Wyrzekanie się nie jest uprzykrzaniem sobie życia, ale koncentracją na celu

Wyrzekanie się nie jest uprzykrzaniem sobie życia, ale koncentracją na celu
Fot. depositphotos.com

Powinienem szukać tego, co mi bardziej pomaga znajdować Jezusa, a nie zatrzymywać się na tym, co muszę odrzucić.

Z ewangelii wg św. Łukasza:

A szły z Nim wielkie tłumy. On odwrócił się i rzekł do nich: «Jeśli kto przychodzi do Mnie, a nie ma w nienawiści swego ojca i matki, żony i dzieci, braci i sióstr, nadto i siebie samego, nie może być moim uczniem. Kto nie nosi swego krzyża, a idzie za Mną, ten nie może być moim uczniem.
Bo któż z was, chcąc zbudować wieżę, nie usiądzie wpierw i nie oblicza wydatków, czy ma na wykończenie? Inaczej, gdyby założył fundament, a nie zdołałby wykończyć, wszyscy, patrząc na to, zaczęliby drwić z niego: "Ten człowiek zaczął budować, a nie zdołał wykończyć".
Albo który król, mając wyruszyć, aby stoczyć bitwę z drugim królem, nie usiądzie wpierw i nie rozważy, czy w dziesięć tysięcy ludzi może stawić czoło temu, który z dwudziestoma tysiącami nadciąga przeciw niemu? Jeśli nie, wyprawia poselstwo, gdy tamten jest jeszcze daleko, i prosi o warunki pokoju.
Tak więc nikt z was, kto nie wyrzeka się wszystkiego, co posiada, nie może być moim uczniem.

Papież Franciszek zachęca, by komentarze do ewangelii, homilie były krótkie i przemawiały do serca: niech to będzie jeden obraz, jedna myśl i jedna emocja. Zakończymy wezwaniem do modlitwy prośby i dziękczynienia.

Obraz: Za Jezusem idzie wielki tłum ludzi. Jestem tam razem z innymi. Popatrzę wokoło na tych, którzy idą razem ze mną za Panem. Uświadomię sobie obecność tych, których niosę w swoim sercu i pamięci. Jezus odwraca się i mówi trudne, wymagające słowa. One są skierowane także do mnie. Zobaczę, jaki efekt we mnie wywołują.

DEON.PL POLECA

Myśl: Jezus zachęca mnie do świadomego wyboru, do naśladowania Go całym życiem. Zwykle te słowa Pana nas spinają, wydają się być zbyt radykalne, a te o "nienawiści" ojca lub matki, żony lub dzieci itd., wydają się wręcz absurdalne, niemożliwe do spełnienia. Słowa Jezusa muszą być jednak czytane w odpowiedniej perspektywie. Nie możemy się tylko na nich skoncentrować, wyabstrahować je, ale czytać, słuchać ich, mając w pamięci wszystko, co Jezus uczynił. Jego radykalizm jest bowiem ofiarowaniem samego siebie, a nie narzucaniem nam niemożliwych do spełnienia wymagań.

Emocja: Wyrzekać się. Jezus dodaje nawet "wyrzekać się wszystkiego". W historii chrześcijaństwa mieliśmy ascetów i praktyki ascetyczne, które do nas dzisiaj nie przemawiają i ich nie rozumiemy. Wyrzekanie się, jednak, nie jest uprzykrzaniem sobie życia, ale koncentracją na celu, szukaniem właściwej motywacji. Powinienem szukać tego, co mi bardziej pomaga znajdować Jezusa, a nie zatrzymywać się na tym, co muszę odrzucić.

Wezwanie: Poproszę o to, bym umiał słuchać Jezusa. Podziękuję za wszystko, co mi pomaga Go znajdować.

Czytania na niedzielę 31 lipca 2022 r. we wspomnienie św. Ignacego Loyoli -  Jr 20,7-9; 1 Kor 10,31 – 11,1; Łk 14,25-33

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Vigil José Luis Martin
Książka jest historią życia św. Ignacego Loyoli, założyciela Jezuitów. Nie jest to jednak typowa hagiografia, ale powieść, której bohaterem i narratorem jest sam Loyola. Mimo iż mamy do czynienia z fikcją literacką, wszystkie fakty pojawiające...

Skomentuj artykuł

Wyrzekanie się nie jest uprzykrzaniem sobie życia, ale koncentracją na celu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.