Franciszek: Maryja wyraża bogactwo miłosierdzia

Franciszek: Maryja wyraża bogactwo miłosierdzia
(fot. shutterstock.com)
KAI/ ed

"Maryja wyraża bogactwo Bożego miłosierdzia, które wychodzi na spotkanie każdego człowieka w jego codziennych potrzebach" - powiedział Franciszek w sobotę podczas wieczornego czuwania modlitewnego na placu św. Piotra w Watykanie. Odmówiono tajemnice chwalebne modlitwy różańcowej.

Czuwanie odbyło się z okazji Jubileuszu Maryjnego w ramach Nadzwyczajnego Roku Świętego Miłosierdzia.

Przeczytaj pełny tekst przemówienia Franciszka

Maryja pomaga nam w pełni zrozumieć, że jesteśmy uczniami Jezusa

Nawiązując do rozważanych tajemnic chwalebnych modlitwy różańcowej: Zmartwychwstania, Wniebowstąpienia, Wniebowzięcia i Ukoronowania Maryi Panny papież przypomniał, że jest ona ze względu na wiele aspektów syntezą historii Bożego miłosierdzia. "Poprzez modlitwę i rozważanie życia Jezusa Chrystusa ponownie widzimy Jego miłosierne oblicze, które wychodzi na spotkanie wszystkich ludzi w różnych potrzebach życiowych" - wyjaśniał papież i dodał: "Maryja towarzyszy nam na tej drodze, wskazując na Syna, który promieniuje miłosierdziem samego Ojca. Jest Ona naprawdę "Hodegetria", Matką, która wskazuje nam drogę, do której przebycia jesteśmy wezwani, aby być prawdziwymi uczniami Jezusa".

DEON.PL POLECA

Różaniec prowadzi do poznania Jezusa

Franciszek zaznaczył, że modlitwa różańcowa nie oddala nas od trosk życia, a wręcz przeciwnie, oczekuje od nas włączenia się w życie dnia powszedniego, aby umieć rozpoznawać znaki obecności Chrystusa pośród nas. Dzięki Różańcowi odkrywamy drogę, która prowadzi nas do pójścia za Chrystusem w służbie braciom. "Jesteśmy uczniami, ale także misjonarzami i niosącymi Chrystusa, tam, gdzie oczekuje On od nas bycia obecnymi.

Dlatego nie możemy zamykać daru Jego obecności w nas samych. Wręcz przeciwnie, jesteśmy wezwani, aby włączać wszystkich do uczestnictwa w Jego miłości, Jego czułości, Jego dobroci, Jego miłosierdziu" - przekonywał papież.

Franciszek zaznaczył, ze Maryja pozwala nam zrozumieć, co to znaczy być uczniami Chrystusa i poprzez wsłuchiwanie się w Boga oraz podążanie za Jezusem "stała się żywą pamięcią znaków dokonanych przez Syna Bożego, aby rozbudzić naszą wiarę". "Jednakże nie wystarcza jedynie słuchanie. Jest to z pewnością pierwszy krok, ale potem słuchanie musi zostać przełożone na konkretne działania. Uczeń bowiem oddaje swoje życie w służbie Ewangelii" - powiedział papież.

Maryja uczy nas być posłusznymi Bogu

Ojciec Święty przypomniał, że przez całe swe życie Maryja wypełniała to, czego oczekuje się od Kościoła, by spełniał na wieczną pamiątkę Chrystusa. "W Jej wierze widzimy, jak otwierać drzwi naszych serc, aby być posłusznymi Bogu. W Jej poświęceniu odkrywamy, jak bardzo musimy być wrażliwi na potrzeby innych. W Jej łzach znajdujemy siłę, by pocieszać tych, którzy cierpią. W każdym z tych wydarzeń Maryja wyraża bogactwo Bożego miłosierdzia, które wychodzi na spotkanie każdego człowieka w jego codziennych potrzebach" - mówił Franciszek.

Na zakończenie papież ze zgromadzonymi na placu św. Piotra odmówił modlitwę "Pod Twoją obronę", najstarszą, z jaką chrześcijanie zwracali się do Matki Bożej zwłaszcza w chwilach trudnych i w czasie męczeństwa.

W czuwaniu wzięli udział wierni związani ze stowarzyszeniami, ruchami i zgromadzeniami maryjnymi, rodziny maryjne związane z zakonami, przedstawiciele parafii i sanktuariów Matki Bożej.

Przed spotkaniem z papieżem na placu św. Piotra przeszła procesja z ikoną Salus Populi Romani oraz wizerunkami Matki Bożej delegacji ze sanktuariów maryjnych z całego świata, m.in. z Jasnej Góry i Lichenia. Modlono się i śpiewno pieśni maryjne.

W niedzielę o godz. 10.30 Jubileusz Maryjny zakończy uroczysta Msza św. pod przewodnictwem Franciszka na placu św. Piotra.

Wczoraj z okazji święta Matki Bożej Różańcowej uczestnicy Jubileuszu wzięli udział w uroczystej Mszy św. odprawionej w rzymskiej Bazylice Santa Maria Maggiore.

Podczas Jubileuszu Miłosierdzia codziennie odmawiany jest Różaniec na placu św. Piotra. W piątek modlitwę poprowadziła delegacja Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Pompejach.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Franciszek: Maryja wyraża bogactwo miłosierdzia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.