Papież do prawosławnych: pamiętajmy o więzach i wspólnym dziedzictwie

Papież do prawosławnych: pamiętajmy o więzach i wspólnym dziedzictwie
(fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT)
PAP / kk

Papież Franciszek, który w piątek przybył do Rumunii, podczas spotkania z Synodem Stałym Kościoła Prawosławnego w Bukareszcie apelował, by zamiast krzewić pamięć o doznanych i zadanych krzywdach, kultywować więzy i dziedzictwo łączące katolików i prawosławnych.

Po przybyciu do pałacu patriarchatu papież został powitany przez patriarchę Daniela, zwierzchnika Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego. Zwraca się uwagę na serdeczną atmosferę ich spotkania.

DEON.PL POLECAPRZECZYTAJ CAŁOŚĆ PRZEMÓWIENIA FRANCISZKA >>

W swym przemówieniu Franciszek przywołał słowa świętego Jana Pawła II, który 20 lat temu podczas historycznej wizyty w Rumunii mówił: "Przybyłem, aby kontemplować oblicze Chrystusa wyryte na waszym Kościele; przybyłem, aby oddać cześć temu cierpiącemu obliczu, które jest rękojmią nowej nadziei".

"Również ja przybyłem tutaj jako pielgrzym, jako brat, który pragnie zobaczyć oblicze Pana na obliczach braci" - dodał Franciszek.

Zwracając się do przywódców rumuńskiego prawosławia, podkreślił: "Łączące nas więzy wiary sięgają apostołów, świadków Zmartwychwstałego, w szczególności więzi łączącej Piotra i Andrzeja, który zgodnie z tradycją przyniósł wiarę na tę ziemię".

"Tutaj - dodał - jak w wielu innych miejscach w naszych czasach, doświadczyliście Paschy śmierci i zmartwychwstania: wielu synów i córek tego kraju, różnych Kościołów i wspólnot chrześcijańskich doznało piątku prześladowania, przeszło przez sobotę milczenia, przeżyło niedzielę zmartwychwstania".

Mówiąc o męczennikach, Franciszek zauważył: "Wielu z różnych wyznań niedawno stało obok siebie w więzieniach, wspierając się nawzajem. Ich przykład staje dziś przed nami i nowymi pokoleniami, które nie zaznały tych dramatycznych warunków".

Cierpienie wszystkich prześladowanych papież uznał za cenne dziedzictwo, o którym nie można zapomnieć. "I jest to dziedzictwo wspólne, które wzywa nas, byśmy nie dystansowali się od brata, który je podziela" - wskazał.

Franciszek zwrócił też uwagę na przełomowe znaczenie wizyty Jana Pawła II w Rumunii, pierwszym kraju o prawosławnej większości, jaką odwiedził zwierzchnik Kościoła katolickiego. "Dwadzieścia lat temu spotkanie naszych poprzedników było darem paschalnym, wydarzeniem, które przyczyniło się nie tylko do ożywienia stosunków między prawosławnymi a katolikami w Rumunii, ale także do dialogu między katolikami a prawosławnymi w ogólności" - podkreślił.

Przypomniał, że w Bukareszcie katolicy i prawosławni wznosili wtedy okrzyk: "jedność, jedność".

Papież mówił ponadto, że trzeba "podążać razem z siłą pamięci". "Nie chodzi o pamięć o krzywdach, doznanych i zadanych, o sądach i uprzedzeniach, które zamykają nas w błędnym kole i prowadzą do bezpłodnych postaw, ale pamięć o korzeniach; pierwszych wiekach" chrześcijaństwa - dodał. "Dzięki Bogu nasze korzenie są zdrowe i mocne, nawet jeśli wzrost doznawał wypaczeń i przeciwieństw czasu" - ocenił.

"Pamięć o podjętych wspólnie krokach zachęca nas, by iść ku przyszłości, będąc oczywiście świadomymi różnic, ale przede wszystkim działając dzięki atmosferze rodzinnej, którą należy odkryć na nowo" - mówił papież.

Wśród stojących wyzwań wymienił to, że wspólne życie "w ostatnich latach zostało skażone wszechobecnym poczuciem strachu, które, często misternie podsycane, prowadzi do postaw zamknięcia i nienawiści".

"Musimy sobie pomóc, by nie ulegać pokusom «kultury nienawiści» i indywidualizmu, która być może już nie jest ideologiczna, jak w czasach prześladowań ateistycznych, jednakże jest bardziej przekonująca i nie mniej materialistyczna" - oświadczył Franciszek.

Następnie wraz z patriarchą Danielem papież udał się na modlitwę do nowej prawosławnej katedry Zbawienia Narodu, konsekrowanej pod koniec zeszłego roku. Jej budowa zakończy się w 2024 r. Rozmiary świątyni są imponujące; mieści 5 tysięcy osób, ma 120 metrów wysokości i 126 metrów długości. Jej konstrukcja, jak zapewniono, wytrzyma trzęsienie ziemi o sile 8 w skali Richtera. To jeden z największych kościołów na świecie.

200 tysięcy dolarów na budowę katedry przekazał 20 lat temu św. Jan Paweł II.

Na ulicach stolicy Rumunii - kraju, w którym prawosławni stanowią 87 procent ludności - Franciszka witają wszędzie tłumy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

Papież do prawosławnych: pamiętajmy o więzach i wspólnym dziedzictwie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.