Przewodnik w czasach przełomu – św. Leon Wielki

Przewodnik w czasach przełomu – św. Leon Wielki
Spotkanie Leona I z Attylą - daryl_mitchell from Saskatoon, Saskatchewan, Canada, CC BY-SA 2.0 www.creativecommons.org, via Wikimedia Commons
0:00
- 0:00

Leon I był pierwszym papieżem, któremu nadano przydomek ‘Wielki’. Wyróżniał się erudycją. Miał wielkie zdolności dyplomatyczne, wielokrotnie wykorzystywane przez papieży i władców. Walczył o czystość wiary, zmagając się z wieloma herezjami. Miał wielkie poważanie w Kościołach Zachodu i Wschodu. Przy słabości władzy cesarskiej, stawał w obronie Rzymu i mieszkańców miasta wobec najeźdźczych plemion Hunów i Wandalów. 10 listopada Kościół wspomina życie i dokonania św. Leona Wielkiego, papieża i doktora Kościoła.

Urodził się prawdopodobnie około roku 390 w Toskanii. Jego ojcem był Kwintynian. Leona poznajemy w Rzymie, gdy około roku 430 papież Celestyn I mianował go archidiakonem. Papież doceniał jego zdolności dyplomatyczne i wielokrotnie z nich korzystał. Wysyłał go już wcześniej z poufną misją do św. Augustyna. Także cesarzowa Galla Placydia ceniła jego umiejętności rozjemcze, gdy w roku 440 wysłała go z pokojową misją do Galii. Wtedy to zmarł papież Sykstus III, a na jego następcę został wybrany właśnie Leon. Dowiedział się o tym w czasie misji. Po powrocie do Rzymu został konsekrowany 29 września 440 roku.

Św. Leon I Wielki papież

W czasie jego pontyfikatu pojawiały się liczne spory teologiczne. W obronie czystości wiary musiał stawić czoła licznym herezjom. Najważniejszą jego interwencją dogmatyczną był list do biskupa Konstantynopola, czyli tak zwany ‘Tom do Flawiana’, odczytany na soborze w Chalcedonie w 451 roku. Leon wyłożył w nim prawowierną naukę chrystologiczną, którą ojcowie soborowi przyjęli przez aklamację, będąc przekonani, że ‘Piotr przemówił przez usta Leona’. Na soborze w Chalcedonie odrzucono monofizytyzm uznając, że w jednej osobie Chrystusa są dwie natury, boska i ludzka, niezmieszane i nierozdzielne.

Modlitwa o. Pio w sprawach trudnych i beznadziejnych

Leon I dbał o liturgię kościelną. Za jego czasów powstały pierwsze oficjalne zbiory modlitw. Dbał też o to, by liturgia była powiązana z życiem codziennym. Podkreślał fakt, że liturgia jest nie tylko wspomnieniem wydarzeń historycznych, ale prawdziwym ‘uobecnieniem’ ich ‘tu i teraz’.

Św. Leon I Wielki - Francisco Herrera the Younger, Public domain, via Wikimedia CommonsŚw. Leon I Wielki - Francisco Herrera the Younger, Public domain, via Wikimedia CommonsPontyfikat Leona to czas niepewności i przełomu. Cesarstwo zachodnie po podziale słabło i chyliło się ku upadkowi. Wielka wędrówka ludów już miała miejsce i na trwałe zmieniała strukturę społeczną zachodu. Plemiona Hunów i Wandalów coraz śmielej atakowały cesarstwo.

Przy słabej władzy cesarskiej i praktycznym rozbiciu struktur państwowych, Biskup Rzymu musiał wziąć na siebie dodatkową, ważną rolę społeczną i polityczną. Słynne jest spotkanie Leona I z wodzem Hunów, Attylą, w Mantui, północne Włochy, kiedy przekonał go do odstąpienia od dalszej wojny inwazyjnej, chroniąc w ten sposób półwysep apeniński przez zniszczeniem. To wydarzenie przydało wagi i prestiżu papieżowi i stolicy apostolskiej.

Modlitwa Jana Pawła II o uwolnienie świata od wszelkiego zła

Niestety, trzy lata później, nie udało się uchronić Rzymu przed splądrowaniem i grabieżą barbarzyńskich Wandalów, choć Leon wyszedł bezbronny naprzeciw ich wodza Genzeryka, prosząc o zatrzymanie i oszczędzenie ludności.

Papież Leon był znakomitym kaznodzieją. Zachowało się niemal 100 pięknych kazań, pisanych po łacinie, wspaniałym i jasnym językiem. Zachowało się też około 50 listów papieskich. Widać w tych pismach wielkość papieża, głębię jego refleksji teologicznej, jego żarliwość duszpasterza. Leon autentycznie troszczył się o wiernych, o lud Rzymu. Zabiegał o jedność różnych Kościołów i ich potrzeby. Był zwolennikiem i niezmordowanym promotorem prymatu Biskupa Rzymu. Stał się obrońcą kultury zachodniej.

Pięć porad duchowych od św. Leona Wielkiego

Zmarł w Rzymie, 10 listopada 461 roku. Benedykt XIV w roku 1754 ogłosił go doktorem Kościoła. Jest patronem muzyków i śpiewaków. W ikonografii ukazywany jest w szatach papieskich. Jego atrybuty to: księga, kielich albo orszak plemion barbarzyńskich, któremu zastępuje drogę.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Kazimierz Panuś
Podejmując lekturę tej pozycji Czytelnik spotyka się z jednym z dwóch papieży, którym potomność nadała przydomek "wielki". Papież Leon I bronił Rzymu przed najazdami Hunów i Wandalów, zwalczał błędy w Kościele i bronił jego jedności....

Skomentuj artykuł

Przewodnik w czasach przełomu – św. Leon Wielki
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.