Nieautoryzowana rozmowa z Papieżem o Komunii dla rozwodników

Nieautoryzowana rozmowa z Papieżem o Komunii dla rozwodników
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
La Repubblica / jssj / KAI

Eugenio Scalfari z "La Reppublica" opowiedział o swojej rozmowie telefonicznej z Papieżem Franciszkiem, która miała miejsce w środę 28 października. Poruszyli wiele spraw.

Papież spytał dziennikarza, co myśli o konkluzjach Synodu o rodzinie. Scalfari odparł, że kompromis zawarty na Synodzie niezbyt mu się spodobał, zważywszy na zmiany, jakie zaszły w rodzinach w ostatnich pięćdziesięciu latach.

Scalfari dodał również, że próba przywrócenia tradycyjnego modelu rodziny była z góry skazana na niepowodzenie. Kościół otwarty, tak jak go chce Papież, ma przed sobą rodzinę również otwartą (na dobre i na złe).

- To prawda - miał odpowiedzieć papież Franciszek - i prawdą jest, że rodzina, która jest podstawą każdego społeczeństwa, zmienia się wraz z nim, tak jak i wszystko wokół nas. Nie możemy myśleć, że rodziny już nie ma. Ona zawsze będzie istnieć, bo nasze społeczeństwo jest socjalne i rodzina jest punktem odniesienia dla relacji ludzkich. Ale nie zapominajmy, że rodzina otwarta, o której Pan mówi, ma pozytywy, ale i negatywy. I w czym się objawia ta różnorodność? Aspekty negatywne to antypatia, a nawet nienawiść między nowymi a poprzednimi współmałżonkami, jeżeli doszło do rozwodu; brak poczucia braterstwa, zwłaszcza pomiędzy dziećmi różnych rodziców; a także problemy z przeżywaniem rodzicielstwa oscylujące pomiędzy obojętnością a przyjaźnią. Kościół musi tak działać, by elementy pozytywne przeważyły nad negatywnymi. To jest możliwe i to będziemy robić. Różne opinie biskupów są częścią współczesnego Kościoła i różnych społeczeństw, w których działamy, ale intencje są wspólne. I jeśli chodzi o dopuszczenie do sakramentów rozwiedzionych żyjących w powtórnych związkach, to trzeba sobie powiedzieć, że ta możliwość została zaakceptowana przez Synod. Zostało to powierzone weryfikacji przeprowadzanej przez spowiedników, ale prędzej czy później, wszyscy rozwiedzeni, którzy o to poproszą, będą dopuszczeni do sakramentów.

Reakcja rzecznika Watykanu

Poproszony o komentarz przez National Catholic Register ks. Lombardi przypomniał, że podobnie jak to już miało miejsce w przeszłości, Scalfari cytuje słowa, które podobno Papież miał mu powiedzieć, ale nie dokonuje on zapisu wypowiedzi.

Zdaniem ks. Lombardiego słowa cytowane przez Scalfariego nie odpowiadają rzeczywistości: - Zatem jasne jest, że to, co twierdzi on w ostatnim artykule o rozwiedzionych żyjących w nowych związkach, nie jest w żaden sposób wiarygodne i nie może być traktowane jako odzwierciedlenie myśli Ojca Świętego - stwierdził rzecznik Watykanu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nieautoryzowana rozmowa z Papieżem o Komunii dla rozwodników
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.