W dzisiejszym odcinku "Męskiego Punktu Widzenia" Tomasz Kopański i Łukasz Sośniak SJ rozmawiają o ciszy. Mówią o tym, dlaczego cisza jest nam obecnie tak bardzo potrzebna i dlaczego wielu mężczyzn jej nie lubi. Zaznaczają też, że nie warto przemilczać swojego życia, będąc obojętnym na sprawy ważne.
KAI / mł
Lęk dziecka silnie na nas oddziałuje, a poczucie, że pomagając, rozwiązaliśmy problem, może przynieść chwilową ulgę. Błąd polega na tym, że jeśli czujemy, iż nasze dzieci kwestionują nasz autorytet lub stanowią dla nas pewnego rodzaju trudne wyzwanie, zbyt łatwo rezygnujemy z roli rodzica. Można też skupić się na technikach i narzędziach, a chodzi przede wszystkim o to, żeby dziecko wiedziało, że je kochamy - mówi w rozmowie z KAI prof. UW Michał Łuczewski, socjolog, psycholog, metodolog, menedżer kultury.
PAP / jh
Eksperci w Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego zwracają uwagę na wpływ nadmiaru informacji i bodźców na nasze samopoczucie. W obliczu ewolucyjnych ograniczeń ludzkości, współczesne tempo życia i nieustanny dostęp do informacji mogą prowadzić do problemów psychicznych, szczególnie wśród młodzieży.
Onet
W świetle raportów OECD Polska zmaga się z poważnym problemem alkoholowym. Statystyki nie pozostawiają złudzeń – przeciętny dorosły mieszkaniec naszego kraju konsumuje rocznie 11,7 l czystego alkoholu. Co więcej, badania wskazują, że aż 35 procent dorosłej populacji doświadcza epizodów upojenia alkoholowego co najmniej raz w miesiącu — informuje Medonet.
Pilotażowe wprowadzenie alkotubek do sklepów wywołało spore oburzenie. Dla osób, które osobiście zetknęły się z problemem alkoholizmu, a także dla rodziców małych dzieci i nastolatków sprawa jest oczywista – alkotubki to produkt zwodniczny, nieetyczny, a działania producenta są z premedytacją obliczone na zysk bez uwzględniania potencjalnych kosztów społecznych. Jednocześnie wciąż nie brakuje głosów, że reakcja znacznej części społeczeństwa była przesadzona, a wprowadzenie alkotubek nie złamało żadnego obowiązującego przepisu, więc afera jest bezprzedmiotowa. Dlaczego zatem alkotubki i podobne innowacje to zło? Oto 12 najważniejszych argumentów przeciwko.
Zaufanie to temat, który w trzecim odcinku podcastu "Męski Punkt Widzenia" poruszyli Tomasz Kopański i Łukasz Sośniak SJ. – Zaufanie to antidotum na to, co współczesnych mężczyzn bardzo gnębi – słyszymy w audycji.
Ewolucja "wmontowała" w ludzką psychikę swego rodzaju popęd posiadania pozytywnego obrazu własnej osoby, który to jest realizowany dzięki zdolności do myślenia: "Jestem mądry, pracowity, mogę zrobić wiele rzeczy".
YouTube / 7 metrów pod ziemią / jh
Aleksandra Wojciechowicz przez osiem lat żyła za murami klasztoru, gdzie nie wolno było nawet spojrzeć w lustro bez zgody przełożonej. "Nigdy tak nie cierpiałam na świecie, jak cierpiałam tam, w zakonie". W szczerej rozmowie opowiada o surowych zasadach życia zakonnego, procesie odkrywania Boga oraz o tym, że pierwszym pragnieniem po latach wyrzeczeń była... porcja parówek.
Deon.pl
Przesłanie każdego trzeźwego alkoholika jest proste: było źle, a teraz jest dobrze. – Nie wymażę przyszłości, ale żyję przyszłością. Nie jestem sam, mam przyjaciół broni – mówi Krzysztof z Opoczna, który nie pije ponad 20 lat. Zmiana wymaga jednak głębokiego wglądu w siebie.
tatamaracje.blog.deon.pl / mł
Powiedziałem mojemu tacie, że pozwalam mu odejść. On już i tak zdawał się być jedną nogą w wieczności. Powiedziałem mu, żeby się nie bał nas zostawić, że potrafimy już zadbać o siebie, o nasze rodziny, o nasze dzieci.
