Abp Koch podziękował abp Nossolowi za wkład w dialog polsko-niemiecki

Abp Koch podziękował abp Nossolowi za wkład w dialog polsko-niemiecki
fot. House of One / YouTube
KAI / pk

Arcybiskup Berlina Heiner Koch w osobistym liście gratulacyjnym z okazji 90. urodzin wyraził uznanie dla emerytowanego biskupa opolskiego Alfonsa Nossola za jego zaangażowanie "na rzecz pojednania między Niemcami i Polakami". 8 sierpnia emerytowany biskup opolski skończył 90 lat. Przez 32 lata kierował diecezją opolską. W swoim życiu poświęcał się m.in. pracy naukowej i budowie Kościoła opolskiego.

Abp Koch podkreślił, że abp Nossol przez całe swe życie kieruje się Ewangelią, działając na rzecz pojednania, nawet wtedy, gdy były za to boleśnie krytykowany. Wskazał też na wielką pogodę ducha dostojnego jubilata. "Dziękuję Ci za Twoją długą posługę kapłańską, biskupią i we wszystkich sprawach głęboko ludzką. Z głębi serca życzę Tobie bogatego błogosławieństwa Bożego, sił i zdrowia na nowy rok i dekadę życia" - napisał arcybiskup metropolita Berlina.

Alfons Nossol urodził się w 8 sierpnia 1932 w Brożcu pod Walcami w religijnej śląskiej rodzinie Alfonsa i Jadwigi (z domu Burczyk) Nossolów. Miał siedmioro rodzeństwa.

W latach 1948-1952 kształcił się w gimnazjum Carolinum w Nysie, a następnie pozostał w tym mieście, aby odbyć studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym Śląska Opolskiego.

DEON.PL POLECA

Święcenia kapłańskie przyjął 23 czerwca 1957 roku z rąk bp. Franciszka Jopa w katedrze w Opolu. Kontynuował studia teologiczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim zdobywając kolejno tytułu magistra (1959), doktora (1961) i doktora habilitowanego (1976). Tytuł profesora nadzwyczajnego otrzymał w 1982 roku, a sześć lata później został profesorem zwyczajnym teologii dogmatycznej i ekumenicznej.

Jego wieloletnia działalność została doceniona nadaniem tytułów doktora honoris causa kilku uczelni europejskich: Uniwersytetów w Monastyrze, Moguncji, Opolu, Bambergu i Ołomuńcu oraz Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie.

W 1977 roku został mianowany biskupem diecezjalnym diecezji opolskiej.

Święcenia biskupie przyjął 17 sierpnia 1977 roku z rąk Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego przy współudziale abp. Henryka Gulbinowicza i bp. Antoniego Adamiuka. Jako swoje zawołanie przyjął hasło Veritatem facere in caritate (czynić prawdę w miłości).

Podczas II podróży apostolskiej do Polski gościł Jana Pawła II na Górze Świętej Anny. W 1984 założył diecezjalne Radio Góra Św. Anny (później przemianowane na Radio Plus Opole, a obecnie Radio Doxa). W 1990 roku reaktywował diecezjalny oddział Caritas. Ponadto utworzył Muzeum i Archiwum Diecezjalne oraz Diecezjalny Dom Księży Emerytów w Opolu. Ustanowił także radę kapłańską i radę duszpasterską. Przez szereg lat był członkiem Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.

Zainicjował symboliczne wydarzenia w relacjach polsko-niemieckich. W 1989 roku przywrócił msze święte sprawowane w języku niemieckim w opolskich miejscowościach zamieszkałych przez tę mniejszość. Podczas odprawionej z jego inicjatywy w 1989 roku w Krzyżowej Mszy świętej, zwanej Mszą Pojednania, premier Tadeusz Mazowiecki i kanclerz Helmut Kohl przekazali sobie znak pokoju.

W 1999 został wyniesiony przez Jana Pawła II do godności arcybiskupa ad personam. W 2009 abp Alfons Nossol złożył na ręce papieża Benedykta XVI rezygnację z kierowania diecezją opolską. Był ostatnim czynnym biskupem diecezjalnym w Polsce mianowanym przez papieża Pawła VI. Kapłańską emeryturę spędza w Kamieniu Śląskim.

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Skomentuj artykuł

Abp Koch podziękował abp Nossolowi za wkład w dialog polsko-niemiecki
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.