Franciszek: naśladujmy przykład tej polskiej błogosławionej! Wczoraj odbyła się jej beatyfikacja

Franciszek: naśladujmy przykład tej polskiej błogosławionej! Wczoraj odbyła się jej beatyfikacja
(fot. portret beatyfikacyjny Hanny Chrzanowskiej, shutterstock)
2 lata temu
KAI / pch

Starajmy się naśladować przykład bł. Hanny Chrzanowskiej - zachęcił Franciszek podczas modlitwy "Regina Coeli" w Watykanie.

"Wczoraj, w Krakowie została ogłoszona błogosławioną Hanna Chrzanowska, wierna świecka, która poświęciła swoje życie opiece nad chorymi, w których widziała oblicze cierpiącego Jezusa. Dziękujmy Bogu za świadectwo tej apostołki chorych i starajmy się naśladować jej przykład" - powiedział papież.

Franciszek wcześniej mówił o świętości, którą wyjaśnił szczegółowo w Gaudete et exsultate. Nawiązał do słów dzisiejszej Ewangelii, w których Jezus przedstawia się jako "prawdziwy krzew winny" i zachęca nas, abyśmy "trwali z Nim zjednoczeni".

"Winorośl jest rośliną, która tworzy jedność z latoroślami; a latorośle owocują tylko dlatego, że są zjednoczone z winnym krzewem. Związek ten jest tajemnicą życia chrześcijańskiego, a św. Jan ewangelista wyraża to za pomocą czasownika "trwać", który w dzisiejszym fragmencie powtarza się siedmiokrotnie" - wyjaśnił Franciszek.

Zaznaczył, ze "trwanie z Panem" to odważne wyjście ze swoich ograniczeń, z naszej wygody, ograniczonych i chronionych przestrzeni, by "wyruszyć na otwarte morze potrzeb innych osób i tchnąć sporo życia do naszego chrześcijańskiego świadectwa w świecie".

Franciszek przypomniał, że odwaga ta rodzi się z wiary w zmartwychwstałego Pana i z pewności, że Jego Duch towarzyszy naszej historii a jednym z najdojrzalszych owoców, który wypływa z komunii z Chrystusem, jest zaangażowanie miłości wobec bliźniego. "Dynamizm miłości człowieka wierzącego nie jest owocem strategii, nie wynika z napięć zewnętrznych, aspektów społecznych czy ideologicznych, ale ze spotkania z Jezusem i trwania w Jezusie" - mówił Ojciec Święty.

Wskazał, że jeśli jesteśmy w bliskiej relacji z Panem, tak jak są sobie bliskie i połączone ze sobą krzew winny i latorośle, to jesteśmy zdolni do przynoszenia owoców nowego życia, miłosierdzia, sprawiedliwości i pokoju, które wywodzą się ze Zmartwychwstania Pana.

Zaznaczył, że tak właśnie czynili święci, którzy żyli w pełni życiem chrześcijańskim i świadectwem miłości, ponieważ byli prawdziwymi latoroślami winnego krzewu Pana. Cytując adhortację apostolską "Gaudete et exsultate", zwrócił uwagę, że aby być świętymi "nie trzeba być biskupami, kapłanami, zakonnikami ani zakonnicami, lecz wszyscy jesteśmy powołani, by być świętymi".

"Każde działanie - praca i odpoczynek, życie rodzinne i społeczne, podejmowanie odpowiedzialności politycznej, kulturalnej i gospodarczej - każda działalność, jeśli jest przeżywana w jedności z Jezusem oraz z postawą miłości i służby jest okazją do życia w pełni chrztem i ewangeliczną świętością" - podkreślił Franciszek.

Na zakończenie wezwał: "Niech nam pomaga Maryja, Królowa Wszystkich Świętych i wzór doskonałej komunii ze swoim boskim Synem".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Franciszek: naśladujmy przykład tej polskiej błogosławionej! Wczoraj odbyła się jej beatyfikacja
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Franciszek: naśladujmy przykład tej polskiej błogosławionej! Wczoraj odbyła się jej beatyfikacja
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.