Kres życia to nie tylko moment medyczny. Organizacja „Starzenie się z godnością” wspiera osoby starsze i chore

Kres życia to nie tylko moment medyczny. Organizacja „Starzenie się z godnością” wspiera osoby starsze i chore
pl.depositphotos.com
CNA/dm

Wychodząc naprzeciw eutanazji, zalegalizowanej w coraz większej liczbie miejsc w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie, jedna z organizacji w USA, promuje pomoc osobom starszym u schyłku życia. Wg założyciela organizacji Aging with Dignity (Starzenie się z godnością) ma  pomóc zakończyć ich ziemską wędrówkę, zachowując przy tym wartości chrześcijańskie.

Aging with Dignity to organizacja non-profit, która od lat promuje wsparcie osób chorych i w mocno zaawansowanym wieku u schyłku ich życia.

DEON.PL POLECAStowarzyszenie pod koniec kwietnia wydało broszurę „Finishing Life Faithfully”, która ułatwia katolikom podejmowanie złożonych decyzji dotyczących końca życia zgodnych z nauką Kościoła.

Materiały przygotowane przez organizację dotyczą podstawowych pytań odnośnie do podejścia do tematów związanych ze śmiercią, takich jak m.in. leczenie bólu, karmienie przez sondę i innych kwestii  związane ze śmiercią, również etycznych.

Jim Towey, założyciel i dyrektor generalny „Aging with Dignity”, który wcześniej był doradcą prawnym Matki Teresy, założył tę organizację w 1996 roku, „by dać ludziom pełną nadziei wizję końca życia, która pomoże im praktykować wiarę i to nie traktuje umierania jak momentu medycznego”.

Pięć życzeń

Organizacja od lat rozpowszechnia też dokument „Pięć życzeń”, który pomaga nie tylko wierzącym wyrażać swoje życzenia w obliczu poważnej choroby. Pomaga osobom wiekowym zatroszczyć się o ich potrzeby osobiste, emocjonalne i duchowe przed ostatnimi tygodniami i dniami ich życia.

Program „Pięć Życzeń” cieszy się ogromną popularnością. Organizacja „Starzenie się z godnością” rozpowszechniła już ponad 40 milionów egzemplarzy broszury w 33 językach.

Jednak jej założyciel potrzebował odpowiedniej osoby, która pomogłaby zrozumieć chrześcijanom, czego Kościół naucza odnośnie konkretnej pomocy osobom umierającym, chorym i bardzo zaawansowanym wieku w kontekście pomocy medycznej jak: pomoc hospicyjna, leczenie bólu czy sprawy związane z wiarą jak np. namaszczenie chorych.

Towey nad opracowaniem przewodnika spędził cały ubiegły rok. Pomagali mu w tym również księża. Grupa twierdzi, że dokument przedstawia „pozytywną wizję opieki pod koniec życia, która kontrastuje z ruchami pracy zajmującymi się eutanazją.

Broszura zawiera informacje na temat kwestii etycznych, które często towarzyszą obawom związanym z końcem życia. Zauważa na przykład, że katolicy „mogą zażywać leki przeciwbólowe lub zwiększać ich ilość, aby złagodzić cierpienie”, nawet jeśli leki te mogłyby przyspieszyć nadejście śmierci, pod warunkiem że „śmierć nie jest pożądana ani jako cel, ani jako środek”.

Organizacja rozprowadza materiały za pośrednictwem ponad 5 tys. organizacji dystrybuujących, w tym podmiotów świadczących opiekę zdrowotną, kościołów i pracodawców. Osoby często proszą o przesłanie dokumentów rodzinie lub przyjaciołom.

Zarówno eutanazja, jak i wspomagane samobójstwo zostały zalegalizowane w coraz większej liczbie jurysdykcji w USA i Europie Zachodniej. Wspomagane samobójstwo jest legalne w dziewięciu stanach USA, a w kilku kolejnych jest rozważane. Tymczasem wiele krajów, w tym Kanada, Belgia, Hiszpania i kilka innych, zezwala na eutanazję.

CNA/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kres życia to nie tylko moment medyczny. Organizacja „Starzenie się z godnością” wspiera osoby starsze i chore
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.