Żyjemy nieustannie „na zewnątrz”. Bombardowani tysiącem wrażeń i informacji zatracamy umiejętność powrotu do swojego wnętrza. Jesteśmy permanentnie przebodźcowani i nieustannie przynaglani do reagowania na to, co dzieje się na zewnątrz. To nas męczy i zabiera ogromną ilość czasu i energii, ale z drugiej strony przyzwyczajamy się do takiego stylu życia. A to nam nie służy - pisze s. Bogna Młynarz w swojej najnowszej książce - "Bóg w nas".
"Wśród młodych księży - kilka lat po święceniach - panuje poważny kryzys. Troska, którą byli obdarzeni w seminarium i w czasie formacji kończy się, euforia po święceniach ustaje i zaczyna się zwykłe, szare życie. W dodatku zbiega się to z naturalnym kryzysem, który dotyka mężczyzn w tym wieku. Uważam, że terapia grupowa powinna być w przypadku duchownych obowiązkowa" - mówi Przemysław Wysogląd SJ, młody ksiądz, który doświadczył depresji. W szczerej rozmowie opowiada o początkach choroby, wypaleniu, wierności kapłańskiemu powołaniu i doświadczeniu terapii grupowej.
PAP/dm
Nigdy nie mamy pewności, w jakim stopniu i czy w ogóle witaminy obecne w suplementach diety się wchłaniają – powiedział PAP farmakolog prof. Jarosław Woroń. To wynik tego, że w przypadku suplementów nie bada się zmian stężenia ich składników w organizmie.
CNN/Youtube/dm
Ten uścisk uratował życie i pomógł zmienić medycynę. Historia wydarzyła się 17 października 1995 roku. Zdjęcie zatytułowane „Uzdrawiająca siła uścisku”, na którym Kyrie obejmuje swoją bliźniaczą, chorą siostrę Brielle, poruszyło cały świat.
To już szósty odcinek podcastu "Męski Punkt Widzenia". Tym razem Tomasz Kopański i Łukasz Sośniak SJ rozmawiają o czystości. Jak przekonują, na ten temat można popatrzeć z wielu perspektyw, nie tylko seksualnej.
Onet.pl / jh
Przekroczenie pięćdziesiątego roku życia to moment, w którym wiele osób zaczyna bardziej świadomie podchodzić do swojego zdrowia i stylu życia. Choć życie staje się bardziej ustabilizowane, a obowiązki związane z wychowaniem dzieci maleją, warto skupić się na optymalizacji codziennych nawyków. Jak pokazują badania, poranne rytuały mogą znacząco wpłynąć na poziom energii i samopoczucie przez cały dzień.
Przemoc psychiczna często działa w cieniu, pozostając niezauważona przez ofiarę i otoczenie. Nie zostawia siniaków, ale jej efekty są równie niszczycielskie – rozbija poczucie własnej wartości i kontroli nad życiem.
Nigdy nie spotkałam się z rozwojem niedoczynności tarczycy ani wola po diecie. Dzieje się wręcz przeciwnie: niedoczynność tarczycy ustępuje i wole się cofa. Lekarka proponuje przepisy z diety warzywno-owocowej, które wspomagają leczenie chorób metabolicznych.
W obliczu wielowiekowej tradycji Kościoła Katolickiego, który od dwóch tysięcy lat utrzymuje męski monopol na kapłaństwo, pojawia się fundamentalne pytanie: czy to czas na rewolucję w kwestii ról płci w duchowej hierarchii?
W piątym odcinku "Męskiego Punktu Widzenia" Łukasz Sośniak SJ i Tomasz Kopański mówią o ojcostwie - temacie dla wielu ludzi niezwykle trudnym. Dlaczego ojcostwo źle nam się kojarzy i jak być dobrym ojcem naśladując świętego Józefa? Odpowiedzi na te pytania i inne ważne wskazówki dotyczące ojcostwa usłyszysz w dzisiejszym odcinku.
DEON.pl / mł
Może jest tak, że straciłaś dziecko na skutek aborcji. I że ciężar, który okazał się być z tym związany, coraz bardziej cię przytłacza. Nie bądź z tym sama. Szukaj miejsca, w którym dostaniesz mądre wsparcie.
