Liban: patriarchowie chrześcijańscy przygotowują się do spotkania w Rzymie

Liban: patriarchowie chrześcijańscy przygotowują się do spotkania w Rzymie
Fot. Nacho Arteagi / Unsplash
Środa, 14:56
KAI /kb

Jak podaje watykańska agencja misyjna Fides, wczoraj patriarchowie chrześcijańscy rozmawiali m.in na temat problemów Libanu, które powinny znaleźć się w centrum spotkania zwołanego przez papieża Franciszka na 1 lipca w Rzymie 

W krótkim międzykościelnym szczycie, który odbył się na zaproszenie kardynała Béchara Boutros Raï, patriarchy Antiochii obrządku maronickiego wzięli udział m.in. syrokatolicki patriarcha Ignacy Józef III Younan, ormiański katolikos cylicyjski Aram I, melchicki patriarcha greckokatolicki Józef Absi oraz greckoprawosławny patriarcha Antiochii Jan X Yazigi.

Zdaniem wszystkich uczestników istnieje pilna potrzeba utworzenia nowego rządu i wyjścia z paraliżu instytucjonalnego, który wydaje się podważać samo istnienie libańskiej struktury narodowej, najwyraźniej niezdolnej do poradzenia sobie z niszczącymi skutkami kryzysu gospodarczego i społecznego w życiu codziennym znacznej części ludności. Na zakończenie spotkania obecni modlili się wspólnie prosząc Boga Ojca Wszechmogącego o dar pokoju w Libanie i na Bliskim Wschodzie, a także o zakończenie pandemii COVID-19.

Spotkanie z wysokimi rangą przedstawicielami libańskich wspólnot chrześcijańskich, zwołane do Watykanu przez papieża Franciszka, jest coraz częściej przedmiotem analiz i refleksji w strukturach kościelnych Libanu. W miarę zbliżania się do 1 lipca w libańskich mediach pojawiają się wypowiedzi analityków i komentatorów poświęcone zbliżającemu się szczytowi.

Jak donosi agencja Fides, od chwili ogłoszenia spotkania w Watykanie, lokalni obserwatorzy zastanawiali się, czy spotkanie, którego pragnie Biskup Rzymu, będzie okazją do podzielenia się ogólnymi przemyśleniami na temat obecnej kondycji kraju i libańskich wspólnot chrześcijańskich, czy też szczyt skupi się na kwestiach konkretnych.

Źródło: KAI / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Liban: patriarchowie chrześcijańscy przygotowują się do spotkania w Rzymie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.