Przebywaj z Panem, jeśli chcesz być Jego świadkiem

Przebywaj z Panem, jeśli chcesz być Jego świadkiem
Depositphotos.com (175441206)

Religijność, wiara nie są tylko do ‘prywatnego użytku’. Spotykamy się z Bogiem, by o Nim świadczyć na co dzień. W życiu duchowym ważne jest nie tylko działanie, apostolstwo, ale i zdolność do ‘bycia’ z Panem. To umiejętność ciszy, duchowej więzi z Bogiem, świadomość, że nie można innym dać czegoś, czego się samemu nie przeżyło ani nie doświadczyło.

Z ewangelii wg św. Marka (6,30-34):

Wtedy Apostołowie zebrali się u Jezusa i opowiedzieli Mu wszystko, co zdziałali i czego nauczali. A On rzekł do nich: «Pójdźcie wy sami osobno na miejsce pustynne i wypocznijcie nieco!». Tak wielu bowiem przychodziło i odchodziło, że nawet na posiłek nie mieli czasu. Odpłynęli więc łodzią na miejsce pustynne, osobno. Lecz widziano ich odpływających. Wielu zauważyło to i zbiegli się tam pieszo ze wszystkich miast, a nawet ich uprzedzili.
Gdy Jezus wysiadł, ujrzał wielki tłum. Zlitował się nad nimi, byli bowiem jak owce nie mające pasterza. I zaczął ich nauczać.

Komentarz do ewangelii na dzisiaj (04.02.2023):

Obraz: Apostołowie wysłani z misją ewangelizacyjną, teraz wracają i dzielą się swoim doświadczeniem. Jezus zachęca ich, by odpoczęli w odosobnieniu. Przyjrzę się tej działalności uczniów, tłumom, które idą za nimi i litości Jezusa wobec nich.

Myśl: Ten fragment służy ewangeliście do tego, by przygotować swoich słuchaczy do zrozumienia tego, co się będzie za chwilę działo. Marek daje klucz do interpretacji nadchodzących wydarzeń. Rozmnożenie chlebów to zapowiedź Eucharystii, z której i dla której rodzi się Kościół. Wspólnota uczniów to ich obecność przy Jezusie. Misja wychodzi od Jezusa, ale i do Jezusa prowadzi. Uczniowie mają wyjść na pustynię (zachęta do exodusu), aby odnaleźć prawdziwą zażyłość z Panem.

DEON.PL POLECA

Emocja: Wypocznijcie nieco. W życiu duchowym ważne jest nie tylko działanie, apostolstwo, ale i zdolność do ‘bycia’ z Panem. To umiejętność ciszy, duchowej więzi z Bogiem, świadomość, że nie można innym dać czegoś, czego się samemu nie przeżyło ani nie doświadczyło.

Wezwanie: Poproszę o łaskę przyjęcia zaproszenia do zażyłości z Jezusem. Podziękuję Mu za dar Eucharystii, przez który mogę się z Nim jednoczyć.
Przy najbliższej okazji skorzystam z możliwości adoracji Najświętszego Sakramentu.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Carlo Maria Martini

Słowo może ranić, ale może również pobudzać do życia. Może stawać się drogowskazem prowadzącym do źródła życia, ale też samo może być owym źródłem.

Kard. Carlo Maria Martini - wybitny egzegeta, charyzmatyczny duszpasterz i mistrz...

Skomentuj artykuł

Przebywaj z Panem, jeśli chcesz być Jego świadkiem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.