Arcybiskup zadecydował. Śledztwo dotyczące molestowania we wszystkich seminariach diecezji

Arcybiskup zadecydował. Śledztwo dotyczące molestowania we wszystkich seminariach diecezji
kard. Sean O'Malley (fot. Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License / Wikimedia Commons)
Catholic Herald / kk

We wszystkich seminariach Archidiecezji Boston zostanie przeprowadzone śledztwo dotyczące molestowania seksualnego.

Decyzja arcybiskupa Bostonu Seana O’Malleya została oznajmiona w opublikowanym w czwartek piśmie, które można przeczytać na stronie internetowej archidiecezji. Początkowo śledztwo miało dotyczyć wyłącznie seminarium pw. Świętego Jana, gdzie od sierpnia badana jest sprawa zgłoszeń pochodzących od dwóch byłych seminarzystów.

"Wczesne rozpoznanie dotyczyło seminarium Św. Jana, ale zadecydowałem że przeprowadzenie kontroli w pozostałych dwóch seminariach będzie z korzyścią dla powszechnie oczekiwanej przejrzystości i odpowiedzialności" - powiedział kard. O’Malley.

Kard. O’Malley wzywa diecezje do współpacy z organami ścigania >>

"Pragnę upewnić społeczność seminarzystów, jak również opinię publiczną, że te instytucje spełniają najwyższe standardy integralności, szacunku i bezpieczeństwa zarówno dla seminarzystów, wykładowców i pozostałych pracowników" - dodaje arcybiskup Bostonu.

Nie wiadomo nic na temat dodatkowych oskarżeń dotyczących seminariów. Obecna decyzja jest motywowana bezpieczeństwem i zwiększeniem wiarygodności formacji kapłańskiej w diecezji.

10 sierpnia 2018 roku kard. O’Malley rozpoczął śledztwo w seminarium Świętego Jana po oskarżeniach umieszczonych w mediach społecznościowych przez dwóch byłych seminarzystów. Kardynał oznajmił także, że rektor seminarium ks. James Moroney został zmuszony do natychmiastowego odejścia, aby pozwolić na w pełni niezależne śledztwo.

Kardynał O'Malley: wysłuchanie ofiar pedofilii musi być priorytetem >>

O’Malley poinformował, że dwóch mężczyzn, którzy zgłosili nadużycia, "było świadkami i doświadczyło czynności, które wprost kolidują z etycznymi standardami i oczekiwaniami względem formacji katolickich kapłanów", zaś ich zgłoszenia są traktowane z pełną powagą.

Aby usprawnić śledztwo w pozostałych seminariach, kardynał poszerzył skład komisji, a także zatrudnił niezależną kancelarię prawną, która nie ma żadnych związków z którymkolwiek z seminariów. Za audyt seminariów będzie odpowiedzialny były adwokat generalny stanu Massachusetts Donald K. Stern. Po przeprowadzeniu śledztwa zostanie sporządzony niezależny raport dotyczący jego przebiegu. Koszty śledztwa pokryje zarówno diecezja, jak i seminaria.

Czy polscy biskupi koszą swoje trawniki? >>

Arcybiskup podkreślił, że obok modlitwy o nowe powołania, należy podkreślić ożywczą rolę świeckich w Kościele.

"Jeśli mamy wprowadzić naszych przyszłych księży na ścieżkę służby i świadectwa miłosierdzia Jezusa, to w takim czasie jak ten, przez który obecnie przechodzimy, tym bardziej ważnej jest by przyjąć postawę oddania, zaangażowania i doświadczenia, którą charakteryzują się osoby świeckie" - podkreślił kardynał.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Victor Codina SJ

Jeśli chcemy znaleźć Jezusa, musimy udać się do Nazaretu

Za sprawą papieża Franciszka w Kościele dokonują się głębokie przemiany. Franciszek wzywa do przekraczania murów kościołów i wychodzenia na ulice oraz na wszelkie peryferia: społeczne, intelektualne...

Skomentuj artykuł

Arcybiskup zadecydował. Śledztwo dotyczące molestowania we wszystkich seminariach diecezji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.