Janusz Szymik zeznawał w procesie przeciw diecezji bielsko-żywieckiej. W sądzie był też obecny bp Roman Pindel

Janusz Szymik zeznawał w procesie przeciw diecezji bielsko-żywieckiej. W sądzie był też obecny bp Roman Pindel
Od lewej: Janusz Szymik i bp Roman Pindel. Źródło zdjęcia: TVN24
PAP / mł

Janusz Szymik, w dzieciństwie wykorzystywany seksualnie przez ks. Jana W., zeznawał w czwartek przez kilka godzin przed bielskim sądem okręgowym podczas rozprawy w procesie cywilnym, który wytoczył diecezji bielsko-żywieckiej. Mężczyzna domaga się zadośćuczynienia w wysokości 3 mln zł.

Proces odbywa się za zamkniętymi drzwiami. Na sali w czwartek obecny był m.in. biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel. Duchowny nie rozmawiał z dziennikarzami. Janusz Szymik powiedział po wyjściu z sali, że pytania były bardzo szczegółowe. Chodzi m.in. o określenie, na kim spoczywa obowiązek odszkodowawczy, czy na Archidiecezji Krakowskiej, która wówczas obejmowała tereny parafii w Międzybrodziu Bialskim, czy też na powstałej w 1992. diecezji bielsko-żywieckiej.

DEON.PL POLECA
"Sąd musi rozstrzygnąć to. (...) Z tego, co się orientowałem, wszystkie prawa i obowiązki przeszły z automatu na tworzące się diecezje. (...) Parafia w Międzybrodziu Bialskim weszła w skład diecezji bielsko-żywieckiej, z całym majątkiem. Jest zatem następstwo prawne" – powiedział Szymik. Jak dodał, dotychczas nie było mowy o jakiejkolwiek ugodzie.

Kolejna rozprawa odbędzie się 31 sierpnia. Wówczas przesłuchany zostanie biskup Pindel. To może być ostatni przesłuchiwany.

DEON.PL POLECA

Janusz Szymik w przeszłości był ministrantem. Po raz pierwszy został skrzywdzony przez ks. Jana W., ówczesnego proboszcza parafii w Międzybrodziu Bialskim, gdy miał 12 lat. Duchowny w trakcie procesu kanonicznego przyznał się do współżycia z nieletnim. Miało dojść do kilku kontaktów. Został za to ukarany.

Po powstaniu diecezji bielsko-żywieckiej Szymik zakomunikował o wszystkim ordynariuszowi, biskupowi Tadeuszowi Rakoczemu. Pozostało to bez echa. Pod koniec maja 2021 r. Archidiecezja Krakowska zakomunikowała, że Stolica Apostolska przeprowadziła postepowanie dotyczące sygnalizowanych zaniedbań bp. Tadeusza Rakoczego w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych. Podjęto wobec niego decyzję m.in. o zakazie uczestniczenia w jakichkolwiek celebracjach lub spotkaniach publicznych. Biskup otrzymał "nakaz prowadzenia życia w duchu pokuty i modlitwy". Po tej decyzji Watykanu, w czerwcu 2021 roku Szymik złożył pozew w bielskim sądzie. Proces ruszył w lutym ubiegłego roku.

PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Justyna Kaczmarczyk

Zranieni w Kościele – wysłuchać, zrozumieć, pomóc

Lata traumy, emocjonalne zamknięcie, depresja – to tylko niektóre skutki, z którymi muszą mierzyć się osoby wykorzystane seksualnie. Co czuje osoba skrzywdzona przez księdza? Na jaką pomoc może...

Skomentuj artykuł

Janusz Szymik zeznawał w procesie przeciw diecezji bielsko-żywieckiej. W sądzie był też obecny bp Roman Pindel
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.