Zerwij z pozorami i udawaniem
Stanąć w prawdzie przed Bogiem. „A Ojciec twój, który widzi w ukryciu”, powtórzone po trzykroć. Środa Popielcowa w szczególny sposób wzywa do prawdy i szczerości, do zerwania z pozorami i udawaniem. Prawda jest ważniejsza niż ‘opinia’ o nas.
Słowo na dziś – Środa Popielcowa (Mt 6,1-6.16-18):
Z ewangelii wg św. Mateusza: Strzeżcie się, żebyście uczynków pobożnych nie wykonywali przed ludźmi po to, aby was widzieli; inaczej nie będziecie mieli nagrody u Ojca waszego, który jest w niebie.
Kiedy więc dajesz jałmużnę, nie trąb przed sobą, jak obłudnicy czynią w synagogach i na ulicach, aby ich ludzie chwalili. Zaprawdę, powiadam wam: ci otrzymali już swoją nagrodę. Kiedy zaś ty dajesz jałmużnę, niech nie wie lewa twoja ręka, co czyni prawa, aby twoja jałmużna pozostała w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie.
Gdy się modlicie, nie bądźcie jak obłudnicy. Oni lubią w synagogach i na rogach ulic wystawać i modlić się, żeby się ludziom pokazać. Zaprawdę, powiadam wam: otrzymali już swoją nagrodę. Ty zaś, gdy chcesz się modlić, wejdź do swej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca twego, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie.
Kiedy pościcie, nie bądźcie posępni jak obłudnicy. Przybierają oni wygląd ponury, aby pokazać ludziom, że poszczą. Zaprawdę, powiadam wam: już odebrali swoją nagrodę. Ty zaś, gdy pościsz, namaść sobie głowę i umyj twarz, aby nie ludziom pokazać, że pościsz, ale Ojcu twemu, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie.
Komentarz do ewangelii na dzisiaj (22.02.2023):
Obraz: W tym szczególnym dniu, w Środę Popielcową, towarzyszy nam kilka obrazów: dawanie jałmużny, służba innym; modlitwa, pobożność, która jest osobista, przemieniająca albo ‘na pokaz’; i post, umartwienie, które ma nam pomóc stać się narzędziem w ręku Boga, a często jest udawaniem i robieniem wrażenia na innych.
Myśl: Dla Mateusza te tzw. ‘uczynki pobożne’ to właściwie ‘wasza sprawiedliwość’. Nie chodzi zatem o czyny, cnotę moralną, ale o wierność wobec woli Boga i to wewnętrznie, a nie na zewnątrz, często pozornie. Z jałmużną, modlitwą i postem wiąże się u Mateusza niebezpieczeństwo obłudy („nie bądźcie jak obłudnicy!”, powtórzone trzykrotnie). Obłudnik to hipokryta, człowiek fałszywy, stwarzający pozory. On odgrywa swoją rolę, jest zdeprawowany. To jest najważniejsze zadanie rozpoczynającego się Wielkiego Postu: przestać ‘odgrywać’ swoją pobożność, bycie dla innych, swoją sprawiedliwość. Stanąć w prawdzie.
Emocja: Stanąć w prawdzie przed Bogiem. „A Ojciec twój, który widzi w ukryciu”, powtórzone po trzykroć. Środa Popielcowa w szczególny sposób wzywa do prawdy i szczerości, do zerwania z pozorami i udawaniem. Prawda jest ważniejsza niż ‘opinia’ o nas.
Wezwanie: Poproszę o łaskę postępowania z czystym sercem. Podziękuję Bogu za to, że zna mnie i kocha takim, jakim jestem.
Z pokorą przyjmę na swoją głowę posypanie popiołem.
Skomentuj artykuł