W kupie siła! Czyli cała prawda o trawieniu

W kupie siła! Czyli cała prawda o trawieniu
Fot. Providence Doucet / unsplash.com

Już sam dźwięk słowa „kupa” zazwyczaj budzi u dzieci rozbawienie i zaciekawienie. Dobrze tę ciekawość wykorzystać, by – wychodząc od tematu defekacji – opowiedzieć dzieciom o trawieniu, zdrowym odżywianiu i wewnętrznych organach. Pomoże w tym nowa książka bestsellerowej serii o Alicji, czyli – tym razem napisana wspólnie z pediatrą, prof. Mikołajem Spodarykiem – „Brzuch Alicji, czyli kupa prawy o trawieniu”.

Alicja, rezolutna bohaterka popularnonaukowej serii stworzonej przez dziennikarkę Marię Mazurek i ilustratora Marcina Wierzchowskiego, zadebiutowała w 2017 roku. Zaczęło się od „Snu Alicji”, uroczej książce o mózgu, napisanej wspólnie z neurobiologiem, prof. Jerzym Vetualnim. „Sen Alicji” – pewnie w dużej mierze dzięki charyzmatycznej postaci nieżyjącego już profesora, ale też świetnym ilustracjom i przystępnej dla dzieciaków treści – szturmem wdarł się na listy bestsellerów i wzbudził  zainteresowanie zagranicznych wydawnictw, również tych z rynków azjatyckich, które rozpoczęły  prace nad tłumaczeniami. Jakub Roszkowski dla Teatru Słowackiego w Krakowie wyreżyserował słuchowisko na motywach książki, a w całej Polsce wystawiane są szkolne przedstawienia i warsztaty na podstawie „Snu Alicji”.

Okładka książki Okładka książki "Brzuch Alicji czyli kupa prawdy o trawieniu" (wydawnictwo MANDO)

Potem pojawiły się kolejne dwie książki edukacyjnej serii: napisana wspólnie z prof. Ryszardem Tadeusiewiczem „Alicja w krainie przyszłości” (o sztucznej inteligencji) i napisane z psycholożką dr Ewą Woydyłło „Uczucia Alicji”.

DEON.PL POLECA

Teraz pora na „Brzuch Alicji”, który powstał z medialnym i uwielbianym przez dzieci pediatrą (no bo który inny lekarz kazałby sobie wytatuować świnkę Peppę na ręce? Albo chodziłby po szpitalnych korytarzach w stroju Pokemona?), prof. Mikołajem Spodarykiem, który razem z Alicją przygląda się układowi trawiennemu człowieka. Czemu kupa brzydko pachnie i skąd ma wyjść? Ile flaczków mieści się w naszym brzuchu i dlaczego czasem w nim burczy? Jak to się dzieje, że człowiek wymiotuje? Ta książka to też – nomen omen – kupa prawdy o wszystkich odcinkach układu pokarmowego (łącznie z zębami, bo Alicję tym razem czeka również wizyta u dentysty) i skrócony poradnik, jak i po co zdrowo się odżywiać.

Wszyscy rodzice dobrze wiedzą (a badania naukowe to potwierdzają) jak kreatywne i ciekawe świata potrafią być dzieci. I jeszcze jak szybko przyswajają wiedzę. Trzeba im ją tylko odpowiednio przekazać. Książka „Brzuch Alicji” – tak zresztą, jak wszystkie z tej serii – jest w tym znakomita. Mamy tu przepiękne ilustracje i dużo humoru, również ironicznego, czasem odważnego – ale mamy też całe mnóstwo wiedzy, którą i my, dorośli, mamy często niekompletną. Wspólna lektura będzie więc i zabawna, i bardzo rozwijająca dla obu stron.

Seria o Alicji została wyróżniona w konkursie Mądre Książki Roku, zdobyła nominację do nagrody Empiku i reprezentowała polską literaturę dziecięcą na festiwal w Bonn. Co jednak najważniejsze, zdobyła serca młodych czytelników, w prosty sposób przekazując wiedzę, rozwijając wyobraźnią i ciekawość świata.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Maria Mazurek, Mikołaj Spodaryk, Marcin Wierzchowski

W kupie siła!

Przed Alicją stoi nietypowe zadanie – musi rozwiązać zagadkę i dowiedzieć się, jak działa ludzkie ciało. Okazuje się, że to nie takie proste, bo w trakcie śledztwa pojawia się coraz więcej pytań!...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

W kupie siła! Czyli cała prawda o trawieniu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.