Papież: Budda i Jezus rozumieli potrzebę przezwyciężenia egoizmu, który rodzi konflikty i przemoc

Papież: Budda i Jezus rozumieli potrzebę przezwyciężenia egoizmu, który rodzi konflikty i przemoc
Fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT
KAI / tk

- Zadaniem buddystów i chrześcijan jest prowadzenie wiernych do żywego zrozumienia prawdy, że wszyscy jesteśmy braćmi i siostrami – powiedział papież podczas spotkania z delegacją buddystów z Tajlandii, w której znalazło się trzydziestu trzech mnichów ze szkół therawady i mahajany, sześćdziesięciu buddystów świeckich oraz kilku przedstawicieli tajskiego Kościoła katolickiego.

Celem wizyty delegacji buddyjskiej w Watykanie jest upamiętnienie 50. rocznicy historycznego spotkania Najczcigodniejszego Somdeja Phra Wannarata, 17. Najwyższego Buddyjskiego Patriarchy Tajlandii, z papieżem Pawłem VI, które odbyło się 5 czerwca 1972 r.

Franciszek zaznaczył, że w ciągu tych lat byliśmy świadkami stałego rozwoju przyjaznego dialogu i ścisłej współpracy między dwiema tradycjami religijnymi. Przypomniał również wizytę delegacji tajskiej w dniu 16 maja 2018 r. z tłumaczeniem starożytnego buddyjskiego manuskryptu w języku palijskim, przechowywanego w Bibliotece Watykańskiej. Nawiązał także do swojej wizyty w Tajlandii, w listopadzie 2019 r. oraz wspaniałego przyjęcia i gościnności, z jaką się spotkał.

- W czasach, gdy rodzina ludzka i nasza planeta stoją w obliczu wielu zagrożeń, przyjazny dialog i ścisła współpraca są jeszcze bardziej potrzebne. Niestety, ze wszystkich stron słyszymy krzyk zranionej ludzkości i rozdartej Ziemi – zaznaczył papież.

DEON.PL POLECA

– Budda i Jezus rozumieli potrzebę przezwyciężenia egoizmu, który rodzi konflikty i przemoc. Dhammapada podsumowuje nauki Buddy w następujący sposób: «Unikaj zła, kultywuj dobro i oczyszczaj swój umysł – oto nauka Buddy» (Dph 183). Jezus powiedział do swoich uczniów: «Daję wam nowe przykazanie: abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem» (J 13, 34). Naszym zadaniem jest dziś prowadzić naszych wiernych do bardziej żywego zrozumienia prawdy, że wszyscy jesteśmy braćmi i siostrami. Oznacza to, że powinniśmy wspólnie pracować nad rozwijaniem współczucia i gościnności w stosunku do wszystkich ludzi, a zwłaszcza do ubogich i zepchniętych na margines – dodał papież.

Franciszek zachęcił buddystów do podejmowania wysiłków na rzecz pogłębiania dialogu i współpracy z Kościołem katolickim. Życzył także dobrych owoców konferencji zatytułowanej: „Przyjaźń między buddystami a chrześcijanami dla kultury spotkania”, która odbywa się dziś na Papieskim Uniwersytecie Urbanianum w Rzymie.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Stefan von Kempis

Daj się rozpalić Słowu

Stary i zniszczony egzemplarz Biblii towarzyszy Franciszkowi od kilkudziesięciu lat. To najcenniejszy skarb naszego papieża, świadek jego radości i płaczu, prawdziwe źródło jego Ewangelicznej energii. Dla Franciszka Biblia nie jest pięknym...

Skomentuj artykuł

Papież: Budda i Jezus rozumieli potrzebę przezwyciężenia egoizmu, który rodzi konflikty i przemoc
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.