Jeśli wytrwamy w Jezusie, On będzie trwał w nas

Jeśli wytrwamy w Jezusie, On będzie trwał w nas
Fot. depositphotos.com

Każdy jest "winną latoroślą". Potrzebujemy być jedno, "być wszczepionym" w krzew winny – Jezusa. "Oczyszczenie" nie jest karą, ale przygotowaniem do większego owocowania.

Z ewangelii wg św. Jana:

Ja jestem prawdziwym krzewem winnym, a Ojciec mój jest tym, który [go] uprawia. Każdą latorośl, która we Mnie nie przynosi owocu, odcina, a każdą, która przynosi owoc, oczyszcza, aby przynosiła owoc obfitszy. Wy już jesteście czyści dzięki słowu, które wypowiedziałem do was. Wytrwajcie we Mnie, a Ja [będę trwał] w was. Podobnie jak latorośl nie może przynosić owocu sama z siebie - jeśli nie trwa w winnym krzewie - tak samo i wy, jeżeli we Mnie trwać nie będziecie. Ja jestem krzewem winnym, wy - latoroślami. Kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity, ponieważ beze Mnie nic nie możecie uczynić. Ten, kto we Mnie nie trwa, zostanie wyrzucony jak winna latorośl i uschnie. I zbiera się ją, i wrzuca do ognia, i płonie. Jeżeli we Mnie trwać będziecie, a słowa moje w was, poproście, o cokolwiek chcecie, a to wam się spełni. Ojciec mój przez to dozna chwały, że owoc obfity przyniesiecie i staniecie się moimi uczniami.

 

Obraz: Dzisiaj jestem zaproszony, by być razem z uczniami i Jezusem w Wieczerniku. Popatrzę oczyma wyobraźni po wszystkich, którzy są obecni. Posłucham słów, które wypowiada Jezus. 

DEON.PL POLECA

Myśl: Jezus ukazuje samego siebie jako krzew winny. Latorośl może przynosić owoc tylko wtedy, jeśli jest wszczepiona w niego. Musi być oczyszczana i przycinana, aby mogła obficiej owocować. To działanie wzięte z przestrzeni ziemskiej, rolniczej jest wykorzystane przez Jezusa, by uświadamiać uczniom prawdy duchowe. Każdy jest "winną latoroślą". Potrzebujemy być jedno, "być wszczepionym" w krzew winny – Jezusa. Jeśli wytrwamy w Nim, On będzie trwał w nas. "Oczyszczenie" nie jest karą, ale przygotowaniem do większego owocowania. 

Emocja: Przynależeć. Obraz winnego krzewu i latorośli mówi o całkowitej i życiodajnej przynależności. To nie jest skazanie, przymus. Poczucie przynależności daje siłę życiową i zdolność owocowania. 

Wezwanie: Poproszę o to, bym umiał trwać w Jezusie, zachowywać Jego słowa i przykazania. Podziękuję za doświadczenie oczyszczania i przygotowywania do misji.

 

Tu znajdziesz czytania na sobotę 23 lipca 2022 r., święto św. Brygidy, patronki Europy : Ga 2,19-20; J 15,1-8

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Słowo rozpala wiarę, z wiary rodzi się nadzieja

Teksty abp Grzegorza Rysia to Ewangelia głoszona z niezwykłą mocą i wiarą. Autor, jak mało kto przekazuje Słowo, które nie jest przysłonięte efektowną retoryką, ale żywym doświadczeniem...

Skomentuj artykuł

Jeśli wytrwamy w Jezusie, On będzie trwał w nas
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.