"Nie wiecie, jak dziecko boi się, gdy widzi, że rodzice się kłócą". Papież w Kaplicy Sykstyńskiej ochrzcił 27 niemowląt

"Nie wiecie, jak dziecko boi się, gdy widzi, że rodzice się kłócą". Papież w Kaplicy Sykstyńskiej ochrzcił 27 niemowląt
(fot. GeorgeVieiraSilva / shutterstock.com)
2 lata temu
PAP / KAI / kk

W Niedzielę Chrztu Pańskiego papież Franciszek ochrzcił w Kaplicy Sykstyńskiej 27 niemowląt, w tym 12 chłopców i 15 dziewczynek. W homilii wyznaczył rodzicom zadanie przekazywania wiary. "To robi się w domu" - podkreślił.

"Nigdy nie kłóćcie się przy dzieciach, nigdy" - radził papież rodzicom.

"Takie kłótnie małżonków to coś normalnego, byłoby dziwne, gdyby ich nie było. Ale róbcie to tak, aby dzieci tego nie słyszały i nie widziały. Nie wiecie, jak dziecko boi się, gdy widzi, że rodzice się kłócą" - mówił.

Papież do rodziców ochrzczonych dzieci: waszym zadaniem jest przekaz wiary słowem i czynem [HOMILIA] >>

"Czy kłócić się to coś złego? Nie zawsze, to normalne, ale tak, by nie widziały tego dzieci" - powtórzył papież w improwizowanej homilii.

Przypomniał też o obowiązku przekazywania wiary. "Ktoś powie mi: «dzieci muszą się jej uczyć». Tak, kiedy pójdą na lekcje katechizmu, będą dobrze studiować wiarę, ale wcześniej trzeba ją przekazywać" - wyjaśnił.

"I to jest wasza praca, zadanie, jakie otrzymujecie" - dodał papież, zwracając się do rodziców. Jak powiedział, przekazuje się ją "w dialekcie domu".

Na koniec papież wezwał rodziców, aby pamiętali, że ich dzieci mogą być niespokojne w czasie takiej uroczystości jak ta, bo jest to dla nich nowe środowisko, poza tym mogą być głodne, a gdy jedno zaczyna płakać, często innym się to udziela powstaje "chór płaczów". Należy więc stworzyć im takie warunki, aby czuły się jak najlepiej a mamy powinny w razie potrzeby nakarmić je.

Następnie rozpoczął się obrzęd chrztu, podczas którego sakrament inicjacji chrześcijańskiej przyjęło 27 dzieci, w większości pracowników watykańskich.

Mszę w kaplicy konklawe koncelebrowali z Franciszkiem między innymi papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski i prefekt Domu Papieskiego arcybiskup Georg Gaenswein.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek
31,43 zł
44,90 zł

Mądrość przychodzi z wiekiem

Oni najlepiej rozumieją, że życie czasem się komplikuje. Gdy popełniamy błąd, stają przy nas. Osoby starsze to nieocenieni doradcy. Upływający czas zabrał im młodość, lecz dał mądrość.

Ta jedyna w swoim...

Skomentuj artykuł

"Nie wiecie, jak dziecko boi się, gdy widzi, że rodzice się kłócą". Papież w Kaplicy Sykstyńskiej ochrzcił 27 niemowląt
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.