Zasady walki fair play

Zasady walki fair play
(fot. Anders V/flickr.com)
Logo źródła: arrupe Centrum Arrupe

Autor pomysłu: Judith Bachay (adaptacja materiałów z podręcznika Creating Peace, Building Community za zgodą © Grace Contrino Abrams Peace Education Foundation Inc., Miami, Floryda). Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część tekstu nie może być kopiowana, z wyjątkiem materiałów niezbędnych dla uczniów podczas lekcji.

Adresat: uczniowie klas gimnazjalnych.

Liczba uczestników: 12-30.

Materiały: Mała piłka, 50-60 przedmiotów o różnych rozmiarach i kolorach (flamastry, kredki, identyfikatory, figury geometryczne wycięte z papieru, itp.). Upewnij się, aby wśród tych przedmiotów, była liczba przedmiotów koloru zielonego odpowiadająca liczbie uczniów i przynajmniej trzy razy tyle przedmiotów w innych kolorach. Ponadto nauczyciel przygotowuje i przynosi na zajęcia dwa plakaty: "Zasady walki fair play"- poniżej - oraz "Nieprawidłowe zachowania we współzawodnictwie".

 Zasady walki fair play - zdjęcie w treści artykułu

Wskazówki dla nauczyciela: katecheta nie powinien być kojarzony z żadną partią polityczną a jego postawa powinna zachęcać uczniów do dialogu w konfliktach dzielących polską scenę polityczną. By działania jego były efektywne, powinien nauczyć zasad prowadzenia konstruktywnego sporu i umiejętności unikania zachowań uniemożliwiających życzliwe współzawodnictwo pomiędzy stronami konfliktu.

Przebieg zajęć:

Informujemy uczniów, że zagramy w grę, która nauczy kilku ważnych rzeczy związanych z rozwiązywaniem konfliktów. Reguła tej gry, której nie można na początku zdradzać uczniom, polega na tym, że każdy posiadający na sobie lub trzymający w ręku jakiś przedmiot koloru zielonego, zostaje w grze. Może to być część ubioru lub jakiś przedmiot. Pozostali są zdyskwalifikowani. Rozpoczynając grę, ustaw uczniów w kręgu. Pośrodku kręgu umieść wszystkie przygotowane przedmioty, rzuć do jednego z uczniów piłkę i wyjaśnij: Za chwile rozpoczniemy grę. Gdy powiem "start", podaj piłkę osobie stojącej po twojej prawej stronie. Rób to powoli. Nie rozmawiaj z nikim i nie zadawaj żadnych pytań. Gotowi? Zaczynamy.

Jeśli uczeń otrzymujący piłkę, nie posiada nic zielonego, zostaje zdyskwalifikowany i musi stanąć poza kręgiem. Gdy piłka przejdzie już przed ręce wszystkich uczniów, powiedz do zdyskwalifikowanych: Uczniowie, którzy pozostali w kręgu, mają coś wspólnego. Dam wam jedną podpowiedź: przedmioty leżące pośrodku kręgu mogą być wam pomocne. Spróbujmy jeszcze raz.

Gdy uczniowie wezmą jakiś przedmiot, gra odbywa się jeszcze raz. Podczas, gdy piłka będzie przechodziła z rąk do rąk, znowu zdyskwalifikowani są ci, którzy nie mają nic zielonego. Podziękuj uczniom i powiedz, by powrócili na swoje miejsca. Następnie rozpocznij dyskusję:

- Co myślisz o tej grze? Uzasadnij swoją wypowiedź (to nie porządku, nie fair, wcale nie zabawne, bez sensu).

- Czego zabrakło w tej grze? (zasad gry)

- Jak się czuliście, gdy zauważyliście, że coś jest nie fair?

- Jaka była wasza reakcja, gdy zauważyliście, że coś jest nie porządku?

Na podstawie wypowiedzi uczniów, odnieś się do nieprawidłowych zachowań w walce fair play (plakat poniżej).

 Zasady walki fair play - zdjęcie w treści artykułu nr 1

Podsumowanie:

Powiedz uczniom: Aby od dzisiaj wszystko było fair w naszej klasie, wprowadzimy zasady walki fair play. Przedstaw przygotowany plakat oraz omów nieprawidłowe zachowania, jako zachowania nieakceptowane w klasie.

Jak zasady walki fair play mogą pomóc naszej klasie i szkole? Pomagają nam uniknąć niewłaściwych zachowań, ułatwiają współpracę w klimacie zrozumienia i zapobiegają niepotrzebnym konfliktom. Człowiek jest odpowiedzialny za własne wybory i decyzje, które prowadzą do konkretnych działań i konsekwencji. Nie rodzimy się z umiejętnością rozwiązywania konfliktów. Podczas naszego życia możemy wykształcić postawy, które nie będą nam w tym pomocne.Zasady walki fair play są skutecznym narzędziem wspomagającym rozwój zdrowych i pomocnych w rozwiązywaniu konfliktów postaw. Zasady walki fair play pomogą nam lepiej uczyć się w atmosferze wzajemnego zrozumienia.

 

Propozycja indywidualnej refleksji:

Niewłaściwe zachowanie, które chciałbym w sobie zmienić to…

Niewłaściwe zachowanie, jakie udało mi się kiedyś zmienić, to…

Mogę polepszyć moje relacje z osobą, na której mi najbardziej zależy poprzez…

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zasady walki fair play
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.