Władza Jezusa to nie rozkazy i zakazy

Władza Jezusa to nie rozkazy i zakazy
(fot. Zachary Olson / Unsplash)
Mieczysław Łusiak SJ / Wojciech Jędrzejewski OP

Nauczanie Jezusa jest pełne mocy, ale tą mocą jest miłość, a nie żadna forma przemocy. Nie groźne rozkazy, które budzą lęk.

Dzisiejsza Ewangelia: Mk 1, 21-28

W mieście Kafarnaum Jezus w szabat wszedł do synagogi i nauczał. Zdumiewali się Jego nauką: uczył ich bowiem jak ten, który ma władzę, a nie jak uczeni w Piśmie.

Był właśnie w synagodze człowiek opętany przez ducha nieczystego. Zaczął on wołać: «Czego chcesz od nas, Jezusie Nazarejczyku? Przyszedłeś nas zgubić. Wiem, kto jesteś: Święty Boży».

Lecz Jezus rozkazał mu surowo: «Milcz i wyjdź z niego». Wtedy duch nieczysty zaczął go targać i z głośnym krzykiem wyszedł z niego.

A wszyscy się zdumieli, tak że jeden drugiego pytał: «Co to jest? Nowa jakaś nauka z mocą. Nawet duchom nieczystym rozkazuje i są Mu posłuszne». I wnet rozeszła się wieść o Nim wszędzie po całej okolicznej krainie galilejskiej.

Komentarz Mieczysława Łusiaka SJ:

Mówiono, że nauka Jezusa jest z mocą, że On naucza jak ten, który ma władzę, ale na czym polegała władza Pana Jezusa? Czy Jezus miał władzę nad ludźmi? Nie znajdziemy w Ewangelii takich słów, które by jednoznacznie mówiły o tym, że Pan Jezus przyszedł rządzić ludźmi. Władza Jezusa jest władzą nad złym duchem, który jest kłamcą i dlatego Jezus nie pozwala mu mówić. Obyśmy nigdy nie słuchali złego ducha. Jezus ma władzę nad tym, który poprzez swoje kłamstwa, chce nas zniszczyć.

DEON.PL POLECA


Nie ma większej siły, która pokona złego ducha, niż miłość. Tego naucza Jezus, który ma władzę nad złym duchem, a nie nad człowiekiem. Nie ma bardziej samotnych ludzi na świecie niż ci, którzy chcą władać ludźmi. Jeśli zdecydujemy się uczyć miłości, to szukajmy najlepszego nauczyciela - Jezusa. Z Nim będziemy otoczeni ludźmi, którzy chcą nas kochać, a my będziemy kochać ich.

Jezus nigdy nie zawodzi. To my raczej jesteśmy niekonsekwentni. Często nie wiemy do końca czego chcemy, dlatego On ma tak utrudnione zadanie w przywracaniu pokoju temu światu i naszym sercom. Nauczanie Jezusa jest pełne mocy, ale tą mocą jest miłość, a nie żadna forma przemocy. Nie groźne rozkazy, które budzą lęk. Wsłuchajmy się w Pana Jezusa tak jak ci ludzie w Kafarnaum, którzy się zdumieli. Zdumienie to jedna z piękniejszych form modlitwy.

Komentarz Wojciecha Jędrzejewskiego OP:

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Maria Miduch

Uchyl drzwi, za którymi czeka Bóg

Czy wiesz, jak brzmią pierwsze słowa, które wypowiada Bóg do człowieka w Księdze Apokalipsy? „Przestań się lękać!” (Ap 1,17). Bóg wie, że różnie możemy patrzeć na tajemnicze objawienie, jakie...

Skomentuj artykuł

Władza Jezusa to nie rozkazy i zakazy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.