Serce człowieka 'rozdarte' i 'uwikłane w zło'

Serce człowieka 'rozdarte' i 'uwikłane w zło'
Śmierć Jana Chrzciciela - Caravaggio, Public domain, via Wikimedia Commons

Uwikłanie. Herod jest symbolem człowieka rozdartego i uwikłanego w złe relacje. Jest cudzołożnikiem, uwikłanym w grzeszną więź z kobietą. Jest marionetkowym królem. Zna Jana Chrzciciela, nawet słyszy o Jezusie, ale nie jest panem siebie. Uwikłanie prowadzi go do zbrodni i tragedii.

Słowo ewangelii na dzisiaj (Mt 14,1-12):

Z ewangelii wg św. Mateusza: W owym czasie doszła do uszu tetrarchy Heroda wieść o Jezusie. I rzekł do swych dworzan: «To Jan Chrzciciel. On powstał z martwych i dlatego moce cudotwórcze w nim działają». Herod bowiem kazał pochwycić Jana i związanego wrzucić do więzienia. Powodem była Herodiada, żona brata jego, Filipa. Jan bowiem upomniał go: «Nie wolno ci jej trzymać». Chętnie też byłby go zgładził, bał się jednak ludu, ponieważ miano go za proroka.
Otóż, kiedy obchodzono urodziny Heroda, tańczyła córka Herodiady wobec gości i spodobała się Herodowi. Zatem pod przysięgą obiecał jej dać wszystko, o cokolwiek poprosi. A ona przedtem już podmówiona przez swą matkę: «Daj mi - rzekła - tu na misie głowę Jana Chrzciciela!» Zasmucił się król. Lecz przez wzgląd na przysięgę i na współbiesiadników kazał jej dać. Posłał więc [kata] i kazał ściąć Jana w więzieniu. Przyniesiono głowę jego na misie i dano dziewczęciu, a ono zaniosło ją swojej matce. Uczniowie zaś Jana przyszli, zabrali jego ciało i pogrzebali je; potem poszli i donieśli o tym Jezusowi.

Komentarz do ewangelii na dziś (5 sierpnia 2023 r.):

Obraz: Ten fragment ewangelii stawia nam przed oczy wiele postaci, które ukazują relację człowieka do Jezusa, Boga, a jednocześnie różne i skomplikowane relacje między ludźmi. Przyjrzę się postaci Jana Chrzciciela, króla Heroda, jego konkubiny, bratowej Herodiady i jej córki Salome oraz uczestników uczty. Przyjrzę się myślom, jakie się pojawiają we mnie.
Myśl: Ten fragment ewangelii opowiada o męczeństwie Jana Chrzciciela, ale jest zapowiedzią zmartwychwstania. Ta relacja z uczty u Heroda następuje po odrzuceniu Jezusa przez ‘swoich’ w Nazarecie, a przed cudem rozmnożenia chleba na pustkowiu. Biesiada śmierci poprzedza ucztę życia. Znamy składniki tej pierwszej: cudzołóstwo, władza i przemoc. Jezus, natomiast, pozwoli ‘zakwitnąć pustyni’ i nakarmi tłumy. Na szczególną refleksję zasługuje też ‘przysięga’ Heroda. Złe obietnice i przysięgi spełniane są bez sumienia. To, co zdawało się być piękne i przyjemne (Salome w tańcu) kończy się brzydotą i budzi odrazę (Salome z misą z zakrwawioną głową Chrzciciela).
Emocja: Uwikłanie. Herod jest symbolem człowieka rozdartego i uwikłanego w złe relacje. Jest cudzołożnikiem, uwikłanym w grzeszną więź z kobietą. Jest marionetkowym królem. Zna Jana Chrzciciela, nawet słyszy o Jezusie, ale nie jest panem siebie. Uwikłanie prowadzi go do zbrodni i tragedii.
Wezwanie: Poproszę o łaskę wolności od pokus zła. Podziękuję za wsparcie wspólnoty wiary w rozpoznaniu podszeptów złego ducha.
W ten sobotni dzień oddam się w opiekę Maryi, mówiąc: Pod Twoją obronę uciekamy się, Święta Boża rodzicielko, naszymi prośbami racz nie gardzić w potrzebach naszych, ale od wszelakich złych przygód racz nas zawsze wybawiać. Panno Chwalebna i Błogosławiona. O Pani nasza, Orędowniczko nasza, Pośredniczko nasza, Pocieszycielko nasza. Z Synem swoim nas pojednaj, Synowi swojemu nas polecaj, swojemu Synowi nas oddawaj. Amen.

DEON.PL POLECA

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Arkadiusz Nocoń, ks. Waldemar Turek, ks. Tadeusz Wojda SAC

Książka Okruchy Ewangelii to zbiór mądrych i inspirujących homilii na rok A, B i C trzech różnych autorów, pracowników Kurii Rzymskiej. Powstała na podstawie audycji nagranych przez sekcję polską Radia Watykańskiego w latach 2009-2012 i...

Skomentuj artykuł

Serce człowieka 'rozdarte' i 'uwikłane w zło'
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.