60 lat temu ks. Karol Wojtyła przyjął sakrę biskupią

60 lat temu ks. Karol Wojtyła przyjął sakrę biskupią
(fot. Alessia Pierdomenico/shutterstock.com)
PAP / ms

60 lat temu w Katedrze na Wawelu ks. Karol Wojtyła przyjął sakrę biskupią. Konsekratorem był arcybiskup Eugeniusz Baziak, współkonsekratorami biskupi: Franciszek Jop z Opola i Bolesław Kominek z Wrocławia.

W piątek, w rocznicę konsekracji w Katedrze na Wawelu odprawiona zostanie msza święta.

Ks. Karol Wojtyła został mianowany biskupem przez papieża Piusa XII. Był najmłodszym członkiem Episkopatu Polski, miał 38 lat. Nowy biskup przyjął za dewizę słowa - Totus Tuus (Cały Twój), które oznaczały całkowite oddanie się w opiekę Maryi. Pozostały one także dewizą papieża Jana Pawła II.

Św. Jan Paweł II o potędze szkaplerza. Ta modlitwa zaprowadziła go na tron Piotrowy >>

DEON.PL POLECA

28 września 1958 r. kard. Stanisław Dziwisz - wówczas kleryk w seminarium - śpiewał w chórze. "W Krakowie od dawna, od 13 lat nie było biskupa ordynariusza, bo władze się na to nie godziły. Arcybiskup Eugeniusz Baziak był administratorem apostolskim. Jedyny biskup pomocniczy Stanisław Rospond - zmarł. Wszyscy czekali na nominację jego następcy" - mówił PAP kard. Dziwisz.

"Doczekali się młodego, wspaniałego pasterza, którego pokochali od razu. Już wtedy widziało się jego świętość. To był człowiek rozmodlony, który szanował każdego i miał dobry kontakt z innymi, zwłaszcza z młodzieżą" - podkreślił.

Tę modlitwę Jan Paweł II odmawiał codziennie aż do śmierci. Podyktował mu ją ojciec >>

Bp Karol Wojtyła, jako biskup pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej stał się podporą dla abp. Baziaka. Jako biskup wizytował parafie, udzielał sakramentu bierzmowania, wspierał powstawanie nowych parafii, w tym wiernych walczących o wybudowanie pierwszego kościoła w Nowej Hucie - odprawiał dla nich pod gołym niebem wielkanocne rezurekcje i bożonarodzeniowe Pasterki.

W 1960 r. ukazała się książka Karola Wojtyły "Miłość i odpowiedzialność" - poświęcona tematowi miłości i małżeństwa. Był jednym z 42 polskich biskupów, którzy uczestniczyli w pracach Soboru Watykańskiego II. Był aktywnym członkiem zespołu przygotowującego konstytucję "Gaudium et spes" i miał wpływ na jej ostateczny kształt.

Jan Paweł II osobiście napisał tę modlitwę. "O uwolnienie świata od wszelkiego zła" >>

W 1962 r. bp Wojtyła został krajowym duszpasterzem środowisk twórczych i inteligencji. Półtora roku po śmierci abp Baziaka w styczniu 1964 został mianowany arcybiskupem metropolitą krakowskim, a w czerwcu 1967 otrzymał godność kardynalską.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

60 lat temu ks. Karol Wojtyła przyjął sakrę biskupią
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.