Wolnymi bądźcie! – na czym to ma polegać?

Wolnymi bądźcie! – na czym to ma polegać?
Depositphotos.com (465869994)

‘Wolność chrześcijanina (syna)’. Nie polega ona na rygorystycznym przestrzeganiu przepisów, także tych religijnych ani na ich pomijaniu czy łamaniu. Pełnym wypełnieniem prawa jest ‘wolność miłowania brata’, czyli ‘budowanie drugiego’, „a nie przyczynianie się do jego upadku”.

Słowo ewangelii na dzisiaj (Mt 17,22-27):

Z ewangelii wg św. Mateusza: A kiedy przebywali razem w Galilei, Jezus rzekł do nich: «Syn Człowieczy będzie wydany w ręce ludzi. Oni zabiją Go, ale trzeciego dnia zmartwychwstanie». I bardzo się zasmucili.
Gdy przyszli do Kafarnaum, przystąpili do Piotra poborcy dwudrachmy z zapytaniem: «Wasz Nauczyciel nie płaci dwudrachmy?» Odpowiedział: «Owszem». Gdy wszedł do domu, Jezus uprzedził go, mówiąc: «Szymonie, jak ci się zdaje? Od kogo królowie ziemscy pobierają daniny lub podatki? Od synów swoich czy od obcych?» Gdy powiedział: «Od obcych», Jezus mu rzekł: «A zatem synowie są wolni. żebyśmy jednak nie dali im powodu do zgorszenia, idź nad jezioro i zarzuć wędkę! Weź pierwszą rybę, którą wyciągniesz, i otwórz jej pyszczek: znajdziesz statera. Weź go i daj im za Mnie i za siebie!»

Komentarz do ewangelii z dnia (14 sierpnia 2023 r.):

Obraz: Dzisiejszy urywek rozgrywa się w kilku miejscach: gdzieś w Galilei, w Kafarnaum i w domu. Oczyma wyobraźni zobaczę te spotkania i posłucham rozmów. Rozmowa z poborcami dwudrachmy odwołuje nas do kwestii zachowania prawa cywilnego przez chrześcijan.
Myśl: Jezus zapowiada uczniom trudne chwile. Mówi o swojej męce, ale i ukazuje perspektywę zmartwychwstania. Poborcy podatku świątynnego zwracają się do Piotra z pytaniem o daninę roczną na wydatki związane z kultem w świątyni jerozolimskiej, która obejmowała wszystkich mężczyzn powyżej dwudziestego roku życia. Czy chrześcijanie powinni się dostosować do decyzji żydowskich władz religijnych i cywilnych? Odpowiedź Jezusa wskazuje na miłość bliźniego. Trzeba płacić podatek świątynny „z miłości do braci”, aby nie dać zgorszenia. Prawdziwa wolność to „budowanie drugiego człowieka”.
Emocja: ‘Wolność chrześcijanina (syna)’. Nie polega ona na rygorystycznym przestrzeganiu przepisów, także tych religijnych ani na ich pomijaniu czy łamaniu. Pełnym wypełnieniem prawa jest ‘wolność miłowania brata’, czyli ‘budowanie drugiego’, „a nie przyczynianie się do jego upadku”.
Wezwanie: Poproszę o łaskę rozumienia tajemnicy Jezusa – Syna Człowieczego, który wydaje się w ręce ludzi. Podziękuję Panu za perspektywę miłości bliźniego jako fundamentu odniesień społecznych.
Uczynię jakiś gest uszanowania i uniżenia.

DEON.PL POLECA

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Arkadiusz Nocoń, ks. Waldemar Turek, ks. Tadeusz Wojda SAC

Książka Okruchy Ewangelii to zbiór mądrych i inspirujących homilii na rok A, B i C trzech różnych autorów, pracowników Kurii Rzymskiej. Powstała na podstawie audycji nagranych przez sekcję polską Radia Watykańskiego w latach 2009-2012 i...

Skomentuj artykuł

Wolnymi bądźcie! – na czym to ma polegać?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.