Franciszek: przyjmujmy Eucharystię z wdzięcznością, a nie biernie i rutynowo

Franciszek: przyjmujmy Eucharystię z wdzięcznością, a nie biernie i rutynowo
(fot. PAP/EPA/CESARE ABBATE)
KAI / ms

Uroczystość Bożego Ciała zaprasza nas do odnowienia zadziwienia i radości z powodu tego wspaniałego daru Pana, jakim jest Eucharystia - zaznaczył Franciszek podczas dzisiejszej modlitwy Anioł Pański w Watykanie.

Papież zachęcił, abyśmy przyjmowali dar Eucharystii z wdzięcznością, a nie w sposób bierny i rutynowy, tak aby dynamizm miłości Jezusa przemienił nasze życie w ofiarę czystą i świętą dla Boga i dla dobra tych, których spotykamy na naszej drodze.

Franciszek nawiązał do obchodzonej we Włoszech uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, Bożego Ciała i czytanej dzisiaj Ewangelii o cudownym rozmnożeniu chlebów, które ma miejsce na brzegu jeziora Galilejskiego. Zaznaczył, że przez słowa: "Wy dajcie im jeść" Jezus zachęcił swoich uczniów, aby dokonali prawdziwego nawrócenia z logiki "każdy dla siebie" na dzielenie się, zaczynając od tego, co Opatrzność daje nam do dyspozycji.

"Ten cud - bardzo ważny, tak bardzo, że jest opowiadany przez wszystkich Ewangelistów - ukazuje moc Mesjasza, a jednocześnie jego współczucie dla ludzi. Ten cudowny czyn nie tylko pozostaje jednym z wielkich znaków życia publicznego Jezusa, ale antycypuje to, co ostatecznie stanie się pamiątką Jego ofiary, to jest Eucharystii, sakramentu Jego Ciała i Jego Krwi, wydanych za zbawienie świata" - wyjaśniał papież.

Przeczytaj treść homilii Franciszka » TUTAJ «

Ojciec Święty przypomniał, że Eucharystia jest syntezą całego życia Jezusa, które było jednym aktem miłości do Ojca i braci a poprzez jej ustanowienie, w przededniu swej męki, chciał pozostawić w tym geście Testament nowego i wiecznego Przymierza, wieczną pamiątkę swej Paschy śmierci i zmartwychwstania.

Franciszek podkreślił, że uroczystość Bożego Ciała zaprasza nas do odnowienia zadziwienia i radości z powodu tego wspaniałego daru Pana, jakim jest Eucharystia. "Przyjmijmy go z wdzięcznością, nie w sposób bierny, rutynowy, ale prawdziwie ponawiając nasze «amen» dla Ciała Chrystusa, aby dynamizm Jego miłości przemienił nasze życie w ofiarę czystą i świętą dla Boga i dla dobra tych, których spotykamy na naszej drodze" - zachęcił papież.

Przypomniał, że wyrażaniem wiary eucharystycznej świętego ludu Bożego są procesje z Najświętszym Sakramentem, które podczas tej uroczystości odbywają się wszędzie w Kościele katolickim.

Zaprosił wszystkich do rzymskiej dzielnicy Casal Bertone, gdzie wieczorem w odprawi Mszę św. i poprowadzi procesję. Na zakończenie wezwał: "Niech Matka Boża pomaga nam z wiarą i miłością iść za Jezusem, którego adorujemy w Eucharystii".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton
27,93 zł
39,90 zł

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

Franciszek: przyjmujmy Eucharystię z wdzięcznością, a nie biernie i rutynowo
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.