Relacje między rodzeństwem. Dlaczego są tak ważne i co dają?

Relacje między rodzeństwem. Dlaczego są tak ważne i co dają?
(Fot. pl.depositphotos.com)
dm

Relacja między rodzeństwem jest jedną z dłuższych relacji w życiu człowieka. Spędzany razem czas tworzy wspólną historię i zażyłość między dziećmi czy dorosłymi już osobami. W okresie szkolnym i w czasie dorastania takie relacje mogą stworzyć silną więź, która będzie budowała ich osobowość i może stać się miejscem wzrostu, którego czasami dzieci niekoniecznie mogą doświadczyć wśród rówieśników.

Interakcje z rodzeństwem są ważne dla rozwijania zdolności poznawczych, takich jak: dostrzeganie punktu widzenia innej osoby, doświadczanie konsekwencji swoich działań, rozwiązywanie problemów i konfliktów czy tworzenie wspólnego doświadczenia.

Podczas spędzania wspólnego czasu takiego jak wspólna zabawa, żarty, u dzieci i młodzieży rozwijane są umiejętności społeczne. Ciepłe relacje uczą współpracy z innymi, wsparcia, empatii, dzielenia się czy życzliwości. Pomagają w nauce myślenia i rozwoju emocjonalnego.

Trzy cechy sprawiają jednak szczególnie, że relacja między rodzeństwem ma kluczowe znaczenie dla wzrostu dziecka i jego dobrego samopoczucia.

DEON.PL POLECA

Chodzi o codzienny kontakt, intensywność emocjonalną więzi między rodzeństwem i naukę rozwiązywania konfliktów.

To właśnie te unikalne cechy sprawiają, że ta relacja różni się od relacji z rodzicem czy przyjacielem i dlatego jest tak ważna u dorastających dzieci.

Codzienny kontakt

Większość dzieci w okresie dorastania mieszka ze swoim rodzeństwem przez cały lub przez jego większość, co daje wiele okazji do wspólnego spędzania czasu. Idzie za tym dzielenie wspólnych pasji i hobby, uprawianie sportu, wspólne posiłki, wspólne święta, radości i smutki.

W rzeczywistości niektóre dzieci spędzają więcej czasu z rodzeństwem niż z przyjaciółmi, rodzicami lub same. Starsze dzieci w rodzinie częściej pełnią rolę nauczyciela wobec młodszego rodzeństwa. I choć może się wydawać, że wspólne spędzanie czasu to nic takiego, uczy ono jednak dzieci umiejętności społecznych i relacji z innymi ludźmi.

Intensywność emocjonalna

W przypadku rodzeństwa trudno jest zrezygnować z bycia czyimś bratem albo czyjąś siostrą. Taki mimowolny charakter ich relacji ma dobre i złe strony.

Relacje między rodzeństwem są również miejscem, gdzie dzieci mogą budować swoją dojrzałość. Rodzeństwo może być ważnym źródłem wsparcia, miłości i towarzyszenia sobie przez całe życie.

Relacje między rodzeństwem mogą być również źródłem frustracji i złości, mogą powodować też napięcia, których dzieci nie doświadczają z innymi. Czasami trudne relacje między dorastającymi dziećmi mogą powodować naukę różnych rodzajów interakcji z drugą osobą.

Mogą być również dobrym doświadczeniem na przyszłość w kontekście emocjonalnego wzrostu w bliskiej relacji i budowaniu siebie.

Bywa też tak, że największe chwile szczęścia danej osoby są dzielone z bratem lub siostrą. W okresie dorastania wspólne życie daje rodzeństwu bliższe poznanie swoich radości i zmartwień.

Nauka rozwiązywania konfliktów

Umiejętność rozwiązywania sporów jest ważna dla zdrowia psychicznego. Wzorce wyuczone w relacjach między rodzeństwem mogą mieć wpływ na całe życie.

Większość rodziców wie, że kłótnie między rodzeństwem mogą być częstym zjawiskiem. Rodzeństwo często kłóci się o swoją własność czy o własne zdanie. Chociaż rodzice chcą być mediatorami i rozwiązać konflikt między swoimi dziećmi za nich, czasami jednak warto, by ich w tym nie wyręczać.

Dzięki nieporozumieniom dzieci mogą zdobyć ważną umiejętność rozwiązywania konfliktów, rozmowy o sprawach spornych i znajdowania ich rozwiązania.

Dzięki zachętom zarówno starsze, jak i młodsze rodzeństwo może nauczyć się rozumieć uczucia i punkt widzenia innych. Umiejętności te pomagają dzieciom skupić się na przyszłości, a nie na przeszłych urazach i docenić wartość więzów między sobą.

Opracowanie za: psychologytoday.com.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
David Steindl-Rast

David Steindl-Rast OSB to ceniony mnich, pisarz i mówca; jego wykład w ramach konferencji TED ma ponad 3 miliony wyświetleń. W swojej bestsellerowej książce pokazuje, jak żyć w pełni. Kluczowy jest tu związek między modlitwą...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Relacje między rodzeństwem. Dlaczego są tak ważne i co dają?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.