Brat Grec: papież wyzwolił w Bułgarach dumę i postawił im wyzwanie

Brat Grec: papież wyzwolił w Bułgarach dumę i postawił im wyzwanie
(fot. PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI)
KAI / sz

W Bułgarii obszernie komentuje się zakończoną dziś rano podróż apostolską do tego kraju. Bułgarzy są zachwyceni papieżem Franciszkiem. Chrześcijanie są wdzięczni za to, jak w przestrzeni publicznej mówił o Panu Bogu.

 

Swoimi spostrzeżeniami dzieli się żyjący w Bułgarii przełożony kapucynów tym kraju brat Marcin Grec. - Chciałbym zacytować stwierdzenie naszej parafianki, która ma w rodzinie samych prawosławnych. Powiedziała ona, że po podróży pozostał zachwyt. Wskazana została droga ekumenizmu. A przede wszystkim Papież wniósł nowy język w przestrzeń publiczną - powiedział Radiu Watykańskiemu brat Grec.

DEON.PL POLECA

- Mówił o miłości, o dobru i Panu Bogu. Nigdy dotąd nie mówiono tak dużo i w taki sposób, publicznie, o Panu Bogu. Bułgarzy lubią i podkreślają swoją tożsamość: naród, ojczyzna… Papież mówił o tym, by tworzyć mosty, by na ziemi był pokój i dobro. Natomiast podkreślając pozytywne cechy Bułgarów, wyzwolił w nich dumę, ale też postawił przed nimi wyzwanie, by odczytali to w nowy sposób. Bułgarzy muszą to na nowo odkryć, odczytać i wprowadzić w życie.

Polski kapucyn wskazuje też na pozytywny rozwój relacji międzyreligijnych w czasie papieskiej wizyty. Do tej pory tak daleko idącą współpracę udało się podjąć jedynie przed rokiem, kiedy wszystkie wyznania i religie wspólnie wystąpiły w obronie małżeństwa i rodziny - wspomina brat Grec.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

Brat Grec: papież wyzwolił w Bułgarach dumę i postawił im wyzwanie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.