Abp Angelo Becciu został delegatem papieża

Abp Angelo Becciu został delegatem papieża
(fot. CTV / youtube.com)
KAI/ ed

Zastępca watykańskiego sekretarza stanu arcybiskup Angelo Becciu został mianowany w sobotę przez papieża Franciszka jego specjalnym delegatem przy Zakonie Kawalerów Maltańskich.

To rezultat kryzysu, do jakiego tam doszło w ostatnich tygodniach.

W liście do abpa Becciu, opublikowanym przez Watykan, papież zalecił mu, by działał na rzecz "dobra Zakonu i pojednania między wszystkimi jego członkami, duchownymi i świeckimi" oraz jego "odnowy duchowej i moralnej".

Arcybiskup z Włoch ma pełnić swój mandat do czasu wyboru nowego Wielkiego Mistrza Zakonu przez jego kapitułę.

Poprzedni Wielki Mistrz Brytyjczyk Matthew Festing ustąpił formalnie ze stanowiska 28 stycznia, trzy dni po tym, gdy o złożenie rezygnacji poprosił go papież Franciszek.

Decyzja papieża miała związek z wewnętrznym kryzysem, do jakiego doszło w założonym z XI wieku zakonie, po forsowanym przez Festinga odwołaniu z funkcji Wielkiego Kanclerza Zakonu Maltańskiego Niemca Albrechta von Boeselagera. Postawiono mu zarzuty, jakoby nie interweniował, gdy organizacja współpracująca z Zakonem rozdawała prezerwatywy swym podopiecznym w krajach Trzeciego Świata.

Von Boeselager twierdził, że nic o tym nie wiedział, a po tym, gdy został zdymisjonowany, odwołał się do papieża. Pod koniec grudnia Franciszek powołał komisję w celu wyjaśnienia sytuacji w szeregach Zakonu Maltańskiego. Jego Wielki Mistrz uznał to zaś za ingerencję w wewnętrzne sprawy i kwestionował legalność komisji.

Po spotkaniu z papieżem Matthew Festing ustąpił ze stanowiska, co jest wyjątkowym wydarzeniem, bo zazwyczaj funkcja Wielkiego Mistrza pełniona jest dożywotnio. Jednocześnie funkcję Wielkiego Kanclerza ponownie powierzono Albrechtowi Freiherrowi von Boeselagerowi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Angelo Becciu został delegatem papieża
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.