Założyciel Służebniczek, działacz społeczny – bł. Edmund Bojanowski

Założyciel Służebniczek, działacz społeczny – bł. Edmund Bojanowski
Pomnik bł. Edmunda Bojanowskiego w Panewnikach - fot. Lajsikonik, CC BY-SA 3.0 www.creativecommons.org

Mimo pragnienia poświecenia się Bogu na wyłączną służbę, jako kapłan, ze względu na słabe zdrowie, przez całe życie pozostał człowiekiem świeckim. Był inspiratorem wielu dzieł wychowawczych, charytatywnych, kulturalnych i religijnych. Zapamiętany został jako ‘dobry człowiek’, który z miłości do Boga, dał całe swoje serce ludowi wiejskiemu. Inspirował wiele osób. Jako świecki człowiek jest założycielem żeńskich zgromadzeń zakonnych, które kontynuują w Kościele jego cichą i ofiarną służbę dla potrzebujących. To błogosławiony Edmund Bojanowski, człowiek z wizją, o szerokich horyzontach, sercu otwartym na potrzeby braci, działacz społeczny, który czynił wszystko z miłości do Boga.

Urodził się 14 listopada 1814 roku w Grabonogu, w Wielkopolsce, w ziemiańskiej rodzinie Walentego i Teresy z domu Umińska. Początkowo nauki pobierał w domu rodzinnym. Przyszedł na świat w czasach zaborów, w zaborze pruskim, ale w domu pielęgnowano polskie tradycje patriotyczne. Otrzymał staranne wychowanie w wierze katolickiej.

Był słabym i chorowitym dzieckiem. Wspomina w swoich listach i pamiętniku o poważnej chorobie, z której został cudownie uleczony. Przypisywał to wstawiennictwu Matki Bożej, czczonej w sanktuarium na Świętej Górze w Gostyniu i żarliwej modlitwie swojej matki, proszącej o uzdrowienie syna.

Rodzice chcieli zapewnić Edmundowi jak najlepsze wykształcenie. W 1832 roku rozpoczął studia na Uniwersytecie Wrocławskim, najpierw jako wolny słuchacz, bo musiał jeszcze uzupełnić średnie wykształcenie. Formalne studia rozpoczął w roku 1835. Od 1836 do 1838 roku studiował filozofię w Berlinie. Uczęszczał na wykłady z historii sztuki, muzyki i psychologii. Pasjonował się literaturą. Pisał artykuły o polskich zabytkach, tłumaczył na język polski obcojęzyczne dzieła literackie.

3 maja 1850 roku w Podrzeczu, założył ochronkę dla dzieci. Zgromadził dziewczęta, które go wspomagały w tym dziele. To był początek Bractwa Ochroniarek, które później przekształciło się w Zgromadzenie Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny.

Zachorował na gruźlicę. Musiał poddać się intensywnej kuracji. Przerwał studia i wrócił do rodzinnej miejscowości.

Bł. Edmund Bojanowski - www.sluzebniczkinmp.plBł. Edmund Bojanowski - www.sluzebniczkinmp.plWidząc ogromne potrzeby, poświęcił się pracy społecznej i dobroczynnej. Chciał pomóc ubogiej młodzieży w zdobyciu wykształcenia. Zakładał czytelnie i biblioteki, dbał o upowszechnienie czytelnictwa książek i czasopism. Angażował się w działalność stowarzyszeń, które niosły pomoc ubogim. Zakładał także apteki dla biednych. Mimo słabości i choroby, z narażeniem własnego życia, poświęcił się w 1849 roku służbie zarażonym w trakcie epidemii cholery. Organizował ochronki dla dzieci i domy opieki dla chorych. W swoim rodzinnym Grabonogu założył ‘Dom miłosierdzia’ dla sierot.

Bł. Edmund Bojanowski - www.sluzebniczkinmp.plBł. Edmund Bojanowski - www.sluzebniczkinmp.pl3 maja 1850 roku w Podrzeczu, założył ochronkę dla dzieci. Zgromadził dziewczęta, które go wspomagały w tym dziele. To był początek Bractwa Ochroniarek, które później przekształciło się w Zgromadzenie Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny.

Dbał o to, by wspomagające go dziewczęta jak najlepiej przygotować do pracy. Zabiegał o ich rozwój religijny, uczył modlitwy, medytacji, rachunku sumienia i lektury duchowej. Napisał regułę zgromadzenia, którą wstępnie zaaprobował w 1858 roku arcybiskup Przyłuski. Ostatecznie statuty i konstytucje sióstr służebniczek, zatwierdził abp Mieczysław Ledóchowski, w 1866 roku.

Edmund Bojanowski wstąpił trzy lata później do seminarium duchownego w Gnieźnie, ale ze względu na powikłania z wcześniej przebytą gruźlicą, musiał je opuścić.

Zmarł w opinii świętości 7 sierpnia 1871 roku w Górce Duchownej.

Założone przez niego zgromadzenie sióstr tylko w Wielkopolsce miało za jego życia 22 domy i było prawie sto sióstr. Powstało też w innych częściach Polski, ale ze względu na rozbiory, rozwinęło się w cztery odrębne gałęzie.

Edmunda beatyfikował 13 czerwca 1999 roku w Warszawie Jan Paweł II.

 

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Kazimierz Panuś
6,46 zł
12,90 zł
Życie bł. Edmunda Bojanowskiego, założyciela Sióstr Służebniczek i twórcy ochronek wiejskich, rzecznika pracy organicznej, świetnego organizatora i społecznika, inspiratora czytelnictwa wiejskiego, kuchni dla ubogich, opieki nad chorymi i osieroconymi dziećmi, pokazuje, ile dobrego może zdziałać...

Skomentuj artykuł

Założyciel Służebniczek, działacz społeczny – bł. Edmund Bojanowski
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.