Onet.pl / jh
Zmagasz się z dodatkowymi kilogramami i zastanawiasz, dlaczego twoje wysiłki nie przynoszą efektów? Nie jesteś w tym sam. Wielu ludzi doświadcza podobnych problemów, ale na szczęście istnieją proste sposoby na poprawę wyników. Oto pięć kroków, które możesz wdrożyć od zaraz, aby waga zaczęła spadać.
Zawstydzanie to forma kary za odrzucenie racji silniejszego. To akt przymusu wywieranego przez upokorzenie lub potępienie – co ma spowodować, i powoduje, poczucie zagrożenia, wyobcowanie, poczucie odtrącenia – czyli wewnętrzne cierpienia egzystencjalne. Jeżeli nie możemy się w jakiejś sytuacji skutecznie obronić, to pozostaje ucieczka w osamotnienie, przygnębienie, poczucie strachu i krzywdy. Tak właśnie działa zawstydzanie – mówi Ewa Woydyłło, psycholog i psychoterapeutka.
Onet.pl / jh
Choć suplementy ziołowe, takie jak ashwaganda, kurkuma czy zielona herbata, kojarzą się ze zdrowiem i naturą, najnowsze badania wskazują na ich potencjalnie szkodliwy wpływ na wątrobę. Specjaliści z Uniwersytetu w Michigan biją na alarm - niekontrolowane stosowanie popularnych preparatów może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.
PAP / jh
Choć prawo aborcyjne w Polsce formalnie się nie zmieniło, nowa wykładnia prawna wydana przez rząd wprowadza zamieszanie w środowisku lekarskim. Dr Maja Herman, psychiatra, ujawnia, że obawy lekarzy przed prokuratorem ustępują miejsca realizacji legalnych zabiegów.
PAP / jk
Każdy kierowca powinien mieć badania psychologiczne na prawo jazdy – podkreślił w rozmowie z PAP psycholog transportu dr Piotr Mamcarz z KUL. Wskazał, że grupę ryzyka stanowią osoby, które mają m.in. wysoką impulsywność, skłonność do ryzyka, a także niską moralność.
PAP / jh
Zjawisko scrollowania, które zdominowało życie codzienne, niesie ze sobą szereg zagrożeń zdrowotnych. Co może niepokoić rodziców oraz specjalistów zajmujących się zdrowiem psychicznym i fizycznym młodzieży? Wyjaśnia prof. Mariusz Panczyk z Wydziału Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
W drugim odcinku podcastu "Męski Punkt Widzenia" Tomasz Kopański i Łukasz Sośniak SJ poruszają temat odwagi w życiu mężczyzny. Czym jest prawdziwa odwaga, jak ją osiągnąć i jak możemy uczyć się jej od świętego Józefa. O tym dowiesz się w dzisiejszym odcinku.
W czym przejawia się wysokie i niskie poczucie własnej wartości? Jak je w sobie rozpoznać? By dokonać wewnętrznej diagnozy, warto zadać sobie pięć pytań dotyczących ważnych życiowych obszarów - pisze s. Małgorzata Lekan w swojej nowej książce " Cała ja. O przyjaźni ze sobą i swoim ciałem".
Jak kłócą się ludzie w dobrych związkach? W ich sporach nie ma poniżania, pogardy, wrogości. Nie ma defensywności, czyli postawy, która za wszelką cenę dąży do uniknięcia konfliktu – mówi prof. Bogdan de Barbaro, psychiatra i psychoterapeuta.
Onet.pl / jh
W codziennej diecie cukier jest wszechobecny, a jego nadmiar może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych. Co się stanie, gdy postanowimy pożegnać się z tym słodkim składnikiem? Ograniczenie cukru może przynieść zaskakujące korzyści dla naszej skóry, poprawiając jej wygląd i kondycję.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}