Chrzest włącza nas w Ciało Chrystusa

Zobacz galerię
Chrzest włącza nas w Ciało Chrystusa
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI / kn

O znaczeniu chrztu, jako sakramentu czyniącego nas członkami Ciała Chrystusa i Ludu Bożego mówił dziś papież Franciszek podczas audiencji ogólnej w Watykanie. Podkreślił także wspólnotowy aspekt wiary chrześcijańskiej. Na placu św. Piotra papieskiej katechezy wysłuchało około 20 tys. wiernych.

Franciszek zaznaczył, że chrzest wprowadza nas do Ludu Bożego. Dzięki niemu z pokolenia na pokolenie przekazywana jest Boża łaska, pobudzająca do głoszenia Chrystusa i świadczenia o Chrystusie w świecie. Rodzi się w ten sposób łańcuch przekazywania wiary "Na mocy chrztu stajemy się uczniami misjonarzami, powołanymi do niesienia Ewangelii w świat" - stwierdził Ojciec Święty.

Dodał, że wszyscy członkowie Kościoła są uczniami, zarówno świeccy jak i duchowni, biskupi i papież. Jednocześnie podkreślił, że jesteśmy wspólnotą wierzących i we wspólnocie doświadczamy piękna dzielenia się doświadczeniem miłości, która nas wszystkich uprzedza, ale która równocześnie domaga się od nas bycia "kanałami" łaski jedni dla drugich, pomimo naszych ograniczeń i naszych grzechów. "Wymiar wspólnotowy jest nie tylko jakąś «otoczką», «dodatkiem», ale jest integralną częścią życia chrześcijańskiego, świadectwa i ewangelizacji. Wiara chrześcijańska rodzi się i żyje w Kościele, a w chrzcie rodziny i parafie świętują włączenie nowego członka w Chrystusa i w Jego Ciało, którym jest Kościół. Lud Boży" - powiedział papież.

Ojciec Święty przytoczył przykład zaczerpnięty z dziejów wspólnoty chrześcijańskiej w Japonii, która doznała brutalnego prześladowania na początku XVII wieku i zmuszona była do życia w warunkach konspiracyjnych. Kiedy dwa i pół wieku później misjonarze powrócili do Japonii, tysiące chrześcijan wychodziły z ukrycia i Kościół mógł się rozwijać. "Przeżyli dzięki łasce chrztu! To wielkie Lud Boży przekazuje wiarę, chrzci swoje dzieci i podąża naprzód. I zachowali, pomimo ukrycia, silny duch wspólnotowy, ponieważ chrzest uczynił ich jednym ciałem w Chrystusie: byli izolowani i ukryci, ale zawsze byli członkami Ludu Bożego, Kościoła. Wiele możemy się z tej historii nauczyć!" - stwierdził papież Franciszek.

DEON.PL POLECA

 

Więcej»

Pełny tekst katechezy>>

Chrzest włącza nas w Ciało Chrystusa - zdjęcie w treści artykułu

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Chrzest włącza nas w Ciało Chrystusa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.