KAI / mł
- Każdy potrzebuje innego rodzaju wsparcia w przeżywanej żałobie. Nieoceniona może okazać się pomoc w domu, rozmowa na inne tematy czy zaopiekowanie się żyjącymi dziećmi albo po prostu wysłuchanie rodziców ocierających łzy po śmierci oczekiwanego potomstwa. Często zatelefonowanie lub wysłanie smsa z wyrazem pamięci w tym trudnym czasie, a jednocześnie zasygnalizowanie, że jest się blisko osieroconych rodziców, może okazać się ważnym wsparciem - mówi Magdalena Kowalewska-Wojtak, dziennikarka i autorka książki "Narodzone dla nieba".
Onet.pl / jh
Nadciśnienie tętnicze to poważne zagrożenie dla zdrowia, które może prowadzić do śmierci. Choć wiele osób żyje z nim nieświadomie, brak kontroli nad poziomem ciśnienia może zakończyć się tragicznie. Jakie wartości ciśnienia są śmiertelne? I jak rozpoznać niebezpieczne symptomy?
KAI / mł
Rodzicielstwo nie kończy się w momencie śmierci naszych dzieci. Mimo że nie możesz przytulić swojego dziecka, to wciąż jesteś rodzicem – mówi Agnieszka Wodzyńska. Tematy związane z poronieniem i martwym urodzeniem wychodzą już ze strefy tabu. Co roku utraty dziecka doświadcza nawet 40 tysięcy Polek. Jak pomagać rodzicom, którzy doświadczyli tej bardzo trudnej sytuacji?
Droga prosto prowadziła do domu starców, w którym możliwe było uratowanie życia, a droga w lewo do Steinhof, a stamtąd do komory gazowej! Któż mógł przypuszczać, że tak będzie, gdy coś – Bóg jeden wie co – skłoniło tę biedną kobietę do porzucenia wiary żydowskiej. Zadrżałem, uświadamiając sobie, że każdy nasz krok może oznaczać wyrok śmierci – czytamy w autobiografii prof. Viktora E. Frankla, psychiatry i twórcy jednego z najważniejszych nurtów psychologicznych – logoterapii.
Boli mnie ogrom przemocy w szkole, ale to nie znaczy, że umykają mi miłosierne gesty, starania i zwykła, ludzka życzliwość, która każdego wypełnia szkolne mury po brzegi. Martwię się i irytuję ideologicznymi machinacjami w programach nauczania, ale jednocześnie z radością obserwuję, jak pasjonująco potrafią być przedstawiane te treści, które wiele, wiele lat temu mnie samą, jako uczennicę przyprawiały o mdłości i narkolepsję.
PAP/dm
Ortopedzi ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach dokonali operacji rekonstrukcyjnej stopy u pacjenta po poważnym urazie, przywracając mu sprawność i poprawiając jakość życia – poinformowała placówka. To pierwsza tego typu procedura w gliwickim szpitalu i jednocześnie szansa dla pacjentów po najbardziej skomplikowanych urazach.
W dzisiejszym odcinku "Męskiego Punktu Widzenia" Tomasz Kopański i Łukasz Sośniak SJ rozmawiają o ciszy. Mówią o tym, dlaczego cisza jest nam obecnie tak bardzo potrzebna i dlaczego wielu mężczyzn jej nie lubi. Zaznaczają też, że nie warto przemilczać swojego życia, będąc obojętnym na sprawy ważne.
KAI / mł
Lęk dziecka silnie na nas oddziałuje, a poczucie, że pomagając, rozwiązaliśmy problem, może przynieść chwilową ulgę. Błąd polega na tym, że jeśli czujemy, iż nasze dzieci kwestionują nasz autorytet lub stanowią dla nas pewnego rodzaju trudne wyzwanie, zbyt łatwo rezygnujemy z roli rodzica. Można też skupić się na technikach i narzędziach, a chodzi przede wszystkim o to, żeby dziecko wiedziało, że je kochamy - mówi w rozmowie z KAI prof. UW Michał Łuczewski, socjolog, psycholog, metodolog, menedżer kultury.
PAP / jh
Eksperci w Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego zwracają uwagę na wpływ nadmiaru informacji i bodźców na nasze samopoczucie. W obliczu ewolucyjnych ograniczeń ludzkości, współczesne tempo życia i nieustanny dostęp do informacji mogą prowadzić do problemów psychicznych, szczególnie wśród młodzieży.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}