Franciszek przyjął rezygnację ważnego kardynała. Zarzuca mu się tuszowanie przypadków pedofilii

Franciszek przyjął rezygnację ważnego kardynała. Zarzuca mu się tuszowanie przypadków pedofilii
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
PAP / kw

Papież Franciszek przyjął w piątek rezygnację metropolity Waszyngtonu kardynała Donalda Wuerla - podalo watykańskie biuro prasowe.

To kolejna konsekwencja skandalu wokół tuszowania czynów pedofilii w amerykańskim Kościele.

Kardynałowi Wuerlowi zarzuca się ukrycie wielu przypadków czynów wykorzystywania seksualnego, gdy był biskupem w Pittsburghu w stanie Pensylwania.

Doszło tam do skandalu pedofilii na wielką skalę. Najbardziej kontrowersyjna historia związana jest z postacią ks. Ernesta Paone. Został wyświęcony w 1957 r., na emeryturę przeszedł w 2001. Jak podaje serwis Crux, Paone był przenoszony między parafiami pomimo faktu, że od początku lat sześćdziesiatych pojawiały się pod jego adresem oskarżenia związane z wykorzystywaniem seksualnym.

DEON.PL POLECA

Po blisko 41 latach od tych wydarzeń, Paone przeszedł na emeryturę w 2001 roku. Miał otrzymać od kardynała Wuerla list w którym hierarcha zapewnił go, że diecezja pokryje wszelkie koszty związane z jego utrzymaniem, co wynika z przepisów prawa.

Rzecznik prasowy kardynała stwierdził, że nie może on być pociągany do odpowiedzialności, ponieważ Paone nie podlegał jego zwierzchnictwu.

Wydarzenie niemal bez precedensu. Franciszek usunął kardynała z Kolegium Kardynalskiego >>

Jak zaznacza John Allen z Crux, w Irlandii papież może spotkać się nie tylko z konkretnymi przestępstwami, ale także próbą ich tuszowania.

 

Przed nominacją na arcybiskupa Waszyngtonu kard. Wuerl był przez 18 lat biskupem diecezji Pittsburgh. W opublikowanym 14 sierpnia raporcie prokuratora generalnego Pensylwanii na temat wykorzystywania seksualnego i tuszowania tych czynów nazwisko kard. Wuerla wymienione jest ok. 200 razy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Bernard Brien, Charles Wright

Ksiądz Jerzy Popiełuszko – współczesny prorok i męczennik niepodległości

Czy przesłanie ks. Jerzego Popiełuszki wciąż jest aktualne? Bez względu na granice czasu i państw? Czy polski kapłan potrafi poruszyć też duszę laickiej Francji?

Kapelan Solidarności...

Skomentuj artykuł

Franciszek przyjął rezygnację ważnego kardynała. Zarzuca mu się tuszowanie przypadków pedofilii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.