 14 proc.

Wolontariat towarzyszący, spotkanie z innymi seniorami i czas spędzony z drugą osobą przy wielkanocnym stole są dla starszych osób niezwykle ważne. Ten rodzaj wsparcia, który znacząco może poprawić stan zdrowia, oferuje Stowarzyszenie mali bracia Ubogich. 

Koszyczek wielkanocny pełen nadziei

Wychodząc naprzeciw potrzebom osamotnionych osób starszych, Stowarzyszenie mali bracia Ubogich jak co roku prosi o ufundowanie seniorom świątecznego koszyczka w formie wielkanocnego śniadania dla seniorów z 13 miast Polski.

Spędzą wspólnie czas w gronie wolontariuszy i innych osób starszych oraz otrzymają drobny, świąteczny upominek. 

- Nikt nie chce czuć się samotny, tym bardziej w Święta. Wiemy, jak ważne jest to dla zdrowia osób starszych. Spotkanie świąteczne to jeden dzień, kilka chwil, a potrafi tak wiele zmienić w samopoczuciu osób, które potrzebują rozmowy i relacji z drugą osobą - mówi Joanna Mielczarek, Dyrektor Stowarzyszenia mali bracia Ubogich.

- Wsparcie, o które prosimy, może mieć naprawdę wielkie znaczenie, bo na przykład, chociażby w zeszłym roku, dzięki darowiznom udało nam się zorganizować w Poznaniu transport medyczny dla seniorów, którzy na co dzień są „więźniami czwartego piętra” i bez takiego wsparcia nie mieli jak dotrzeć na spotkanie świąteczne - podkreśla.

- Zachęcamy do ufundowania seniorom symbolicznego wielkanocnego koszyczka. Każda, choćby najmniejsza kwota, ma znaczenie, bo pozwoli nam przygotować dla nich Święta, na jakie zasługuje każdy z nas - dodaje Dyrektor Stowarzyszenia mali bracia Ubogich.

Aby wesprzeć wielkanocną akcję, wystarczy wejść na stronę i przekazać darowiznę: www.malibracia.org.pl/wielkanoc/.

***

Stowarzyszenie mali bracia Ubogich to międzynarodowa organizacja, która powstała we Francji w 1946 r. W Polsce działa od 2002 r. i jest organizacją pożytku publicznego. Powstała, by być głosem osób niesłyszalnych, niewidzialnych i niezauważanych na co dzień - czyli osób starszych, samotnych.

Dzięki Stowarzyszeniu seniorzy stają się widoczni w społeczeństwie. Stowarzyszenie swoje działania opiera na długoterminowym wolontariacie towarzyszącym, polegającym na regularnych odwiedzinach wolontariuszy w domach podopiecznych w ramach Programu „Obecność”, dzięki którym budują się relacje oparte na przyjaźni i zaufaniu oraz na innych inicjatywach.

Stowarzyszenie mali bracia Ubogich/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Hanna Faryna-Paszkiewicz

Niezapomniany, wielki, czarujący. Mistrz

Grał postacie od dziesiątków lat działające na wyobraźnię Polaków: a to Misia Uszatka, któremu dał swój głos. A to drania oferującego tanie usługi lub postać wyznającą miłość do pani Moniki w...

Skomentuj artykuł

Wielkanocny koszyczek dla seniora. Zostań darczyńcą akcji Stowarzyszenia mali bracia Ubogich
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.