Żona, matka, wdowa i założycielka zakonu – bł. Celina Borzęcka

Żona, matka, wdowa i założycielka zakonu – bł. Celina Borzęcka
Bł. Celina Borzęcka - www.zmartwychwstanki.org.pl
0:00
- 0:00

Bóg prowadzi ludzi do świętości na wiele sposobów. Celina Borzęcka była żoną, matką, wdową i zakonnicą. Przez heroiczne świadectwo życia Ewangelią, przez wypełnianie swoich codziennych obowiązków i hojną służbę ubogim zasłużyła na miano ‘bezkrwawej męczennicy’, która ponosiła ofiarę życia każdego dnia. 26 października Kościół wskazuje na postać błogosławionej Celiny Chludzińskiej-Borzęckiej, założycielce sióstr zmartwychwstanek.

Celina Rozalia Chludzińska urodziła się 19 października 1833 roku w Antowilu, niedaleko Orszy, na terenach dzisiejszej Białorusi. Pochodziła z zamożnej ziemiańskiej rodziny i dlatego też otrzymała staranne wychowanie i wykształcenie.

Za młodu miała pragnienie wstąpienia do klasztoru sióstr wizytek w Wilnie, ale rodzice nie wyrazili na to zgody. Posłuszna ich woli, a także za radą swojego spowiednika, w 1853 roku poślubiła Józefa Borzęckiego. Byli szczęśliwym małżeństwem. Mieli czworo dzieci, z których dwoje zmarło w wieku niemowlęcym. Przy życiu pozostały dwie córki, Celina i Jadwiga.

Celina Borzęcka była dobrą żoną i matką. Aktywnie angażowała się w działalność dobroczynną pośród ludności wiejskiej. W czasie Powstania Styczniowego wspierała powstańców, za co trafiła z kilkutygodniową córką Jadwigą do rosyjskiego więzienia w Grodnie.

Modlitwa o dobry dzień w pracy

W 1869 roku Józef Borzęcki doznał paraliżu i stracił władzę w nogach. Cała rodzina przeniosła się do Wiednia, ale leczenie męża nie przyniosło spodziewanych rezultatów. Przez pięć lat Celina opiekowała się nim troskliwie. Józef zmarł w roku 1874.

Celina wraz z córkami wróciły do Polski, aby pochować męża i ojca oraz uporządkować sprawy majątkowe. Gdy to się stało, wszystkie wyjechały do Rzymu i tam zamieszkały. Wtedy powróciło jej młodzieńcze pragnienie, aby poświęcić się Bogu na drodze życia zakonnego.

Poznała w tym czasie ks. Piotra Semenenkę, generała zmartwychwstańców, który stał się jej spowiednikiem i kierownikiem duchowym. Pod jego wpływem postanowiła, wraz ze swą młodszą córką Jadwigą, założyć żeńską gałąź zgromadzenia. Starsza córka Celina wkrótce wyszła za mąż.

Bł. Celina Borzęcka - www.zmartwychwstanki.org.plBł. Celina Borzęcka - www.zmartwychwstanki.org.plUtworzenie nowego zgromadzenia nie przyszło łatwo i bez trudu. Ostatecznie jednak Celina i Jadwiga złożyły śluby wieczyste 6 stycznia 1891 roku i ten dzień uważa się za początek zakonu. Zmartwychwstanki zostały zatwierdzone jako zgromadzenie kontemplacyjno-czynne, a ich misją było nauczanie i chrześcijańskie wychowanie dziewcząt. Siostry dążyły, aby przez ich pracę w parafiach, szkołach, a potem też w szpitalach, mogło nastąpić odrodzenie moralno-religijne społeczeństwa.

Swoją misję siostry rozpoczęły od pracy z dziećmi w Rzymie, ale niedługo po ślubach przybyły do Polski, by w Kętach założyć swój dom i nowicjat. Potem przyszła kolej na Częstochowę i Warszawę. W 1896 roku siostry odpowiedziały na zaproszenie zmartwychwstańców do pracy w Bułgarii, a od roku 1900 pracują także w Stanach Zjednoczonych.

Modlitwa na sytuacje bez wyjścia

W 1906 roku zmarła Jadwiga, współzałożycielka zgromadzenia. Był to ogromny cios dla Celiny, która spodziewała się, że ona właśnie poprowadzi dalej wspólne dzieło. Mimo tej osobistej tragedii i mimo podeszłego wieku pełniła nadal obowiązki przełożonej generalnej. Zmarła w Krakowie, 26 października 1913 roku. Beatyfikował ją w 2007 roku Benedykt XVI.

Za życia Celiny Borzęckiej zmartwychwstanki otworzyły 18 domów zakonnych, w których pracowało ponad 200 sióstr. Powstało także kilkanaście świeckich stowarzyszeń apostołek zmartwychwstania, czyli kobiet, które żyły duchowością zgromadzenia i wspierały je swoją działalnością.

Przykład błogosławionej Celiny pokazuje, że Bóg prowadzi ludzi do świętości przez różne koleje losu i że każde powołanie może służyć uświęceniu i apostolstwu.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Marek Wójtowicz SJ

Szczęśliwi, ponieważ spotkali Boga

Żyli w różnym czasie. Mierzyli się z rozmaitymi trudnościami i byli wystawiani na liczne próby. Biedni i bogaci, sławni i niemal anonimowi. Wszyscy oni – błogosławieni, czyli szczęśliwi. Warto ich lepiej...

Skomentuj artykuł

Żona, matka, wdowa i założycielka zakonu – bł. Celina Borzęcka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.