Księża nie mogą być "kontrolerami wiary"

Księża nie mogą być "kontrolerami wiary"
(fot. CTV)
PAP/ Radio Watykańskie / CTV / mh

Papież Franciszek powiedział, że księża nie mogą być “kontrolerami wiary". W kazaniu podczas mszy w watykańskim Domu świętej Marty w sobotę mówił o potrzebie otwierania drzwi Kościoła i napiętnował przykład odmowy ochrzczenia dziecka niezamężnej młodej matki.

“Wiele razy jesteśmy kontrolerami wiary zamiast tymi, którzy ułatwiają ludziom dostęp do niej" - stwierdził papież w kazaniu, przytoczonym przez Radio Watykańskie. Przestrzegał przed pokusą "zawłaszczania" Boga przez duchowieństwo.

Zwracając się do obecnych na mszy księży Franciszek dodał: "Pomyślcie o dziewczynie-matce, która idzie do parafii i mówi osobie na plebanii, że chce ochrzcić swoje dziecko".

"A ten chrześcijanin czy chrześcijanka mówi jej: Nie, nie możesz, bo nie jesteś zamężna. I co znajduje ta dziewczyna, która miała odwagę donosić ciążę? Zamknięte drzwi!" - mówił papież. Położył nacisk na to, że taka postawa oddala ludzi od Kościoła, nie służy ich dobru.

"Jezus ustanowił siedem sakramentów, a my taką postawą dodajemy ósmy: duszpasterską komorę celną" - oświadczył Franciszek.

Zwrócił uwagę na potrzebę głoszenia "prostej wiary", bez nadmiaru teologii, ale "z Duchem Świętym".

Papież podał też, jako przykład niewłaściwej postawy, zachowanie zakrystiana, który na prośbę pary narzeczonych o udzielenie ślubu reaguje natychmiast żądaniem różnych świadectw i pokazaniem cennika mszy.

 

Więcej »

zobacz pełne kazanie

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Księża nie mogą być "kontrolerami wiary"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.