Franciszek: biskupstwo jest służbą, a nie zaszczytem

Franciszek: biskupstwo jest służbą, a nie zaszczytem
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
RV / CTV / pk

Biskupstwo to nazwa służby, a nie zaszczytu - powiedział papież Franciszek w homilii wygłoszonej podczas święceń biskupich, jakich udzielił nowemu biskupowi pomocniczemu diecezji rzymskiej Angelo De Donatisowi. Uroczystość odbyła się 9 listopada wieczorem w bazylice św. Jana na Lateranie.

- Niech Twoje słowa będą proste, by wszyscy je rozumieli, niech homilie nie będą długie - apelował papież do nowego biskupa, któremu przypomniał o szczęściu jego ojca, gdy znalazł w okolicy parafię, gdzie odprawiano Msze bez homilii. - Niech homilie będą przekazywaniem łaski Bożej: proste, by wszyscy je rozumieli i chcieli stać się lepszymi - przekonywał Franciszek.

Swemu nowemu biskupowi pomocniczemu powierzył szczególnie troskę o formację duchowieństwa i seminarzystów w diecezji. Prosił go, by kochał ich całym sercem ojca i brata, a wraz z nimi także ubogich i bezbronnych, wszystkich potrzebujących pomocy.

- Proszę cię, jak brata, byś był miłosierny. Kościół i świat potrzebują tyle miłosierdzia. Ucz prezbiterów, seminarzystów drogi miłosierdzia. Słowami, tak, ale przede wszystkim swoją postawą. Miłosierdzia Ojca, który zawsze przyjmuje, zawsze ma miejsce w swym sercu, nigdy nikogo nie odprawia z kwitkiem. Czeka. Czeka. Tego ci życzę: wiele miłosierdzia - mówił Franciszek.

Ks. Angelo De Donatis był proboszczem parafii św. Marka na Kapitolu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Franciszek: biskupstwo jest służbą, a nie zaszczytem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.