Papież w orędziu na Wielki Post: Niech na twarzach widoczna będzie radość

Papież w orędziu na Wielki Post: Niech na twarzach widoczna będzie radość
Fot. PAP/EPA/ETTORE FERRARI
KAI / tk

- Wielki Post to okres nawrócenia, czas wolności - stwierdza papież Franciszek w swoim Orędziu na tegoroczny Wielki Post. Jego hasło brzmi: "Bóg prowadzi nas przez pustynię ku wolności". 

Na wstępie papież nawiązuje do pielgrzymowania Izraela przez pustynię i do daru Dziesięciorga Przykazań, wyznaczających drogę z niewoli ku wolności. Przypominając o szemraniu Żydów zauważa, że także dzisiaj Lud Boży "nosi w sobie przytłaczające więzy, które musi porzucić". Podkreśla, że "Bóg wychowuje swój lud, aby wyszedł ze swoich zniewoleń i doświadczył przejścia ze śmierci do życia".

DEON.PL POLECA
Franciszek zwraca uwagę na potrzebę, by nasz Wielki Post był konkretny, co wymaga widzenia rzeczywistości: uciskanych braci i sióstr, dewastacji środowiska, a także odbudowania więzi braterstwa i rozbudzenia marzeń, by nie ulegać fatalizmowi i ożywić nadzieję.

Bóg nie chce poddanych, lecz synów

Papież podkreśla, że Wielki Post jest czasem nawrócenia, czasem wolności. Powracając raz jeszcze do wyjścia Żydów z Egiptu i ich pielgrzymowania przez pustynię zaznacza, że "Bóg nie chce poddanych, lecz synów. Pustynia jest przestrzenią, w której nasza wolność może dojrzeć w osobistej decyzji, by nie popaść na nowo w niewolę. W okresie Wielkiego Postu znajdujemy nowe kryteria osądu i wspólnotę, z którą możemy wyruszyć w drogę, jakiej nigdy wcześniej nie przebyliśmy".

DEON.PL POLECA

Franciszek wskazuje, że dobre przeżycie Wielkiego Postu oznacza walkę ze zniewalającymi nas bożkami. Okres ten powinien też sprzyjać naszemu zatrzymaniu się na modlitwę czy podobnie, jak Miłosierny Samarytanin, u boku poranionego brata.

Nawiązując do wypracowywanej synodalnej formy Kościoła, papież wskazuje na potrzebę podejmowania decyzji wspólnotowych wbrew dominującemu nurtowi. "Zachęcam każdą wspólnotę chrześcijańską: do zaoferowania swoim wiernym chwil, w których będą mogli przemyśleć styl życia, oraz do spokojnego zastanowienia się, żeby zweryfikować swoją obecność na danym terenie i swój wkład w uczynienie go lepszym" - apeluje papież.

Niech na twarzach widoczna będzie radość

"Niech na twarzach widoczna będzie radość, poczujmy woń wolności, uwolnijmy tę miłość, która wszystko czyni nowym, poczynając od najmniejszych i najbliższych rzeczy. Może się to wydarzyć w każdej wspólnocie chrześcijańskiej".

Franciszek zaznacza, że od tego na ile ten Wielki Post będzie okresem nawrócenia, na tyle zagubiona ludzkość odczuje wstrząs kreatywności, błysk nowej nadziei. Podkreślając ogrom wyzwań współczesności w obliczu "trzeciej wojny światowej w kawałkach", apeluje o odwagę nawrócenia i wyjścia z niewoli.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek

Rozeznawać, by żyć w pełni

Życie jest utkane z różnych decyzji. Wybory nas konstytuują, pomagają nam stać się sobą: ludźmi spełnionymi i świadomymi tego, kim jesteśmy, kim chcielibyśmy być. Mają istotne znaczenie także w naszej...

Skomentuj artykuł

Papież w orędziu na Wielki Post: Niech na twarzach widoczna będzie radość
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.