Pierwsze jest zawsze zaufanie ojca
Aby syn mógł przestać kłamać, musi spotkać się z zaufaniem ze strony ojca. Dziecko może mówić prawdę tylko w atmosferze zaufania. Pierwsze jest zawsze zaufanie ojca.
"Człowiek, który zachowuje wiarę w swego syna,
pomimo wydarzeń, które mogą ich rozdzielić,
a nawet poróżnić, zasługuje nadal na miano ojca.
Przyszłość da mu nieraz okazję do radosnego stwierdzenia,
jak bardzo jego dziecko pozostało jego synem
pomimo błędów i potknąć na trudnej drodze życia."
(M. Legaut)
Ojcowie winni mieć świadomość, iż niesforne zachowanie chłopców jest wyraźnym znakiem, że brakuje im ich obecności oraz poświęconego im czasu. Kiedy syn w okresie dojrzewania nie ma dobrej relacji z ojcem i nie otrzymuje moralnego wsparcia, często nie jest w stanie sam poradzić sobie z własnymi namiętnościami oraz z negatywnym oddziaływaniem kolegów. Bojąc się ich odrzucenia, przyjmuje ich styl życia. Czyni to często wbrew sobie.
Ojcowie w sposób szczególny winni zwrócić uwagę na drobne kłamstwa syna, które mogą być oznaką braku obecności ojca w jego życiu, braku wspólnie spędzanego czasu. Brak oparcia w autorytecie ojca, połączony z "miękkim" sercem matki, może mieć wpływ na próby stosowania łatwych, opartych na kłamstwie, rozwiązań - tym bardziej jeśli obserwuje to u ojca.
Ojciec powinien wówczas nawiązać z synem ściślejszy kontakt i poświęcić mu więcej czasu. Musi też zachować wiarę w syna: w jego dobrą wolę, chęć wzrastania i brania odpowiedzialności za swoje życie. Ojciec powinien także, w tych trudnych chwilach, pokazać synowi - w sposób dyskretny - że jest z niego dumny. Tylko w takiej relacji może przekazać synowi prawdę, iż kłamstwo jest zawsze wyrazem słabości i ucieczki od życia. Aby syn mógł przestać kłamać, musi spotkać się z zaufaniem ze strony ojca. Dziecko może mówić prawdę tylko w atmosferze zaufania. Pierwsze jest zawsze zaufanie ojca.
Kiedy syn nie wszedł jeszcze w okres dojrzewania, budowanie relacji zaufania jest łatwiejsze. Natomiast, kiedy chłopiec przekroczył próg dojrzewania i jest już pod silnym wpływem środowiska rówieśniczego, zbudowanie więzi zaufania staje się trudniejsze. Gdy ojciec nie nawiąże z dzieckiem głębszej relacji przed okresem dojrzewania, wówczas młodość syna-córki bywa naznaczona nieraz obojętnością lub też nawet skrywaną wrogością wobec ojca. Już przy narodzinach potomstwa ojcu konieczna jest świadomość, że zaufanie i przyjaźń z dzieckiem wymaga wiele czasu, a okres jej budowania jest bardzo krótki.
Więcej w książce: Przewodnik po ojcostwie - Józef Augustyn SJ
Skomentuj artykuł