Franciszek wyraził chęć udania się do Kanady. W tle proces pojednania z ludnością tubylczą

Franciszek wyraził chęć udania się do Kanady. W tle proces pojednania z ludnością tubylczą
fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl
PAP / KAI / pk

Papież Franciszek pozytywnie odpowiedział na zaproszenie biskupów Kanady - poinformowało w środę Biuro Prasowe Watykanu.

Wizyta ta miałaby związek z procesem pojednania z ludnością tubylczą. Wstrząs wywołało tam znalezienie masowych grobów tysięcy dzieci, które chodziły do przymusowych, prowadzonych przez kościoły protestanckie i Kościół katolicki szkół dla uczniów ze rdzennych narodów Kanady.

"Konferencja Episkopatu Kanady zaprosiła Ojca Świętego Franciszka do złożenia wizyty apostolskiej w Kanadzie, także w kontekście trwającego od dłuższego czasu procesu duszpasterskiego pojednania z ludnością tubylczą" - poinformowało watykańskie biuro prasowe w komunikacie.

"Jego Świątobliwość wyraził gotowość udania się do tego kraju w terminie, który zostanie ustalony w późniejszym czasie" - głosi nota.

DEON.PL POLECA

Masowe groby dzieci w Kanadzie

Szkoły z internatem powstały na początku drugiej połowy XIX wieku. Oficjalnie ich celem było przystosowanie dzieci z ludów tubylczych do życia w nowoczesnym społeczeństwie.

W 2015 roku kanadyjska Komisja Prawdy i Pojednania opublikowała raport na temat szkół dla indiańskich, inuickich i metyskich dzieci, w którym określiła działalność tych placówek jako "kulturowe ludobójstwo". Raport Komisji mówił o 4100 dzieci zmarłych w szkołach, ale nie są to zapewne pełne dane.

Ostatnie szkoły zamknięto w latach 90. XX wieku. Były finansowane z federalnego budżetu i prowadzone przez Kościół Katolicki (60 proc. placówek) oraz kościoły protestanckie.

Do tej pory Kanada trzykrotnie gościła Ojca Świętego Jana Pawła II. Odwiedził on ten kraj w latach 1984, 1987 oraz w 2002 r., kiedy przewodniczył obchodom 17. Światowych Dni Młodzieży.

 

 

Źródło: PAP / KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gerhard Ludwig Müller

Skała pośród wzburzonego morza

Papiestwo to jedna z najbardziej niezwykłych instytucji świata. W równej mierze fascynuje, co wywołuje gorące dyskusje. Ta książka wyjaśnia narosłe przez wieki kontrowersje i pozwala zrozumieć misję papieża w Kościele i...

Skomentuj artykuł

Franciszek wyraził chęć udania się do Kanady. W tle proces pojednania z ludnością tubylczą
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.