Złotousty doktor Kościoła – św. Piotr Chryzolog

Złotousty doktor Kościoła – św. Piotr Chryzolog
Św. Piotr Chryzolog - School of Guercino, Public domain, via Wikimedia Commons
0:00
- 0:00

Piotr był znakomitym kaznodzieją. Przystępnie wyjaśniał prawdy wiary. Bronił dobrych obyczajów. Walczył z herezjami. Zdolność przemawiania do serc słuchaczy zjednała mu przydomek ‘Chryzolog’, co oznacza ‘Złotousty’, bo rzeczywiście jego słowa miały bezcenną wartość. Czcimy go jako ojca Kościoła. Należy też do grona doktorów Kościoła. Wspominany jest w liturgii 30 lipca.

W krótkich kazaniach, bo bał się ponoć zanudzać słuchaczy, w bardzo prosty i przestępny sposób objaśniał prawdy wiary, zachęcał do dobra i ewangelizował ludzi powierzonych jego biskupiej pieczy. Z szacunkiem dla ludzi, ale i stanowczością bronił dobrych obyczajów. Dbał o czystość wiary i walczył z herezjami arianizmu i monofizytyzmu. Potomni zapamiętali go dzięki kaznodziejstwu.

„Istnieją trzy rzeczy, bracia, na których stoi wiara, wspiera się pobożność i trwa cnota. Są to: modlitwa, post i uczynki miłosierdzia... Jeśli ktoś ma tylko jedno z nich lub nie posiada wszystkich razem, ten nic nie ma. Kto się więc modli, niech pości, a kto pości, niech spełnia uczynki miłosierdzia, niech wysłucha proszącego, który chce być słyszany. W ten sposób otwiera dla siebie uszy Boga, który nigdy się nie zamyka na głos błagającego…” (św. Piotr Chryzolog)

Piotr urodził się około roku 380 we włoskim mieście Imola. Ochrzcił go i wykształcił miejscowy biskup, Korneliusz. On też wysłał młodego Piotra na dalsze studia literatury i prawa do Rawenny i Bolonii.

Imiona świętych - Piotr

Po powrocie do rodzinnego miasta biskup Korneliusz wyświęcił Piotra na diakona i mianował swoim wikariuszem generalnym. W roku 433 papież Sykstus III wyniósł Piotra do godności metropolity Rawenny. Wtedy była to stolica Cesarstwa Zachodniego.

„Człowieku, niechże miłosierdzie będzie twoją naturą! Wtedy i ty dostąpisz miłosierdzia tak, jak tego pragniesz, ile tylko pragniesz i tak szybko, jak tylko pragniesz… A więc modlitwa, uczynki miłosierdzia i post niech będą naszą jedyną obroną u Boga, jedynym wstawiennictwem, jedną trójpostaciową modlitwą…” (św. Piotr Chryzolog)

Nowy biskup szybko dał się poznać jako gorliwy duszpasterz, sprawny zarządca i budowniczy kościołów, ale przede wszystkim wybitny kaznodzieja. Miał bardzo praktyczne podejście do życia. Mówił kazania z pasją i nie bał się poruszania trudnych tematów. Prosto wyjaśniał trudne prawdy wiary, wygłaszał także wiele homilii i komentarzy biblijnych. Ta zdolność sprawiła, że nadano mu przydomek ‘Złotousty’, ale przede wszystkim pomogła mu wykorzenić pogaństwo ze swojej diecezji.

„Żeby jednak modlitwa i post zostały przyjęte, muszą się do nich przyłączyć uczynki miłosierdzia… Ty, który pościsz, pamiętaj, że gdy pości miłosierdzie, pości i twoja rola; jeżeli natomiast jesteś hojny w uczynkach miłosierdzia, twój spichlerz będzie obfitował. A zatem, człowieku, bacz, byś nie gubił oszczędzając, lecz zbieraj rozdzielając. Dając ubogiemu, daj samemu sobie, ponieważ czego nie zostawisz drugiemu, tego i sam nie będziesz miał”. (św. Piotr Chryzolog)

Na jego kazania przychodzili prości ludzie i możni tego świata, włączając w to cały dwór cesarski. Metropolita Piotr miał bardzo dobre relacje z rządzącymi. Był doradcą cesarzowej Galli Placydii i jej synów. Pośredniczył między wieloma znamienitymi osobistościami duchownymi i świeckimi w relacjach z dworem cesarskim. Pośrednio miał duży wpływ na kierunek rządów cesarzy zachodnich.

Siedem słów. Modlitwa papieża Franciszka do Serca Jezusa

Piotr Chryzolog cieszył się wielkim zaufaniem papieża Leona I Wielkiego. Wraz z nim odważnie bronił czystości wiary i przeciwstawił się wielkiej ówczesnej herezji monifizytyzmu, negującej prawdziwe człowieczeństwo Chrystusa. Zachował się list Piotra do Eutychesa, twórcy i zagorzałego zwolennika monofizytyzmu, napominający go, by wyrzekł się błędów i trzymał się nauki Kościoła.

Kto obchodzi imieniny 30 lipca? - sprawdź

Piotr Chryzolog zmarł na początku grudnia 450 roku w Imola, swoim rodzinnym mieście. Jest czczony jako święty, choć wtedy nie było formalnej kanonizacji. Benedykt XIII w 1729 roku zaliczył go do grona doktorów Kościoła.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Augustyn, Piotr Chryzolog, Wenancjusz Fortunatus

Bardzo wcześnie w nauczaniu Kościoła zrodziła się potrzeba sformułowania prawd wiary w krótkiej, łatwej do zapamiętania formule. Wynikało to z tego, że proszący o chrzest katechumeni musieli najpierw nauczyć się jej na pamięć, a następnie...

Skomentuj artykuł

Złotousty doktor Kościoła – św. Piotr Chryzolog
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.