Żyć tak, by życie miało smak

Żyć tak, by życie miało smak
Depositphotos.com (9419019)

Dobrze wiemy, jak dziwny jest pokarm bez ‘smaku’. Pandemia dała wielu doświadczyć utraty smaku, spowodowanej chorobą. Na podobieństwo tego doświadczenia możemy widzieć, jak szkodliwy jest pokarm duchowy ‘źle przyprawiony’. Duchowe poczucie ‘braku smaku’ w tym, jak żyję, co robię, może też wiele mnie nauczyć. Może być ważnym kryterium rozeznania duchowego.

Z ewangelii wg św. Mateusza (5,13-16):

Wy jesteście solą dla ziemi. Lecz jeśli sól utraci swój smak, czymże ją posolić? Na nic się już nie przyda, chyba na wyrzucenie i podeptanie przez ludzi. Wy jesteście światłem świata. Nie może się ukryć miasto położone na górze. Nie zapala się też światła i nie stawia pod korcem, ale na świeczniku, aby świeciło wszystkim, którzy są w domu. Tak niech świeci wasze światło przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego, który jest w niebie.

Komentarz do ewangelii na dzisiaj (05.02.2023):

Obraz: Oczyma wyobraźni zobaczę Jezusa, który jest na Górze Błogosławieństw, otoczony swoimi uczniami i tłumem ludzi. Słowa, które kieruje do słuchaczy, są także skierowane dzisiaj do mnie.

Myśl: Sól w Starym Testamencie oznacza to, co nadaje smak, konserwuje w dobrym stanie. Ofiary ze zwierząt, składane Bogu musiały być posypane solą, która była symbolem wierności. Światło lampy jest znakiem Słowa Bożego przekazanego w Biblii. Sam Jezus mówi o sobie, że jest „światłością świata”. Jezus zachęca swoich uczniów, aby pokazali swoim życiem przemianę, jaką im przynosi Ewangelia. Jeśli uczniowie nie będą „solą i światłem świata”, staną się bezużyteczni i nikomu niepotrzebni.

DEON.PL POLECA

Emocja: Utrata smaku. Dobrze wiemy, jak dziwny jest pokarm bez ‘smaku’. Pandemia dała wielu doświadczyć utraty smaku, spowodowanej chorobą. Na podobieństwo tego doświadczenia możemy widzieć, jak szkodliwy jest pokarm duchowy ‘źle przyprawiony’. Duchowe poczucie ‘braku smaku’ w tym, jak żyję, co robię, może też wiele mnie nauczyć.

Wezwanie: Poproszę o Boży chleb i sól, by dobrze służyć potrzebującym. Podziękuję za dar Słowa Bożego, które oświeca moją drogę.
Jeśli okoliczności mi na to pozwolą na głos lub w duchu wypowiem Akt Strzelisty.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Wypełnić Ewangelię dokładnie co do litery – to jest pomysł na życie. Nie szukać niczego innego, tylko czerpać z tego, co jest napisane. 

Arcybiskup Grzegorz Ryś zabiera nas w podróż śladami jednego z najważniejszych...

Skomentuj artykuł

Żyć tak, by życie miało smak
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.