Franciszek udał się w podróż do Ziemi Świętej

Franciszek udał się w podróż do Ziemi Świętej
To druga zagraniczna podróż papieża, po wizycie w Brazylii z okazji Światowych Dni Młodzieży, ale pierwsza osobiście przez niego zaplanowana. (fot. EPA/TELENEWS )
PAP / slo

Papież Franciszek wyruszył w sobotę rano w podróż do Ziemi Świętej. Z lotniska w Rzymie papież odleciał do stolicy Jordanii, Ammanu. Podczas trzydniowej, bardzo intensywnej pielgrzymki odwiedzi też Autonomię Palestyńską i Izrael.

Media podkreślają, że Franciszek sam dźwigał dużą czarną teczkę, z którą wsiadł do samolotu.

W drodze z Rzymu do Ammanu Franciszek pozdrowił wszystkich kilkudziesięciu towarzyszących mu w samolocie dziennikarzy. - To będzie bardzo absorbująca podróż - podkreślił.

- Ktoś z was powiedział, że to będzie wycieńczająca podróż - mówił papież. Zapowiedział, że w drodze powrotnej w poniedziałek spotka się z wysłannikami mediów na konferencji prasowej w samolocie.

Franciszek zażartował zwracając się do dziennikarzy: Jestem jak Daniel w jaskini lwów, ale wiem, że one nie gryzą. Jadę w pokoju.

To druga zagraniczna podróż papieża, po wizycie w Brazylii z okazji Światowych Dni Młodzieży, ale pierwsza osobiście przez niego zaplanowana. Zeszłoroczny wyjazd do Rio de Janeiro był realizacją planów podjętych jeszcze przez poprzednika Franciszka, Benedykta XVI przed jego ustąpieniem.

Najważniejszym powodem pielgrzymki, odbywającej się śladami Jana Pawła II i Benedykta XVI, jest przypadająca w tym roku 50. rocznica historycznego, pojednawczego spotkania papieża Pawła VI i prawosławnego patriarchy Konstantynopola Atenagorasa w Jerozolimie. Zapoczątkowało ono dialog prawosławno-katolicki.

Po przylocie do Ammanu Franciszek złoży wizytę królowi Abdullahowi i jego żonie Ranii w pałacu królewskim Al- Husseini. Spotka się też z przedstawicielami władz kraju, przed którymi wygłosi przemówienie.

Na stadionie w Ammanie w sobotnie popołudnie papież odprawi mszę, po której uda się do Betanii nad rzeką Jordan, do miejsca chrztu Jezusa. W tamtejszym kościele katolickim spotka się wieczorem z uchodźcami z Syrii i niepełnosprawnymi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Franciszek udał się w podróż do Ziemi Świętej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.