"i9" czyli jezuicki sposób na nawrócenie. Dołącz do akcji

"i9" czyli jezuicki sposób na nawrócenie. Dołącz do akcji
fot. Josh Applegate / Unsplash
Informacja prasowa / pk

Dziewięć dni to czas, jaki młodzi ludzie z jezuickich duszpasterstw akademickich dają sobie na nawrócenie. Dołącz do ich projektu.

500 lat temu, 20 maja 1521 roku, św. Ignacy Loyola przeżył najtrudniejsze chwile w swoim życiu – kula armatnia strzaskała mu nogę. Nie mógł już być tym, kim zawsze pragnął. Czyli kim? Żołnierzem w pełni sprawnym, wielce zasłużonym i wiernym królowi, podbijającym serca dam. Doświadczył pustki. Był zdesperowany i zaczął uważać się za umarłego. Leżąc bezsilny w łóżku zaczął czytać. W tamtych czasach książki były towarem deficytowym więc podczas długiej rekonwalescencji nie miał dostępu do ulubionych romansów. W domu był tylko egzemplarz "Życia Chrystusa" oraz księgę "Żywotów świętych". "Co za nuda!" - pomyślałoby wielu rycerzy i być może tak również pomyślał Ignacy. Jednak czytając, zaczął zadawać sobie pytanie: "Co by to było, gdybym zrobił to, co św. Franciszek albo to, co św. Dominik?". Rozpoczął się proces jego nawrócenia.

DEON.PL POLECA
Dzisiaj, nawiązując do tego wydarzenia, jezuici wraz ze studentami inicjują projekt o zagadkowej nazwie "i9", gdzie "i" oznacza pierwszą literę imienia Ignacy a cyfra 9 - dziewięć dni, czyli czas, jaki młodzi ludzie z Duszpasterstw Akademickich dają sobie na nawrócenie. Inspirowani nawróceniem Ignacego Loyoli będą czytali i rozważali, skupiając się na zagadnieniu spowiedzi oraz jej roli w życiu.

Zapraszamy wszystkich młodych do podjęcia tego wyzwania.

DEON.PL POLECA

Organizatorzy będą cyklicznie, za każdym razem, przez 9 dni, proponowali na stronie WYZWANIEi9.pl rozważania i ćwiczenia, nawiązujące do nawrócenia oraz do sakramentu pojednania i pokuty. Start 12 maja.

Na koniec programu w jezuickich ośrodkach duszpasterstwa akademickiego będzie organizowana "Spowiedź do oporu", czyli nocny dyżur spowiedniczy duszpasterzy.

Zapisy będą wkrótce prowadzone na stronie internetowej wyzwaniei9.pl.

W związku z rozpoczynającym się 20 maja 2021 Jubileuszowym Rokiem Ignacjańskim, wyzwanie będzie ponawiane raz w miesiącu aż do końca obchodów jubileuszowych, dnia 31 lipca 2022 roku.

Moderatorem przedsięwzięcia jest Paweł Kowalski SJ, duszpasterz akademicki z Gdańska, a głównym koordynatorem Urszula Michalik.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Piotr Jordan Śliwiński OFMCap

Ksiądz Józef Tischner powiedział kiedyś, że nie lubi się spowiadać. To chyba powszechne doświadczenie, bowiem nikt z nas nie lubi opowiadać o własnych grzechach i słabościach. Wyznanie grzechów czyni Sakrament Pojednania najtrudniejszym spomiędzy wszystkich spotkań...

Skomentuj artykuł

"i9" czyli jezuicki sposób na nawrócenie. Dołącz do akcji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.