Franciszek: nie opuszczajcie ofiar tego kryzysu

Franciszek: nie opuszczajcie ofiar tego kryzysu
(fot. Grzegorz Gałązka/galazka.deon.pl)
KAI / jm

O znalezienie wolnych od przemocy rozwiązań konfliktów w Syrii i Iraku zaapelował Franciszek przemawiając do uczestników spotkania zorganizowanego przez Papieską Radę «Cor Unum».

Natomiast zwracając się do uczestników sympozjum poświęconego duszpasterstwu ludzi ulicy, zorganizowanego przez Papieską Radę ds. Duszpasterstwa Migrantów papież mówił o kobietach i dzieciach ulicy i przypomniał, że każda osoba obdarzona jest godnością, której należy bronić.

Przemawiając do uczestników spotkania zorganizowanego przez Papieską Radę «Cor Unum» papież podkreślił, że w obliczu "oceanu bólu", jaki wywołał konflikt w Syrii, Iraku i w krajach sąsiednich, "nikt nie może udawać, że nie wie" lub "opuszczać ofiar".

Franciszek skierował mocne słowa do wspólnoty międzynarodowej, która "nie wydaje się zdolna znaleźć właściwej odpowiedzi" na to, co jawi się - powiedział - jako "jeden z najbardziej przytłaczających dramatów humanitarnych ostatnich dziesiątków lat".

A spośród ofiar konfliktu papież szczególną uwagę poświęcił prześladowanym chrześcijanom, "dręczonym z powodu swojej wiary, przepędzanym ze swojej ziemi, przetrzymywanym w więzieniach bądź wręcz zabijanym". Jego zdaniem są oni dowodem na to, że zło "niszczy budynki i infrastrukturę, ale przede wszystkim niszczy sumienie człowieka".

Nowi męczennicy Kościoła zostali upamiętnieni przez papieża również na początku spotkania, które odbyło się również dzisiaj rano w auli Pawła VI, z grupą pięciu tysięcy młodych osób konsekrowanych. Im Papież powiedział, że nosi ze sobą mały krzyż, podarowany mu przez irackiego kapłana. - Ten krzyż miał w ręku kapłan, któremu podcięto gardło, bo nie chciał się wyprzeć Jezusa Chrystusa - przypomniał.

W obliczu świadectw "naszych dzisiejszych męczenników", jeszcze liczniejszych niż świadectwa pierwszych wieków, papież podkreślił, że wciąż "Kościół dopełnia w swoim ciele braki Męki Chrystusa".

Na ataki i prześladowania Kościół odpowiada bowiem, "dając odważne świadectwo Chrystusowi, poprzez pokorną i żarliwą obecność, szczery dialog i wielkoduszną posługę wszystkim, którzy cierpią lub są w potrzebie, bez żadnej różnicy".

Papież zaapelował: "Nie opuszczajcie ofiar tego kryzysu, nawet jeśli nie będzie przyciągał uwagi świata!".

Franciszek przemawiając do uczestników sympozjum poświęconego duszpasterstwu ludzi ulicy, zorganizowanego przez Papieską Radę ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących wskazał na ludzi cierpiących i zaniedbanych przez społeczeństwo, które chełpi się tym, że jest "nowoczesne".

Franciszek podkreślił, że dzieci i kobiety, zmuszone do życia na ulicy lub zdobywania środków do życia na ulicy, "nie są liczbami, nie są 'pakunkami' do wymiany", lecz "istotami ludzkimi, które mają imię i twarz, i tożsamość podarowaną przez Boga każdemu z nich".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Franciszek: nie opuszczajcie ofiar tego kryzysu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.